Letovisko Marsa Alam v Egypte

Egypt poznajú tisíce dovolenkárov, avšak ak sa ich spýtate, ktoré z miest v Egypte navštívili a poznajú ich, vo väčšine prípadov to bude Hurghada, Sharm El Sheikh, prípadne iné letoviská, Káhira, Alexandria a až v poslednej dobe by sa medzi odpoveďami objavilo aj miesto Marsa Alam. Donedávna toto miesto bolo celkom neznáme, len malá rybárska dedina, v ktorej sa občas objavili skupinky potápačov zo západných krajín Európy. Vedeli prečo sem prichádzajú, je tu nedotknuté podmorské koralové dno a neuveriteľne bohatý morský život. Miestne koraly nepostihli výstavby, plavby lodí, ani žiaden výrazný veľký rybársky ruch. Bolo otázkou času, kedy si lákavosť tohto miesta všimne aj Egyptská vláda a dopomôže jej lepšej budúcnosti. Marsa Alam získalo medzinárodné letisko a to otvorilo bránu všetkým záujemcom po poznávaní a potápaní. Kým dovtedy sem museli merať ľudia dlhú cestu až z Hurghady, položenej 200 kilometrov severne, teraz sa trasa ale aj dostupnosť miesta skrátila. Vybudovali sa hotely, o lokalitu prejavilo záujem aj viacero známych hotelových sietí a tak nejak vzniklo Marsa Alam.

V roku 2009 sa dostalo Marsa Alam do predaja aj v strednej Európe, aj u nás. Zájazdy sem nabrali na popularite, mnohí, čo chceli Egypt sa odhodlali do novej destinácie. Čo vlastne táto destinácia ponúka?

Slušné hotely, všadeprítomný pokoj
Hotely sú na dobrej úrovni. 4* až 5*. Nemožno im nič extra vytknúť. Azda všetky sú položené priamo pri pláži. Miesta je všade dosť a dôvod, prečo by hotel neležal hneď vedľa mora vlastne neexistuje. Každý hotel má vlastnú pláž a vlastné ležadlá so slnečníkmi. Nie všade je more prístupné priamo z hotela, niekde na prístup do mora slúži mólo. To aby sa človek nezranil a najmä aby sa nepoškodili miestne koraly. Pokoj tu naozaj je. Neexistuje žiadne nákupné centrum, ani centrum nejakého miesta, kde by sa dalo pohybovať v hluku a kriku obchodníkov. Nachádza sa tu samozrejme centrum Marsa Alam, alebo milionárske mestečko El Quezir, no sú ďalej od hotelov. Nákupy a možnosti nákupov suvenírov sa obmedzujú na areály hotelov. Tam si miesto nájdu často aj lekárne a kozmetické salóny.

Morský život
Na objavovanie toho v Marsa Alam nie je veľa. Môžete vyskúšať výlet na štvorkolkách, alebo zájsť do Luxoru autobusovou dopravou. To najväčšie lákadlo je tu v okolí koralových ostrovov, ale aj v blízkosti všade navôkol Marsa Alam. Sú tu lokality, kde plávajú lamantíny, morské kravy, žraloky, rôzne druhy rýb, murén a vzácnou tu je morská korytnačka, ktorá má v jednom zálive aj svoju domovinu. Sem sa prichádzajú ľudia potápať s inštruktorom, aby si mohli pozrieť korytnačky v ich domovine. Potápačské výlety do otvorenejších častí mora sú vyhľadávané práve pre zaujímavé potápanie na miestach, kam nechodí veľa ľudí. Potápanie v Marsa Alam má teda svoje čaro. Funguje tu niekoľko potápačských služieb, niektoré aj také, ktoré si vás z letiska privezú až k sebe, poskytnú ubytovanie…ale samozrejme, to niečo stojí.

O Marsa Alam si môžete viac prečítať na partnerských stránkach http://marsaalam.eu

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply