Izraelská hraničná kontrola vie urobiť dojem

Izrael každoročne navštívia milióny turistov z celého sveta. Je centrom židovskej kultúry a cieľom množstva Slovákov smerujúcich za známymi miestami, ktoré sú spojené s vierou, Ježišom a podobne. Akoby však zámerne dávali hraničné kontroly v Izraeli dôvody utvoriť si obraz o krajine ešte skôr, ako sa do nej dostanete, nevítajú svojich návštevníkov príliš zdvorilo. Úcta a pozdrav často chýba, avšak nie len to. Hovorí o tom celkom šesť skúsenosti s hraničnou kontrolou a päť negatívnych skúseností z týchto skúseností.

Prehnané kontroly u slovenských či českých turistov, ktorých nepovažujú v žiadnom prípade za pokojný národ bez bômb, nevynechajú azda nič. Bokom si dali pred rokmi manželku, len preto, že mala viacero pečiatok z Egypta. Nechutne sa jej hraničiar posmieval, že do „Egypta chodí za boyfriend a že také v Izraeli nie sú vítané“. Rozhovor na túto tému a dôvody dovoleniek v Egypte nám pripadali naozaj zvláštne a urážajúce. Zvláštna bola aj nutnosť vybrať si aspoň jedného človeka pri prechode z Jordánska autobusom, čo musel vytiahnuť celý kufor a ukázať aj obsah ponožiek v guľkách. Pritom sa kontrola do kufra ani poriadne nepozrela. Mladá mamička si pri tom istom poznávacom výlete vytrpela keď jej vyliali celú detskú fľašku, a pridali aj fľašku ešte zaistenej neotvorenej fľašky aloe limonády. Dovolila sa osopiť a tak ju napomenuli nie len uniformovaní ale aj ostatní účastníci zájazdu, že tak malé dieťa nemá z návštev posvätných miest aj tak nič. Ladislav minulý rok prišiel o kameru, ktorému pri nahliadaní dovnútra poškodili zatváranie, ale aj ochranu objektívu, ktorá už bola nepoužiteľná. Podobný problém s fotoaparátom mali pred rokmi aj istí Bratislavčania, ktorí si našetrili na prístroj za takmer 20 000 sk práve aby nafotili Jeruzalem, známu mešitu, Betlehem a kontrolór sa zrejme potešil, že si to môže chytiť a skontrolovať. Bezdôvodne začal prepínať, stláčať na fotoaparáte tlačidlá, krútoť so všetkým na toľko, že poškodil vysúvanie objektívu. Tváril sa potom, akoby bolo všetko v poriadku, ale domáhať sa náhrady škody nemalo žiaden zmysel, lebo toto cestovka neuhradí. Jediná dobrá skúsenosť z opýtaných už nehovorila o ničom zlom, len o klasickej kontrole.

Pokiaľ však máte vy nejaké skúsenosti, rád ich uvítam v komentároch nižšie.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply