Turisti zbierajú mušle aj skameneliny, pozor na ich vývoz

Mnohí cestovatelia a bádatelia, ktorí svoje zážitky obohacujú aj zberom nálezov a suvenírov sa už nepochybne veľa krát stretli s obmedzeniami, čo sa týka vývozu historického a prírodného dedičstva. Tak nejako nazývajú mnohé krajiny prírodné predmety a tiež predmety, ktoré vytvoril človek. Ide tak o náhodné nálezy archeologického typu, črepiny, staré nástroje, a v prípade prírodných zas ide o mušle, minerály, slonovina, kože a kožušiny, či dokonca aj skameneliny. Mušle sú obľúbeným suvenírom, no napríklad z Turecka, zo Zanzibaru, Tanzánie, viacerých krajín Karibiku a vôbec väčšiny tropickej časti sveta, je zakázaný ich vývoz pod hrozbou vysokej pokuty. Na tieto fakty vás upozorní ktorýkoľvek správny sprievodca. Krajiny sa tým snažia eliminovať vývoz prírodných cenností a svojim spôsobom aj pokladov von z krajiny.

Lokálne nájdete aj veľké náleziská
Pri poznávaní cudzích krajín sa vám môže podariť naraziť aj na veľké náleziská s pokladmi. Na ostrove Korfu nemusí byť žiadna výnimočnosť naraziť na náleziská starých črepín, na ostrove Kréta v horách na miesta s miliónmi rokov starými skamenelinami, v Maroku nájdete hory s miliónov rokov starými morskými fosíliami a napríklad na Zanzibare v jeho juhozápadnej časti môžete pokojne nájsť viacero pláží, ktorých podklad je tvorený veľmi starým koralovým skalným podložím, ktoré je tvorené aj veľmi zaujímavými skamenelinami ulitníkov a ich vnútra tak, ako je na snímke. Fotografia nižšie je zo Zanzibaru a zachytáva skamenelinu veľkú do 7 cm na mieste bohatom na podobné nálezy.

Skamenelina Zanzibar, copyright

Pôvodne slonovina a celé živočíchy
Pôvodne sa takéto obmedzenia zavádzali pre neutíchajúci obchod so slonovinou, kožami, pre obchody so zvieratami a ohrozenými zvieratami. Postupne viacero krajín zaviedlo aj obmedzenie na mušle, skameneliny, lastury, ulity, dokonca aj v prípade obyčajných slimákov, zuby a podobne. Veľa krát si ani neuvedomíme, že môžee cez hranice prepasovať suveníry. Predajca suvenírov vás neupozorní na obmedzenia, jeho úlohou je predať a zarobiť. Miesta, kde hravo môžete pozabudnúť, že niečo takéto máte, sú:

  • Zakúpené náhrdeľníky
  • Masky a drevené výrobky so zdobením z mušlí
  • Náramky z mušli a magnetky vyrábané z orechov a rôznych kúskov živočíchov

Poznámka: Pozor na zakrútené mušle, ktoré sú najzreteľnejšie pri kontrolách na letiskách. Neodporúčame riskovať problémy, ktoré môžu vyplynúť už len z námatkovej kontroly.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply