Fuerteventura na Kanárskych ostrovoch, ostrov s celoročnou sezónou

Kanárske ostrovy sú pre mnohých Slovákov dlhodobo vnímané ako malá dostupná exotika na známych ostrovoch, ktoré napriek tomu, že patria do Európskej únie ako španielske územie, ponúkajú na Európu odlišné turistické možnosti. Napriek tomu že je Fuerteventura z Kanárskych ostrovov jeden z najväčších a najsuchších, oplýva dostatkom zelene pre ten správny exotický pocit a vnímanie tohto miesta ako dovolenkového cieľa. Ponúkne toho viac, ako len vylihovanie na pláži a poznávanie hôr vnútrozemia, parkov  miestneho života.

Fuerteventura Elba Sara

Ostrov Fuerteventura
Ostrov Fuerteventura je druhým najväčším ostrovom po Tenerife v celom súostroví. Ako všetky, aj tento vznikol sopečnou činnosťou a tak je možné staré sopky rozpoznať aj dnes. Rozlohu má 1660 km2 a dlhý 100 kilometrov od najvzdialenejších miest ostrova. Od africkej pevniny sa nachádza približne 110 kilometrov. Na ostrove sa nachádza niekoľko starých pevností a aj ich zvyškov. Pochádzajú z čias, kedy o ostrov a okolité ostrovy taktiež usilovali rôzne mocnosti. Pre turistov bude najzaujímavší fakt, že oceánsky vzduch a príjemné teploty od minimálne 18°C po 32°C. Fuerteventuru je možné podľa pláží rozdeliť do dvoch skupín. Ostrovu sa tiež často hovorí ostrov večnej jari. Rekordné teploty, ktoré sa podarilo namerať siahali na 43° počas leta, čo je však porovnateľné s teplotnými rekordmi u nás. Fuerteventura leží v rovnakom teplotnom pásme ako Kalifornia, Mexiko, Florida a Karibik.

Celkovo je ich tu 152 a spolu tak ide o rozlohu 75 km. Zvyšok tvoria mestá,, alebo nerovný terén ideálny pre fotografov, dobrodruhov a milovníkov prírody. Pláže sa rozdeľujú podľa farby. 50 kilometrov je pláží s bielym pieskom a 25 kilometrov pláží obsahuje čierny sopečný piesok, ktorý pochádza z vetraných a vodou vybrúsených sopečných hornín na ktoré sú Kanárske ostrovy pomerne bohaté.

Monumento Natural de Montaña de Tindaya
Fuerteventura monumento

Cestovný ruch a letoviská
Cestovný ruch sa vyvíjal postupne od počiatku minulého storočia, no najmä vďaka vytvoreniu nového letiska a zániku staršieho nevyhovujúceho. Toto nové letisko El Matorral vzniklo v roku 1965 a funguje dodnes. Najvýraznejšie možnosti pre zahraničných turistov hľadajte na polostrove Jandía. Na jeho východe nájdete veľmi peknú a udržiavanú pláž Playa de Sotavento, ktorá je dlhá takmer 5 kilometrov, ozdobená piesočnými dunami, no najmä oplývajúca nesmiernou šírkou, čím môže pripomínať pláže na juhu ostrova Sal v súostroví Kapverdské ostrovy, ktoré nie je z geografického hľadiska až tak ďaleko od Kanárskych ostrovov. Veľmi pekná a oceňovaná je aj tunajšia pláž menom Playa de Cofete, dlhá 15 kilometrov ktorá sa tiahne až po Playa de Barlovento. Obe nemajú hustú hotelovú zástavbu a tak nie sú plné turistov. Napriek tomu, alebo skôr vďaka tomu, ju vyhľadávajú ľudia cielene aj z iných kútov ostrova. Morro Jable je letoviskom s plážou menom Playa del Matorral. Ide o viac menej centrum, ktoré oplýva hustejšou zástavbou, nákupnými možnosťami. V blízkosti národného parku Parque Natural de las Dunas de Corralejo, ktorý sa nachádza na severe ostrova Fuerteventura sa nachádzajú aj dve nudistické pláže. Jedna aj na už spomenutom polostrove. V blízkosti je aj El Cotillo, vyhľadávané milovníkmi vodných športov s plážou Playa del Castillo. Rodiny s deťmi a mladí ľudia, ktorí uprednostňujú vodné atrakcie a poriadne vybláznenie vo vode môžu siahnuť po akvaparku Baku Water Park, kde nechýbajú ani umelé vlny a poriadne dlhé vodné šmykľavky. Za centrum západnej časti ostrova môžeme považovať letovisko a mesto Gran Tarajal, ktoré sa nachádza priamo pri pobreží a ponúka nákupné a aj oddychové možnosti.

Život na ostrove
Celý ostrov je od roku 2009 prírodnou rezerváciou s ochranou. Môže za to výskyt viacerých vzácnych druhov zvierat, aj rastlín. Žije tu posledný populácia vzácneho supa egyptského supa, veveričky a malé jašteričky. Ďalej ide o rôzne malé druhy vtákov živiacich sa hmyzom, motýľov a vzácny druh vážok.

 

Na ostrove je dobrá zdravotná starostlivosť a platné cestovné poistenia. V prípade zdravotného problému sa obráťte na svoj hotel, prípadne delegáta, ktorý zariadi prítomnosť lekára a aj všetky doklady k úhrade nákladov poisťovňou.

Nájsť najlacnejšie cestovné poistenie nemusí zabrať veľa času. Porovnajte si poistenie na top-pojisteni.cz.

Stránky o ostrove: visitfuerteventura.es, foto Hotel Elba Sara

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply