Kúpele Luhačovice pestujú česko-slovenské vzťahy

Kúpele Luhačovice sú pre Slovákov výnimočné svojou blízkosťou a kultúrnou prepojenosťou so Slovenskom. Navštevuje ich najviac slovenských klientov zo všetkých českých kúpeľov (cca 2000 ročne), pracuje tu najviac Slovákov (34) a formovali ich výrazné osobnosti pochádzajúce zo Slovenska. Luhačovice sa stali prvým kúpeľným mestom v Rakúsko-Uhorsku, ktoré bolo v českých rukách a hlásilo sa k slovanskej kultúre. Zišlo sa tu niekoľko výrazných osobností, ktoré spojili svoje schopnosti a intelekt a za niekoľko sezón vybudovali moderné kúpele v slovanskom duchu. Slovenské zastúpenie reprezentoval správca kúpeľov Cyril Holuby, kúpeľný lekár Pavel Blaho (neskôr člen dočasnej vlády prvej ČSR so sídlom v Skalici) a originálnu pečať kúpeľom dali stavby Dušana Jurkoviča.

Dni slovenskej kultúry

Tento rok sa už po piaty raz za sebou sa konali v Kúpeľoch Luhačovice Dni slovenskej kultúry (6. – 9. 9. 2017). Toto podujatie je jedným z vrcholov kultúrneho leta. Počas niekoľkých dní sa v Luhačoviciach predstavili umelci zo Slovenska, medzi nimi slovenské osobnosti Milan Lasica a Martin Huba, ružomberský folklórny súbor Liptov a dámsky salónny orchester Afrodité. Priaznivcov filmu a česko-slovenskej vzájomnosti potešil film Dušana Trančíka Svetlé miesto. Sú zároveň obnovenou tradíciou stretávania sa a podpory česko-slovenskej vzájomnosti. Nadväzujú pritom na tradíciu Československých porád, ktoré sa konali v Luhačoviciach v rokoch 1908-1938. Hlavnými ťahákmi najnavštevovanejších moravských kúpeľov – Kúpeľov Luhačovice sú výnimočné minerálne vody na čele s Vincentkou, Jurkovičove stavby, kultúrne a spoločenské podujatia, ochotný a milý personál, špičkové kúpeľné a wellness služby. Luhačovice majú tiež  nezameniteľný genius loci (ducha miesta).

Svetovo známa Vincentka 

Na území Kúpeľov Luhačovice sa v súčasnosti nachádza 13 prameňov. Najznámejšie sú Vincentka, Ottovka, Aloiska a prameň Dr. Šťastný. Mená pochádzajú najmä od členov šľachtického rodu Serenyiovcov, predchádzajúcich majiteľov panstva, na ktorých pozemkoch sa pramene nachádzali. Kúpeľná liečba v Kúpeľoch Luhačovice je založená na využití prírodných liečivých zdrojov v kombinácii s najmodernejšími liečebnými a rehabilitačnými metódami. Pri kúpeľnej liečbe sa minerálne vody používajú na pitné kúry, inhalácie a prírodné minerálne kúpele. Spolu je možné poskytnúť cca 60 procedúr rôzneho typu. V Kúpeľoch Luhačovice sa u dospelých liečia ochorenia dýchacieho ústrojenstva, porúch pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny (cukrovka), chorôb obehového ústrojenstva, onkologické ochorenia, nervové ochorenia. U detí sa liečia choroby dýchacieho ústrojenstva, obezita, choroby tráviaceho ústrojenstva a tiež kožné a onkologické ochorenia. Kúpeľná liečba je poskytovaná deťom už od 1,5 roka so sprievodom.

Jurkovičov odkaz

Najväčším lákadlom pre Slovákov je súbor Jurkovičových stavieb – Jurkovičov dom, Vila Chalúpka, Vila Jastrabie, Vodoliečebné kúpele, Riečne a slnečné kúpele a Hudobný pavilón. Najvýznamnejšou Jurkovičovou realizáciou v Luhačoviciach je Jurkovičov dom.  Nielen v Luhačoviciach sa hostia môžu  zoznámiť s Jurkovičovými realizáciami. Aj okolie poskytuje možnosť oceniť jeho tvorbu, či už je to na Sv. Hostýne (Krížová cesta), v Rožnove pod Radhoštěm (rozhľadňa), na Pustevnách (Libušín, Maměnka), v Brne (Jurkovičova vila). Na slovenskej strane hraníc je to na Bradle mohyla M. R. Štefánika a v Skalici Slovenský dom.

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply