Na Štrbskom Plese vyrastá veľká kruhová rozhľadňa

Vysoké Tatry sú obľúbeným cieľom Slovákov aj turistov zo zahraničia. Len dnes sme narazili na početné skupinky japonských turistov na autách z Bratislavy. Hoci počasie neprialo návštevníkom, ktorých počet neustále pred obedom rástol, ľudí to neodradilo. Sobotný voľný deň síce neponúkol pekný výhľad a návštevníci Soliska sa mohli pozerať len na hmlu, no predsa v mliekom zaliatej a zasneženej krajine upúta jedna novinka.

Vyhliadkova veža Štrbské Pleso

Športový areál ozvláštni rozhľadňa

V známom športovom areáli vyrastá novinka z dreva a ocele, ktorá pritiahne pozornosť už z diaľky. Niekoľko desiatok metrov vysoká konštrukcia nie je plnou stavbou, ale kruhovou konštrukciou z dreva a ocele bez stien. Zabezpečená sieťami a silnými skrutkami. Celá stavba sa vzdialene bude podobať na rozhľadňu známu z Bachledovej doliny, či z Bojníc.

Celý areál poznáme ako miesto so skokanskými mostíkmi pre lyžiarov z majstrovstiev sveta zo sedemdesiatych rokov. V blízkosti sa počas leta bežne objavovali atrakcie ako spúšťanie v nafukovacej guli – zorbing, či plavba na loďkách pre deti, či autodráha. Dodnes je tu rozhodcovská veža pre športové podujatia, ako aj bežkárska dráha. Nová stavba, ktorá dnes dosahuje viac ako polovicu svojej budúcej podoby, bude jasne viditeľná z hotela Fis, ktorý je neďaleko. Z vrcholu by malo byť vidieť na hladinu plesa, čiže aj za stromy, ktorú sú pri jeho brehoch.

Ten najkrajší výhľad však i tak poskytne 100 metrov vzdialená lanovka a výstup na Solisko. Stavba na takom mieste, kde vyrastá rozhľadňa, bude istotne atrakciou, ktorá sa stane populárnou. Spustená má byť už začiatkom leta 2020, čomu nasvedčuje a nahráva aj fakt, že aj počas mrazivého počasia pokračuje výstavba celej konštrukcie. Podobne, ako je postavená Bachledka, aj tu pôjde o kruhovú stavbu, ktorá sa bude s miernym sklonom krútiť okolo svojej osi, s menším náklonom do strany. Vyhliadka zasahujúca do širšieho okolia mimo kruhovú vežu je však menej pravdepodobná.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply