Kaďa v Liptovskom Jáne a ďalšie zaujímavosti v jej okolí

Ak hovoríme o obci Liptovský Ján, pre staršie generácie je to miesto známe pre turistické ubytovne, lyžiarsky vlek, či kúpeľné hotely. Pre súčasnú mladú generáciu možno aj pre Stanišovskú jaskyňu, múzeum Miniatúr Mini-Slovensko, alebo letné kúpalisko. Pre všetkých je ale miestnym symbolom Kaďa.

Kaďa, prírodné kúpanie v Liptovskom Jáne

Miesto, akých máme na Slovensku málo, no stále viac, než kdekoľvek inde mimo Island, je výnimočné svojim vysoko-mineralizovaným otvorom v zemi zaplneným sírnatou vodou s priaznivými zdravotnými účinkami. Tieto kvality ju predurčujú na to, aby sa stala cieľom rôznych návštevníkov, najmä tých, ktorí si jej účinkov vážia a chcú si ich vychutnať.

Cesta do Liptovského Jána

Ak mierite do obce z Liptovského Mikuláša po diaľnici, nič komplikované vás nečaká. Zjazd z diaľnice priamo do obce je cez jednu stopku, ktorú radi sledujú policajti. Pri ceste od Popradu je cesta do Liptovského Jána väčší problém. Buď zájdete až priamo do Liptovského Mikuláša, alebo zídete do Liptovského Hrádku a cez celú obec stále rovno až do Uherskej vsi prejdete do Liptovského Jána a vyhnete sa veľkým obkľukám. Už v samotne obci, ak sa chcete dostať ku Kadi, prejdite stále po hlavnej ceste až k čiernemu staršiemu kostolu a po ľavej strane vojdite na pešiu zónu s vyhradenými miestami na parkovanie. Ďalej pokračujte pešo popri Mincovníčkove, dole k este ďalej až ku Kadi. Skôr než Kaďu môžete navštíviť prekrytý minerálny prameň od Janka. Jankova voda je obľúbeným prameňom, ktorý si môžete načerpať do vlastnej fľaše, ale neodporúča sa pre silné nefiltrované mineralizovanie pravidelné pitie. Skôr občasné.

Kaďa a miesta na okolí

Jankov prameň sa nachádza priamo pri Kadi. Kaďa predstavuje jeden otvor, no má priľahlé jazierko s ďalším výverom a činnosťou plynov, ktoré ju chemicky obohacujú podobne ako vodu priamo v Kadi. V blízkosti tohto zeleného udržiavaného areálu sa nachádza občerstvenie, viacero druhov ubytovania, aj náučný chodník vedúci k ďalším prameňom. Priamo nad Kaďou sa v lese nachádza rozhľadňa. V okolí sú známe miesta. Vyššie je to Stanišovská jaskyňa. Hotely Alexandria, Galanto, drevený pôsobivý hotel Strachanovka. V obci premáva pravidelná autobusová doprava, ktorá ju spája s Liptovským Mikulášom. Dostupné sú potraviny a rôzne pohostinstvá.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply