Hora krížov v Litve: tisíce krížov na masovom hrobe, dnes pútnické miesto

Litva a jej história je úzko spätá s Poľskom. Práve povstanie poľských roľníkov v rokoch 1831 a neskôr 1863 malo za následok vytvorenie jednej z najvýznamnejších atrakcií a zároveň pútnického miesta v Litve. Neďaleko mesta Šiauliai sa tu nachádza masový hrob pre obete oboch povstaní, kde ešte v 19. storočí stálo len asi 100 krížov. Ľudia sem však prionášali stále ďalšie a ďalšie.

Hora krížov, Litva

Po nástupe socializmu si režim všimol záujem ľudí o toto miesto a rastúci počet krížov. V záujme chrániť postavenie režimu a v záujme rušenia podobných miest, ktoré by mohli mať duchovný význam a symboliku pre ľud, sa komunisti rozhodli kríže zničiť. Nenasadili na to ľudí, ale rovno ťažkú techniku, aby ukázali zámerne silu režimu a zneuctili toto miesto. Len čo kríže zmizli, ľudia tu opäť postavili tie zničené, alebo doniesli nové. Samotný režim spôsobil, že sa toto miesto stalo symbolom odporu voči režimu. Niekoľko krát sa snažili kríže odstrániť, opakovane ich však ľudia vrátilili na miesto a zvyšovali ich počet.

Hora krížov, Litva

Hora Krížov dnes
Aj dnes sem ľudfia prinášajú svoje kríže, miesto pokladajú za pútnické a má význam aj z turistického hľadiska. V roku 1993 tu celebroval omšu poľský rodák Ján Pavol II. a dal miestu vyšší význam medzi veriacimi, no najmä ho o niečo viac preslávil aj do iných miest, ako len turistických sprievodcov. Miestu venoval sochu Krista a kríž.

Hora krížov, Litva
Hora krížov, Litva
Hora krížov, Litva

Hora krížov ako turistická atrakcia
Parkovisko pre vozidlá a autobusy sa nachádza v blízkosti obchodu so suvenírmi, informačným centrom a toaletami. K miestu vedie približne 200 metrový chodník. Miesto vás uchváti rozsahom krížov, ktoré sú tu vystavené vplyvu počasia a tak nie všetky si udržiavajú svoju stálosť. Kríže z dreva, kovu, kameňa aj plastu sú tu prinášané veriacimi aj zo zahraničia. Na rôznych ceduľkách môžete naraziť aj na kríže z Ruska, USA, Argentíny, Talianska, Afriky, či dokonca od veriacich z Číny. Celkom hore sa nachádza veľký kameň s mincami, prosbami, soškami a rôznymi predmetmi, ktoré sem nosia veriaci. všade navôkol vás je veľké množstvo krížov, malé so šnúrkami zavesené na veľkých, veľké zapichnuté do zeme, alebo opierajúce sa o iné, sú všade na vôkol vás a tiahnu sa do šírky. Obísť celé miesto vám krokom dookola zaberie možno 15 minút. Cez horu vedie niekoľko chodníkov, ktoré sa navzájom na niektorých miestach spájajú.

Hora krížov, Litva
Hora krížov, Litva
Hora krížov, Litva

Pri ceste po Litve sa tu určite zastavte.
© foto: so súhlasom zaujimavosti.net

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply