Pri cestovaní hlavným mestom Fínska by bolo určite chybou obísť skalnatý kostol, ktorý je v tomto meste jednou z najzaujímavejších pamiatok. Hoci nejde o historickú budovu, ale o pomerne mladú architektonicky a spoločensky významnú stavbu, zaujímavá je aj spôsobom vyhotovenia. Kostol známy ako Temppeliaukio je totiž vyhĺbený do tvrdej žulovej skaly, s ktorou si nevedeli dať rady niekoľko desaťročí. Prvé plány na vybidovanie kostola sú známe z obdobia pred II. svetovou vojnou. Aj vojna, ale aj neúspech pri realizovateľných plánoch nepriniesol riešenie, až architekti a bratia Tim a Tuomi Suomalainenovci, ktorý začali so stavbou v roku 1968 a o rok neskôr na jeseň kostol otvorili pre verejnosť. Odvtedy ide aj o raritu, pretože kamenné kostoly s podobným vyhotovením existujú na celom svete len asi 3.
Na prvý pohľad len skala
Na prvý pohľad sa zdá, že je na tomto mieste len veľká mohutná žulová skala, v ktorej malých štrbinách našli priestor pre život machy, nejaká tráva, či niekoľko kríkov, divé kačky a občas mladí ľudia pre odpočinok na chladných skalách. Z iných uhlov je však v strede skaly badateľný skalnatý múr a veľká kupolovitá strecha, ktorá je okrem hlavného vchodu vlastne jediným dôkazom aj iného využitia skaly. V jej vnútri aj pomocou dynamitu vyhĺbili široký priestor, ktorý oproti pôvodným plánom je o niečo menší, a prekryli ho medenou strechou. Interiér upravili a modernou architektúrou priniesli priestoru v skale výnimočnú akustiku, ktorú využívajú aj viacerí hudobníci a speváci pri rôznych koncertoch. Kostol disponuje moderným malým oltárom, organom umiestneným vľavo a okrem sedadiel v dvoch širokých radoch aj miesta na sedenie na balkóne, ktorý je prístupný z hlavnej haly kostola.
Turistika
Turisticky zaujímavé miesto každoročne láka mnohých turistov a tým, že sa ráta väčší záujem turistov ako veriacich, je v kostole kamerový systém a niekoľko zamestnancov, ktorí dokážu odpovedať na prípadné otázky, alebo ponúknuť darčekové a upomienkové predmety. Dostupné sú aj toalety. Prístupnosť miesta je pomerne dobrá, pešou chôdzou od hlavnej budovy je to maximálne 10 až 15 minút. Priamo vedie až k vstupu do kostola cesta a ulica menom Fredrikinkalu. Miesto sa tiež nachádza východne od zastávok električky Sammonkatu a zastávky autobusu Kauppakorkeakoulut (ďalej na východ asi 5 minút po ulici Lutherinkalu).
GPS: 60.172580, 24.925569 / +60° 10′ 21.29″, +24° 55′ 32.05″
Foto so súhlasom Zaujimavosti.net. Informácie o Helsinkách aj na novom cestopisnom webe na Cestovanie.biz
You must be logged in to post a comment Login