Maldivy sú pre Slovákov veľkou neznámou, za niekoľko rokov sa celkom stratia

Four Seasons, MaldivesMaldivy sú ostrovy, ktoré pre drvivú väčšinu Slovákov zostanú nepoznané a o niekoľko desaťročí sa stanú minulosťou. Predpovedajú to geológovia, vedci a aj samotní Maldivčania. Svetové moria sa dvíhajú, Indický oceán taktiež a medzi prvými pevninami, ktoré zaplaví voda, bude patriť niekoľko atolov tvoriacich štát Maldivy. Tie dokonca nesprávne mnohí Slováci volajú Maledivy, čo je české pomenovanie tejto ostrovnej krajiny. Originálne pomenovanie je bližšie tomu slovenskému – Maldives. V minulosti dokonca ľudia čakali, že ak sú Malé Divy, budú aj Veľké Divy, no nie je to tak. Kým sa ostrovy ešte celom nestratili, ponúkajú možnosti najmä majetnejším turistom. To je jeden z dôvodov, prečo sú známe skôr v krajinách ako Nemecko, Dubaj, Veľká Británia, či Rakúsko, odkiaľ smeruje do týchto končín z Európy viac turistov, ako zo strednej Európy. Nákladovosť dovoleniek zvyšuje vzdialenosť, následná preprava ďalšími lietadlami a nákladovosť prevádzky samotných hotelov, ktoré na Maldivách existujú. Tu je niekoľko zaujímavostí o Maldivách, ktoré nepatria medzi celkom známe.

Exotika s nádhernými plážami
Z Maldív pochádza množstvo fotografií imidžových záberov bielych pláží, domčekov na drevených koloch, rôzne stavby na vode, palmy pri belavej pláži, a rôzne farebné koktaily, ktoré používajú v katalógoch cestovné kancelárie, letecké spoločnosti a rôzne poisťovne s cestovným poistením. Nádherné fotografie a miesta pre ne lákajú fotografov aj modelky. Krajina Maldivských ostrovov je naozaj krásna. Rozprestiera sa predsa na 1190 ostrovoch a to už je predsa len číslo, ktoré značí, že miesta na fotenie tu bude naozaj habadej. Okolo sto hotelov je odkúpených alebo prenajatých hotelovými rezortmi. Aj tie najznámejšie hotelové siete tu majú svoje pobočky, pokojne aj dve či tri. Ponúkajú komfortné luxusné ubytovanie a služby. Niektoré hotely odmietajú obuv. Čiže si ju pri príchode odložíte a nebudete ju potrebovať. Tým prejavujú svoj komfort a predstavujú bezpečie, pohodlie a absolútnu dostupnosť všetkého na ostrove.

Islamská krajina
Pokiaľ cestujete na Maldivy, vedzte, že ide o islamskú krajinu, kde islam získal na dôležitosti v posledných storočiach a je preto nemysliteľné opaľovanie hore bez, prípadne kúpanie sa v bikinách na miestach, ktoré sú verejné, prípadne v okolí obydlí miestneho obyvateľstva. Miesta, kde je možné sa opaľovať a užívať si miestne slnko sú len na osamotených ostrovoch, ktorým sa hovorí picnic island, alebo v areáloch súkromných rezortov. Ženská krása preto zostáva zahalená v civilizácii a odhaľuje sa až pri hoteli a v jeho areáli.

Doprava vzduchom, či po vode
Medzi ostrovčekmi, alebo pri presune z letiska na hotel, vám poslúžia rýchločlny, alebo lietadlá. Niektoré hotely majú svoje vlastné člny, ktorými si počkajú na svojich klientov na letisku a spoločne prichádzate do prístaviska, kde čaká čln, ktorý vás odvezie až priamo na súkromný ostrov s hotelovým rezortom. Prípadne na účely transferu môžete použiť air taxi. Na celých ostrovoch operujú dve spoločnosti, ktoré ponúkajú pomerne spoľahlivú a veľmi frekventovanú dopravu medzi ostrovmi pomocou hydroplánov kanadskej výroby na malých lietadlách. Tie vzlietavajú aj prístávajú na vode. Sú same o sebe veľmi pekným zážitkom. Pokiaľ viete o takejto preprave vopred, nezabudnite mať nabité batérie, pretože z týchto malých lietadiel je veľmi pekný výhľad na mnostvo malých ostrovov v okolí, ktoré budete určite míňať na ceste k svojmu hotelu.

Ako sa na Maldivy dostať
Cesta na Maldivy môže byť komplikovaná, ale aj jednoduchá. Komplikovaná je najmä vtedy, pokiaľ sa vám podarí získať letenky, no nemáte istotu v hľadaní ubytovania a prepravy. Väčšina leteckých spoločností, ktorých letenky sú v predaji z miest ako Viedeň, Budapešť a s prestupmi z okolitých letísk, prilietavajú na ostrov Male. V jeho blízkom okolí sa tiež nachádza niekoľko hotelov, no vzhľadom na blízke obyvateľstvo a verejné pláže si najmä nežnejšie polovičky neužijú skutočné Maldivy. Ten ozajstný komfort ponúkajú až drahšie hotely. Letenky sa pohybujú v akciových cenách už od 500 EUR vyššie. Ubytovanie takmer v rovnakej výške, prípadne nižšej, pokiaľ nie ste nároční. Maldivy sú skôr cieľom turistov prostredníctvom nemeckých cestovných kancelárií. Tento rok sa bude lietať aj z Prahy, keďže česká Eximtours spustila so slovenským Kartago tours tiež túto destináciu. Uvidíme, aký úspech bude mať medzi ľuďmi z našich končín.

Možnosti nákupov
Cestovať na Maldivy za nákupmi nie je typický dôvod, prečo mieriť až sem. V samotných hotelových rezortoch nájdete menšie obchodíky, prípadne len na recepcii malý predaj suvenírov, pohľadníc, magnetiek, či upomienkových predmetov. Na miesta, ktoré sú živšie domorodým obyvateľstvom sa mnoho turistov ani nedostane. Na súkromné ostrovy sa predajcovia suvenírov nedostávajú, pláže sú tiché a bezpečné. Miestom, kde sa nejaké nákupy dajú realizovať je napríklad hlavné mesto Male, kde nejaký ten obchod možno objaviť, prípadne sa s predajom stretnete pri letisku.

Okrem týchto zaujímavostí si môžete prečítať aj niekoľko ďalších na magazíne Top5. Foto: Hotel Four Seasons Maldives, zdroj: maldivy.eu

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply