Ostrov Maurícius, miesto plné kultúr

Ostrov Maurícius ležiaci v Indickom oceáne je výnimočný z viacerých dôvodov. Je priam typickým predstaviteľom ozajstnej exotickej dovolenky v krajine, ktorej sa moderná doba dotkla len minimálne, stále máte možnosť objavovať nedotknutý veľký kus zelenej prírody a do sýtosti si zároveň užiť luxus v ponúkaných hoteloch. Maurícius nie je možno typickou destináciou slovenských turistov, no možno na škodu. Má čo ponúknuť aj tým náročnejším cestovateľom. Zaujímavé je pohorie siedmych farieb tvorené najmä vulkanickými horninami podobne ako z historického a geologického hľadiska vznikol aj ostrov.

Ostrov Maurícius
Ostrov Maurícius

Príroda je neopakovateľná
hriechom by bolo zostávať na hoteli ak máte pred hotelom a vôkol neho rozľahlý kus pralesa. Zelené stromy, trávnaté plochy, husté tropické porasty s množstvom nádherným vtákov a rôznych ďalších živočíchov boli kedysi lákadlom botanikov a zoológov. Nadchnúť všetkých návštevníkov vždy mohli nádherné vodopády, riečky uprostred džungle a celý ostrov plný života. Dnes je tu výnimočná botanická záhrada jednou z najväčších atrakcií. Môžete sa pozrieť na miestne obrovské suchozemské korytnačky alebo sledovať spevavcov prelietajúcich všade okolo vás. Život nechýba ani v mori. Prenádherné ryby všakovakých farieb akoby pokrývali celú plochu morského dna a na pláž neraz vykuknú aj o niečo viac odvážnejší kraby.

Ostrov Maurícius
Ostrov Maurícius

Viacero kultúr na jednom mieste
Maurícius oddávna ovplyvňovali rôzne kultúry. Nájdeme tu nie len potomkov prisťahovalcov z Francúzska, Nemecka, či ďalších končín sveta, nachádzajú sa tu rôzne africké národy, veď najbližšie známe miesto je k nemu Madagascar a to až 900 kilometrov, no azda najvýraznejšie tu pôsobia kultúry z Ázie. Sú to najmä Indovia s Číňanmi, ktorí sem priniesli budhizmus a ďalšie náboženstvá, zvyky a tradície, ktoré dnes formujú a dopĺňajú už i tak bohatú multikultúru ostrova. Na ostrove vládne pokoj a jednotlivé kultúry žijú v absolútnej symbióze. Miestny festival je dokonca ukážkou ich náboženstiev a tance zas zaujímavým pohľadom do otrockej minulosti. Nikto sa na pôvodne neobývanom ostrove nemôže považovať za pôvodného domorodca a tak sú si aj vo všeobecnosti všetci rovní. Od toho možno vyplýva aj pokoj a takmer nulová kriminalita.

Ostrov Maurícius
Ostrov Maurícius

Turistika
Cesta sem sa nepochybne oplatí. Pre turistov čaká v miestnych hoteloch len pohodlie. Pláže sú nádherné, čisté a s jemným pieskom svetlým až oslepujúcim počas prítomnosti slnka na oblohe. More priam fantastické a pohodlie priamo pod tropickými palmami snáď ani nemôže byť lepšie. Ceny na ostrove nie sú nijak vysoké. Skôr na našej úrovni, viacero suvenírov sa naozaj oplatí kúpiť. Prevláda medzi materiálmi najmä drevo. Z neho miestni zruční remeselníci a ženy dokážu vytvoriť naozaj zaujímavé vynálezy a zábavné hračky.

Ostrov Maurícius
Ostrov Maurícius

O Mauríciu ešte na našich stránkach budeme počuť.

foto: Ladislav, info: Veronika

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply