Omán (Salalah) a hotel Al Farana Hotel: recenzia, názory, dojmy

Omán nie je len Maskat a oblasť pri Spojených Arabských Emirátoch. Slováci už istý čas spoznávajú a lietajú do významného mesta na juhozápade pri pobreží s menom Salalah. Je dôležitým obchodným centrom a väčšina našincov bude mať s letoviskom skúsenosť v rámci hotelového komplexu, ktorý tvorí hotel Salalah Rotana Hotel, miestna nákupná Marina s prístavom, hotel pre dospelých Juweirah a následne aj hotel Al Farana Resort & Residences. Názov hotela je takto tvorený preto, že si v jeho rozsiahlom areály môže aj našinec kúpiť byty, ktoré sa tu predávajú, prípadne celú budovu v cenách mierne nižších ako niečo podobné v okolí Bratislavy. Hotel Al Farana, alebo skrátene len Farana, sme mali možnosť navštíviť počas pobytu v susednom hoteli Salalah Rotana. Oba hotely sú kategórie 5 hviezdičiek a klienti oboch môžu využívať služby toho druhého. Ubytovanie je v podobnej cene. Recenzia venovaná hotelu Salalah už u nás je. Dnes si priblížime Faranu.

Areál hotela Al Farana

Rozľahlý areál Al Farana Resort and Residences dovoľuje požičať si bicykle, ale pokojne ho aj prejsť. Nejde zase o neprekonateľné vzdialenosti a všetko zázemie môže mať návštevník vo svojom tesnom okolí. Je čo objavovať aj ochutnávať, či skúsiť. Budova a celý areál je čistý, udržiavaný, kontrolovaný. Zeleň a život ho výrazne oživuje. V miestnej knižnici nájdete rôzne knihy, zopár aj v českom či slovenskom jazyku. Na recepcii je neustále niekto pripravený zodpovedať otázky a neexistuje, aby návštevník mal s niečím problém a nebol riešený. Personál je mimoriadne trpezlivý aj v prípadoch, kedy prichádza priveľmi náročný dovolenkár s neprimeranými požiadavkami. Celé okolie je udržiavané po technickej stránke, burinu odstraňujú záhradníci, zeleň sa zalieva, odpadky zbierajú a riady rovnako. V celom areáli je bezpečne, v noci ticho, bez agresivity niektorých národností dovolenkárov a problémov s radmi na jedlo, či nápoje. Dovolenka v komplexe oboch hotelov v našom prípade ponúkla oddych, odpadnutie niektorých starostí a nezažitie mnohých nepríjemností, aké sú pri dovolenkách bežné. Pre hotely tejto siete a areálu nie je slovenský dovolenkár druhoradým návštevníkom. To je celkom podstatný detail.

Pláž

Pláž pri hoteli Al Farana nie je jedna. Priamo v blízkosti trávnika v tieni paliem sa nachádza priestranná piesková pláž s pozvoľným vstupom. More je tu pokojné, pretože ide o lagúnu, ktorá je v diaľke upravená vlnolamom. Sem neprepustí rozbúrené more až tak, ako napríklad pred hotelom Rotana. Nepokojné more tam môže byť príležitosťou prísť sem. Vstup do vody je pozvoľný, teplota vynikajúca. Žiadne postupné osmeľovanie nehrozí. More je opäť čisté a príjemné.

Avšak nie je jediné. Ak prejdete ďalej k cípu malého polostrova v rámci areálu, narazíte na miesto, kde sa odohrávajú motorové vodné športy a rôzne akcie. Nachádza sa tu aj ďalšia pláž (pri steakovej reštaurácii), kde je hojdačka ponorená vo vode. Niečo, čo poznajú ľudia z fotiek a instagramu. Pláž je v každom prípade jedna a aj druhá čistá, udržiavaná. Toalety sú prístupné v týchto priestoroch na dvoch rôznych miestach. Športoviská tvoria celú rovinu smerom k hotelu.

Izba

Izby sú veľmi pekné, čisté, priestranné. Umiestnené v hlavnej budove, prípadne v novšej časti v dlhších blokoch, ktoré sú medzi sebou dobre spojené. Izby majú všetko potrebné vybavenie. Naša mala sprchu s vaňou, izby majú terasy alebo balkóny. Krásne výhľady a izbovú službu, ktorá je slušná, nevtieravá, milá rovnako ako aj ostatný personál.

Bazény

V novšej časti areálu sa nachádza jeden zaujímavý bazén. V centrálnej časti hotela pri hlavnej budove sa nachádza dvojitý bazén. Každý z nich je hlboký s veľmi plytkou časťou a ležadlami vo vode. V strede takejto časti sa nachádza tmavými dlaždicami vyložený nízky bazén s hĺbkou pre menších plavcov a učiacich sa plavcov. Práve tu sa naučila dcéra plávať, keďže je to pomerne zaujímavé miesto. Perličkový kúpeľ, ktorý tu zrejme v minulosti fungoval je občas aktívny. Priamo tu sa nachádza niekoľko miest s ležadlami. Rovnako tvarovaný a riešený bazén má svoju zrkadliacu kópiu na druhej strane chodníka smerujúceho k pláži. Voda je všade sladká, čistá, udržiavaná. Nie je čo vytknúť.

Gastronómia

Gastronómia ponúka veľmi príbuznú úroveň ako v susedom hoteli. Bohatá ponuka mäsových pokrmov, zeleninových, cestovín. Klasický obed, raňajky či večera sú tak bohaté. Nenudia. Opäť teší ponuka zmrzliny, rôznych pochutín, zeleniny, ovocia, rôznych drobností, vylepšovákov a neraz aj nejaká tá zážitková gastronómia.

Iný level gastronómie ponúkajú miesta v okolí hotela v rámci areálu. Je tak možné pri športoviskách naraziť na ponuku jednoduchého hotdogu, alebo burgeru. Viac teší turecké gozleme so slaným jogurtovým mliekom známym ako ayran. Zaujímavosťou je, že pri pool bare sa nachádza stánok, v ktorom sa počas dňa vyrábajú aj rôzne cukrovinky. Je ňou napríklad niečo, čo sa výrazne podobá na slovenský trdelník a tiež drobné šišky.

Gastronómiu dopĺňajú miestne Á la carte reštaurácie, ktoré je možné pomocou kiosku rezervovať v jednom aj druhom hoteli. Práve v hoteli Fanara sa ich nachádza niekoľko. Na rovnakom mieste (reštaurácia Aubergine) sa však môže v jeden deň podávať francúzska kuchyňa a v iný deň aj libanonská. Zaujímavou je určite brazílska pre tých, čo milujú steaky a viacero druhov mias na viacero spôsobov. Tieto reštaurácie je možné využívať aj ak ste ubytovaní v hoteli Rotana.

Detský klub

Detský klub tu funguje z časti spoločne s hotelom Rotana. V rôznych hodinách, alebo súčasne v oboch hoteloch naraz. Niektoré akcie môžu deti absolvovať v druhom hoteli, kam sa odvezú golfovým vozíkom. Záleží od výberu dní, podujatí, či programu. Detský klub tu môže byť v taliančine, angličtine ale aj v slovenčine. O to sa stará Klub Máme radi leto ck Hydrotour. Detský klub je tu budovou, ktorá sa nachádza pri trávniku v tieni palieb pri pláži a v tesnej blízkosti jazierka s kačkami.

Celkový názor

Pobyt v Ománe je výborným nápadom počas zimy, až slovenskej jari, kedy sú v Ománe znesiteľné teploty. Teploty počas noci aj dňa sú príjemné. Teploty sú vyššie ako v Turecku, Tunisku, Egypte a iných bežných krajinách a letovísk. To hlavné tu je však celková atmosféra, slušnosť a pocity. Personál aj manažment, prípadne ktokoľvek z vodičov – všetci sú slušní, srdeční. Nenachádzali sme krivé pohľady, neslušné návrhy ženám, ani bežné problémy, s akými máme bohaté skúsenosti z mnohých ciest. Celý areál oboch hotelov ponúka rozsiahle služby, krásne pláže, výborné kúpanie, ale aj mnoho iných služieb v rámci servisu. Výborná gastronómia dokáže potešiť niekoľko krát za deň.

Jedlo je pestré, mení sa. A svoje si dokážu prísť naozaj mnohí. Zelenina, olivy, rôzne šaláty a ďalšie spestrenia dotvárajú chute. Nápoje rovnako. Nepijeme alkohol, preto túto oblasť nespomíname. Ten je v ponuke, hotel ho má v rámci dopytu klientely. Aký však – rozsah nepoznáme. Prémioví klienti majú za príplatok ďalšie služby a v nich je obohatená ponuka aj v rámci alkoholických nápojov. Detaily už ale pozná hotel. Pre nás bol pobyt a všetko ostatné v hoteli pozitívnou a milou skúsenosťou. Priniesol oddych, zbavenie časti starostí. Všade prítomné wi-fi nám dovolilo spojiť sa s rodinami doma. Neodporúča sa telefonovanie a dáta cez roaming vzhľadom na vysokú cenu. Dostupnosť internetu toto výrazne kompenzuje.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply