Temppeliaukio, zaujímavý skalnatý kostol vo fínskych Helsinkách

Pri cestovaní hlavným mestom Fínska by bolo určite chybou obísť skalnatý kostol, ktorý je v tomto meste jednou z najzaujímavejších pamiatok. Hoci nejde o historickú budovu, ale o pomerne mladú architektonicky a spoločensky významnú stavbu, zaujímavá je aj spôsobom vyhotovenia. Kostol známy ako Temppeliaukio je totiž vyhĺbený do tvrdej žulovej skaly, s ktorou si nevedeli dať rady niekoľko desaťročí. Prvé plány na vybidovanie kostola sú známe z obdobia pred II. svetovou vojnou. Aj vojna, ale aj neúspech pri realizovateľných plánoch nepriniesol riešenie, až architekti a bratia Tim a Tuomi Suomalainenovci, ktorý začali so stavbou v roku 1968 a o rok neskôr na jeseň kostol otvorili pre verejnosť. Odvtedy ide aj o raritu, pretože kamenné kostoly s podobným vyhotovením existujú na celom svete len asi 3.

Kamenný kostol vo Fínsku
Kamenný kostol vo Fínsku, Temppeliaukio Helsinki

Na prvý pohľad len skala
Na prvý pohľad sa zdá, že je na tomto mieste len veľká mohutná žulová skala, v ktorej malých štrbinách našli priestor pre život machy, nejaká tráva, či niekoľko kríkov, divé kačky a občas mladí ľudia pre odpočinok na chladných skalách. Z iných uhlov je však v strede skaly badateľný skalnatý múr a veľká kupolovitá strecha, ktorá je okrem hlavného vchodu vlastne jediným dôkazom aj iného využitia skaly. V jej vnútri aj pomocou dynamitu vyhĺbili široký priestor, ktorý oproti pôvodným plánom je o niečo menší, a prekryli ho medenou strechou. Interiér upravili a modernou architektúrou priniesli priestoru v skale výnimočnú akustiku, ktorú využívajú aj viacerí hudobníci a speváci pri rôznych koncertoch. Kostol disponuje moderným malým oltárom, organom umiestneným vľavo a okrem sedadiel v dvoch širokých radoch aj miesta na sedenie na balkóne, ktorý je prístupný z hlavnej haly kostola.

Kamenný kostol vo Fínsku, Temppeliaukio Helsinki
Kamenný kostol vo Fínsku, Temppeliaukio Helsinki

Turistika
Turisticky zaujímavé miesto každoročne láka mnohých turistov a tým, že sa ráta väčší záujem turistov ako veriacich, je v kostole kamerový systém a niekoľko zamestnancov, ktorí dokážu odpovedať na prípadné otázky, alebo ponúknuť darčekové a upomienkové predmety. Dostupné sú aj toalety. Prístupnosť miesta je pomerne dobrá, pešou chôdzou od hlavnej budovy je to maximálne 10 až 15 minút. Priamo vedie až k vstupu do kostola cesta a ulica menom Fredrikinkalu. Miesto sa tiež nachádza východne od zastávok električky Sammonkatu a zastávky autobusu Kauppakorkeakoulut (ďalej na východ asi 5 minút po ulici Lutherinkalu).

Kamenný kostol vo Fínsku, Temppeliaukio Helsinki

GPS: 60.172580, 24.925569‎ / +60° 10′ 21.29″, +24° 55′ 32.05″
Foto so súhlasom Zaujimavosti.net. Informácie o Helsinkách aj na novom cestopisnom webe na Cestovanie.biz

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply