Omán (Salalah) a Salalah Rotana Hotel: recenzia, názory, dojmy

Omán ako pravá arabská krajina ponúka iný svet ako Tunisko a Egypt. Je tiež drahší, krajší, bezpečnejší a menej známy ostrieľanému dovolenkárovi. Vyraziť do Ománu v rámci ponúk slovenských CK môže znamenať malý kúsok zeme nachádzajúci sa pri Spojených Arabských Emirátoch a bližšie k hlavnému mestu Maskat, alebo ten častejší prípad – priletieť do letoviska Salalah, ktoré sa nachádza na opačnom konci krajiny na juhu. Salalah je nezaplnené turistami moderné letisko, čisté, luxusné a najčastejší cieľ prichádzajúcich dovolenkárov bude zrejme jeden z hotelov v rámci jedného veľkého komplexu.

Hotely Salalah Rotana a Al Farana

Oba 5 hviezdičkové hotely spoločne tvoria rozsiahly areál s Marinou – prístaviskom a verejne prístupnou časťou, no samotné hotely sú určené len klientom hotela, presnejšie klientom oboch hotelov. V strede sa nachádza aj ďalšia časť Juweirah, ktorá je určená len pre dospelých klientov bez detí a takýto pokoj aj ponúka. Salalah aj Farana sú službami podobné. Oba ponúkajú rozsiahle areály a úžasnú pláž s ďalšími službami. Oba ponúkajú aj drahší variant služieb s inými náramkami, ako klasickými all inclusive náramkami. Nimi je možné navštevovať špeciálne reštaurácie a rovnako tak aj vyhradené úseky pláže s vlastnými prístreškami – altánkami s plážovou posteľou. Služby oboch hotelov sú na veľmi dobrej úrovni. Keďže sme mali možnosť vyskúšať si prevažne služby hotela Rotana a niekoľko dní aj Farana, môžeme porovnávať. V oboch hoteloch môžete využívať vzájomne jeho reštaurácie, aj bazény. Len spať musíte v tom svojom. Každému hotelu sa budeme venovať osobitne.

Salalah Rotana a areál

Areál hotela Salalah Rotana je unikátny jeho splavným kanálom, areálom a cestami / chodníkmi medzi tzv. clustermi. Tých majú niekoľko a čím ďalej na východ, tým sa dostanete viac do časti BRAVO club, ktorá patrí talianskej klientele. Slovenskej a českej, prípadne iným krajinám ako Poliakom a Maďarom je tu zasvätený celý veľký areál až po Faranu. Chodníky sú veľmi hladké, príjemné na prechádzku. Oveľa cennejšie je však všetko to vtáctvo a zeleň, ktoré v areáloch oboch hotelov nájdete. Vtáctvo si tu stavia hniezda a vychováva mladé vtáčatá. Komárov je minimálne, túlavú mačku sme videli za osem dní jedinú, problémom môže byť vrana. Ak vidí, že si do tašky schovávate jedlo, dajte si pozor, aby vás nesledovala a v čase nepozornosti sa neprišla nakŕmiť. Vrany sú tu mimoriadne inteligentné.

Pláže sú bez potulných predavačov, hlasnej hudby, bez kameňov, nebezpečenstiev a nutnosti obuvi do vody. Plážové ležadlá sú klasicky na stredoeurópsky spôsob zarezervované uterákmi. Ako inak. Ale ak sa spýtate beach boya, je pravdepodobné, že vám niečo obstará, alebo nechá priviezť. Na pláži sa nachádza beach bar s ponukou nápojov. Reštaurácia sa nachádza v hlavnej budove, ale rovnako tak aj pri pool bare. Z jednej strany ponúka obedové občerstvenie, mäso, či pizzu a z druhej strany ide o priestor prémiových klientov so zaujímavými luxusnými raňajkami, syrmi, nápojmi a pod.

Pláž a more

Pláž je tu naozaj unikátna. Jemný piesok, bez kameňov, more teplé, čisté. Rybky plávajú a žijú až ďalej. Kraby je možné pozorovať pri kamennom vlnolame pri časti Marina. Tam to doslova prekypuje životom, inak je pláž čistá. Omán má v mori nasadené technológie a loď, ktorá neustále čistí dno od naplaveného prípadného odpadu, alebo vodu. Na pláž sa tak nedostávajú nečistoty, ktoré vďaka bezohľadnosti konkrétnych krajín vo svete plávajú v riekach. Omán robí veľa preto, aby bola pláž naozaj čistá a voda priezračná. Kúsky plastov a odpadkov tu prakticky ani nevidieť. Mušlí je menej. Dôležité je podotknúť, že za vývoz mušlí a piesku sú vysoké pokuty a problémy na hranici. To už dnes naozaj všade, vo Francúzsku, Taliansku, v Karibiku… aj tu.

Izba

V hotelovej izbe nájde návštevník všetko bežné a očakávané. Terasy, alebo balkóny sú rôzne orientované. Sprcha alebo vaňa je štandard. Televízor je moderný, USB nabíjanie mobilu je možný, ale kanály len arabské, prípadne BBC World a ruské. Izby sú čisté, voda je dodávaná s izbovým servisom starajúcim sa o čistotu. Wi-Fi je na izbe tvorené prihlásením k siete pomocou údajov:

  • Priezvisko uvedené na pase (skúste jedno, alebo druhé meno)
  • Číslo hotelovej izby

Bazény

V centrálnej časti hotela sa nachádza trojitý bazén. Jeden z nich v tvare hrubého L má 140 cm, vyššie položený bazén okolo 120 cm a z opačnej strany sa k L bazénu približuje asi 30 cm hlboký malý bazén pre deti. O desať metrov smerom k Marine je v tieni ukrytý malý bazén s ešte menšou vodou pre najmenších. Každý si tu nájde to svoje.

Detský klub

Pre rodiny s deťmi je výbornou službou detský klub v slovenčine. Deti tu môžu v určitom čase rodičia „ponechať“ a animátorky cestovnej kancelárie Hydrotour sa postarajú o ich program. Dievčatá sú mimoriadne trpezlivé, vynaliezavé a snažia sa, aby boli spokojné aj náročné deti. Pre rodičov tak nastáva neobvyklé obdobie, kedy si budú musieť nájsť program. Pozornosť ľudí však môžu rozptyľovať rôzne možnosti. Dievčatá z detského klubu Máme radi leto dopĺňajú fungovanie miestnej delegátky, ktorá Omán pozná, hotely a ich služby rovnako. Má na starosti rozsiahlu plochu a veľký počet návštevníkov. Deťom môže byť atraktívna ponuka niektorých výletov do okolia, alebo adrenalínové výlety.

Gastronómia

Gastronómia hotela je na výbornej úrovni. Je zážitkom, ktorý ponúka mäsové aj zeleninové jedlá. Domáce, zahraničné, kontinentálne. Rôzne typy kuchyne. V rámci all inclusive si môžete užiť počas večere doslova neobmedzene zmrzliny. Žiadna Algida a iné značky. Všetko je miestna reálna poctivá ovocná zmrzlina. Sú na to hrdí a dávajú si záležať. So zmrzlinou je tu veľká spokojnosť medzi hosťami. Mäsové jedlá sú vynikajúce. Výborné sú ryby, pretože sú čerstvé. Žiadna konzerva a mraznička. Tuniak fantastický, na rôzne spôsoby. Káva je skutočnou zrnkovou kávou, ktorú si na raňajky vyžiadate, alebo si ju sami spravíte.

Možnosti v okolí

Na okolí sa v tesnej blízkosti nenachádza nič zásadné. Zázemie pre turistov tu nie je. Veľký areál preto ponúka svoju Marinu s obchodmi, tu sa nachádza aj lekáreň s lekárom. Hotely sú rozľahlé, v prípade potreby sa viete zviesť na golfových vozíkoch. Alebo sa medzi hotelmi presunúť v konkrétnom čase pomocou shuttle busov bezplatne. Pozor – tento autobus premáva aj smerom k akvaparku. Jediný akvapark je veľký, bohatý a pre návštevníkov hotela je samozrejme bezplatný. Osušky získajú návštevníci priamo na mieste. Takýto bonus bežne hotely neponúkajú. Shuttle busom sa následne vrátite do hotela. Je dobré si všimnúť časy odchodov, keďže idú po hodinových intervaloch, alebo v iných podľa sezóny.

Vyraziť a nákupy v rámci výletu, alebo pomocou taxi môže byť príležitosťou nákupu miestnej kozmetiky, ktorá je na Slovensku čoraz viac známejšia a žiadanejšia. Oplatí sa kupovať ďatle, odevy, šaty. Rôzne typy darčekov. Nepokazte si radosť. Sledujte, u koho nakupujete a čo. Nech nekúpite indické, alebo čínske výrobky. Ďatle tu často ponúkajú z Tuniska. Uprednostnite miestne. Sú kvalitnejšie. Hlavnou surovinou a suvenírom je kadidlo. Nakupujte miestne, nie lacné indické náhražky. Kadidlo sa používa na rôzne účely, ako aróma do interiéru s charakteristickou výraznou vôňou, ale aj ako ochutenie vody.

Pocity a názory

Pocity z tejto dovolenky a pobytu sú len pozitívne. Správanie personálu je niečo diametrálne odlišné, ako správanie v Egypte a Tunisku. Úroveň hotela, slušnosť personálu, ale aj ľudí vonku mimo hotela, tvorí pozitívne dojmy. Pri servírovaní jedál sme sa nestretli s posudzovaním toho, či sme Slováci alebo Nemci, či si môžeme dať jeden kúsok, alebo päť kúskov. Areál je veľmi čistý, bezpečný, bez invázie cudzích ľudí, verejnosti, alebo neznámych ľudí. Nepríjemnosť môže na mieste vyvolať skôr Slovák. Fajčenie tu nie je regulované, takže je postavené na slušnosti a uvedomelosti ľudí. To je však vlastnosť, ktorá našej kultúre niekedy chýba a tak je možné, že si vedľa ležadla s deťmi zapália cigarety práve našinci, či Poliaci. Značky zákazu fajčenia by tak mohli byť výhodou, pretože Stredoeurópanovi niektoré veci nedochádzajú.

Hotel robí opatrenia proti vtákom pomocou sietí na letnej terase. Poskytuje bezplatnú telocvičňu, platené služby vo wellness centre. Na recepcii fungujú srdeční ľudia, slušnosť a dohovoríte sa jednoducho anglicky. Pri personály nie je problém hovoriť dokonca aj slovensky a česky, keďže mnoho slov už poznajú.  Gastronómia je jeden z najdôležitejších plusov, ktoré toto miesto radia v našom rebríčku ako tie, kam sa ešte chceme vrátiť. Cesta na letisko a z letiska je okolo 30 minút. Slnko je silné a zradné, čo je ale vec RH faktoru opaľovacieho krému. Noci nie sú veľmi chladné a búrky skôr ojedinelé. O nápoje nie je v areáli núdza, o toalety taktiež. Možnosti značne rozširuje to, že viete vyraziť do Rotany, ktorá ponúka ďalšie pláže, najmä ich pestrosť a aj trávnik pod tieňom z paliem, či mikro-zoo s domácimi kačkami.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply