Na dovolenku s milenkou? Od cestovnej kancelárie sa to nedozviete

Na Slovensku neexistuje žiadna cestovná kancelária medzi overenými a úspešnými značkami, ktorá by prezradila svojich klientov. To znamená, ak telefonuje člen rodiny a overuje si zloženie izieb. Alebo mená ľudí na zájazde. Ľahko by takéto údaje získať nemal, hoci sa to môže zdať ľahká cesta k informáciám. Už dlhé roky platí v cestovných kanceláriách ochrana zákazníka a spotrebiteľa. V podobe zachovania mlčanlivosti pri všetkých zmluvách a zájazdoch voči iným cestujúcim.

zájazd pár ľudí

Nedozviete sa tak, čo za idiota dostalo miesto v lietadle pred vami, ani to, či Ján Novák odletel s Marcelkou Sobotkovou, ak volá pani Nováková. Ak sa pokúšate takéto informácie zistiť, neberte to ako chránenie zákazníka a spolupáchateľstvo vo veci podvádzania v manželstve. Takéto vnímanie tejto veci by nebolo správne. Pravda je niekde inde.

Ochrana osobných údajov dnes, ale čo bolo včera?

V minulosti, kým ešte GDPR nebolo v platnosti a v prísnej podobe ako dnes, bolo bežné, že ľudia telefonovali. Niektoré cestovné kancelárie na Slovensku naozaj mohli do telefónu komukoľvek potvrdiť odletové časy. Alebo sa hlúpou fintou zamestnanec ľahko preriekol, že rodné číslo spolucestujúcej u pána X bude asi naozaj nesprávne, hoci o rodné číslo ani nešlo.

Veľké cestovné kancelárie však majú svoje call centrá, kde sú aj lepšie školení ľudia. Pozor, nie cestovné agentúry, ktoré predávajú zájazdy iných. V mnohých prípadoch sa na týchto call centrách nachádzajú ľudia, ktorí nerozoznajú Egypťana od Číňana. Veľké call centrá majú svoje pravidlá a tak aj overenie mena na zmluve je podmienené poskytnutím niektorých údajov, ktoré môže mať len objednávateľ zájazdu.

Cestovná kancelária do telefónu zo zákona nemôže povedať vyčítané osobné údaje, mená, kontaktné údaje a ďalšie údaje považovateľné za osobné, alebo také, pomocou ktorých je možné identifikovať konkrétnu osobu, alebo len zúžiť pozornosť na niekoho konkrétneho.

Ochrana osobných údajov dnes sťažuje prácu prostredníctvom telefónu. No v každom prípade, nejde tu len o ohrdnuté manželky, ale aj stíhačky, fúrie, tvorcov intríg, ohrdnuté milenky, či ľudí po rozvode. Údaje o tom, kto kam cestuje nie je oprávnená žiadna cestovná kancelária odovzdávať ďalej. Ak máte pocit, že tá vaša presiahla svoje právomoci a zdieľa informácie o vašej neprítomnosti a o zostave ľudí na zájazde, máte právo sa brániť. Ideálne čo najrýchlejšie vzhľadom k zachovávaniu záznamov na nahrávaných hovoroch. Uniknuté informácie môžu klientovi uškodiť aj tým, že si informáciu o pobyte a dĺžke môže preveriť aj niekto iný. Napríklad s plánom trestnej činnosti na majetku neprítomného dovolenkára.

Pýtajte sa pri obstaraní zájazdu, nebudete prvý

Pokiaľ máte pochybnosti, informujte sa priamo v cestovnej kancelárií, aké opatrenia a postupy majú v prípade, ak by sa pokúšal o ich zájazde informovať niekto z vonka. Na otázku, či je možné na zmluve o obstaraní zájazdu uviezť pseudonym, alebo vymyslené mená nie je možné odpovedať inak, ako že to možné nie je.

POZNÁMKA: pri komunikácii s cestovnou kanceláriou je nevyhnutné disponovať číslom obstarania zájazdu a byť priamo objednávateľom zájazdu. Nikto iný nemá možnosť zasahovať do zloženia zostavy ľudí na izbách, pozmeňovať zmluvu, úhrady a podobne. To isté platí vo všetkých cestovných kanceláriách.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply