Mŕtve more na hraniciach Jordánska a Izraela

Mŕtve more je v skutočnosti jazerom. Je najnižšie položenou vodnou plochou na svete a za svoju slanosť môže vysokej mineralizácií spôsobenej prítokom minerálom, ale žiadnou možnosťou odtoku nikam inam. Má viac ako 1000 km² . Mŕtve more leží priamo na hraniciach Izraela s Jordánskom a je jednou z najvyhľadávanejších „atrakcií“ v oboch krajinách. Bahno z Mŕtveho mora, voda, ale aj soľ sú vyvážané do celého sveta na kozmetické a liečebné účely. Zastavujú sem mnohé výlety, ktoré turistov prevážajú k zaujímavým miestam Izraela, alebo do Jordánska do Petry. Je 30x slanšie, než more a jeho slanosť je pozorovateľná aj na koži. Pokiaľ sa v takejto vode kúpete, stačí pár minút na suchu a na tele máte kryštáliky soli. Veľký pozor na oči, jedno prsknutie môže byť nepríjemné. Ponáranie nie je nemožné, ale bola by to hlúposť. Voda je však naozaj ta slaná, že pri nadnášaní môžete čítať suché noviny, alebo mať na bruchu položený tanier s jedlom. Napriek množstvu vody prítok slabne a more pomaly vysychá. Ak trpíte kožnými problémami, psoriázou, ale aj reumatickými problémami, voda by mohla prospieť.
Podobné miesto sa nachádza napríklad na Kapverdských ostrovoch na ostrove Sal v kráteri miestnej sopky. Miesto je prístupné aj verejnosti.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply