Filmové miesta vo svete poznáme naozaj mnohé. Niektoré lákajú celé davy ľudí, až sa miestny ekosystém zrúti tak ako tomu bolo na thajskej pláži z filmu Pláž. Poznáme miesta v Tunisku, ktoré si spájame s Angelikou, Hviezdnymi vojnami a miesta v Maroku, ktoré účinkovali v mnohých amerických trhákoch. V Prahe sa nakrúcala slávna Mission Impossible, v Paríži kvantum filmov vrátane Diabla, ktorý oblieka Pradu. Ľudia radi chodia v Central Parku na miesta, kde prechádzal John Wick, aj Kevin zo Sám doma 2.
Na Slovensku máme menej miest spojených s filmom… na prvý pohľad. No mnohé z nich sa predsa len darí udržiavať v živej pamäti aj vďaka médiám, hoci na samotných miestach toho veľa filmového nenájdete. Aj na malom Slovensku máme nejaké zaujímavé lokality. Pripomína si ich kniha, ktorá prichádza 11. novembra na pulty kníhkupectiev, s názvom Filmové miesta (tiež na martinus.sk).
V Ružinove len na skok od dôležitej križovatky ulice Záhradnícka pri Saleziánoch sa nachádza v takmer uzavretom dvore najslávnejšia filmová fontána. Tá z filmu Fontána pre Zuzanu. Dnes dokonca funguje, no dlho tomu tak nebolo. Spustiť vodu sa podarilo len nedávno. Pri fontáne je ceduľa, filmová hviezda a nedá sa pomýliť s ničím iným. Toto miesto je skrátka filmové, ťaží z filmu a láka turistov. Čo viac si želať? Vo filme sa objavili aj iné miesta z centra Bratislavy, či staré letisko.
Perinbaba je jednou z najdôležitejších vianočných rozprávok. Je jednou z tých, bez ktorých si ani nemôžeme predstaviť televízne vianočné rozprávky. Je vysvetlením odkiaľ sa berie sneh, ale jej piesne a dialógy sú tiež tradičnou súčasťou našich Vianoc. Perinbaba sa spája hlavne so skanzenom v českom Rožnove pod Radhošťom. Múzeum slovenskej dediny v Martine sa ale ocitlo na zozname miest z nakrúcania hneď na dvoch rôznych miestach. Kniha Filmové miesta uvádza konkrétne úlohy a konkrétne stavby. Nemusíte pritom chodiť ďaleko. Obe sú pomerne blízko seba.
Jánošík pochádzal z Terchovej a akýmsi pravidlom je, že aj sfilmovaný Jánošík musí pochádzať z Terchovej. Okrem toho prvého sa naozaj Jánošík nakrúcal prevažne v skutočnej obci známej svojimi fatranskými kopcami a drevenicami. No Terchová vďaka miestnym staviteľom kulís, hostila aj filmárov ďalších diel. Hollywoodskych, českých aj slovenských. A dozviete sa o tom niekde na nejakej tabuli v celej Terchovej? Nie. Nikde neexistuje žiadna zmienka o rozsiahlych filmových zaujímavostiach, dielach, scénach a miestach, ktoré sa do filmu použili. Vie sa len to, že tu vznikal nejeden Jánošík. To nám musí stačiť. Môžeme do Terchovej prichádzať s týmto vedomím, ale žiadne skutočné filmové miesto nenavštívime a ani si ho skrátka nemôžeme pozrieť.
Oba hrady, aj Strečno, aj Čachtice sa nám spájajú so zaujímavým filmárskym počinom. Práve na SLovensku sa odohráva prvý film z filmovej série Dračie srdce. Slávne fantasy o drakoch bolo nakrúcané práve pri ruinách čachtického hradu a neskôr sa filmári presunuli k hradu Strečno, ktorý je výrazný práve zábermi pred vstupnou bránou.
Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke má slušnú filmovú históriu. Podobne je tomu aj Múzeum oravskej dediny v Zuberci. Na Kysuciach vznikali filmy ako Želary, Lietajúci Cyprián, Pehavý Max a strašidlá, ale aj Sedím na konári a je mi dobre. V oravskom Zuberci vznikali napríklad filmy ako Láska na vlásku, Správca skanzenu, Tisícročná včela, alebo nový film Správa.
Bojnice sú krásne. Obec pri Prievidzi je slávna svojim zámkom, kúpeľmi, rozhľadňou aj ZOO. Práve zámok svojim nádherným vzhľadom lákal filmárov už od počiatku slovenskej rozprávky. Kniha Filmové miesta uvádza mnoho filmov z Bojníc. Ako prvý je uvedený Pán a hvezdár, známa slovenská rozprávka. Skôr už česká hudobná rozprávka Šíleně smutná princezna s Helenou Vondráčkovou v hlavnej úlohe využila hradtaktiež. Objavil sa aj v rozprávke O čarodejníkoch a ľuďoch, O liečivej vode, aj v talianskej rozprávke o princeznej Fantagirhó.
Obchod na Korze je jediný film zo Slovenska, ktorý dostal Oscara. Jozef Kroner ako Tono Brtko tam zápasí nie len so svedomým, ale aj s démonmi doby. Fašizmus oberá Židov o práva a majetky. Aj vdova Lautmannová prichádza o obchod, ktorý sa dostáva do rúk práve Tona Brtka. Príbeh z II. svetovej vojny má mimoriadnu hodnotu aj dnes. Jedna z najvýznamnejších úloh Jozefa Kronera sa nakrúcala v Sabinove. Na námestí stredovekého typu, kde je sústredený významný obchod mesta, sa nachádzala aj filmová galantéria. V skutočnosti je dom, kde sa nakrúcalo, zbúraný. Sabinov je však príkladom mesta, ktoré prikladá význam filmovej spojitosti. Vzniká tak úžasný príklad udržiavania hodnoty filmu, prepojenia a tento vzťah ďalej mesto posilňuje. Je to unikátny príklad a priťahuje záujem turizmu.
Nie tak ďaleko Košíc sa nachádza obec Háj. Je jedným z mála príkladov na Slovensku, kde sa nachádza skutočná filmová rekvizita. Niekoľko metrov vysoká socha anjela z filmu Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Line, 2001). Kniha Filmové miesta uvádza podrobnosti o tom, čo všetko sa ešte s filmom spája. Hlavne nakrúcanie v Zádielskej doline. Veľká socha anjela, ktorá vo filme mala výraznú úlohu a nedala sa prehliadnuť, je darom filmárov práve obci Háj.
Krásny príklad toho, keď si hrad uvedomuje svoju históriu a výskyt vo filmoch. Na Oravskom hrade vedia, ktoré filmy a filmári k nim zavítali a dovolili prispieť k večnosti Oravského hradu. Nie je to len Sokoliar Tomáš a Kráľ drozdia brada. Sú to aj najstarší upír Nosferatu, či nový Drakula z Netflixu. Je toho viac než dosť. Pri prehliadke hradu sa dokonca o filmovaní aj dopočujete a je tak pokojne možné, že na Oravský hrad zavíta niekto len preto, že má rád film a prepojenie filmu na konkrétne miesta.
V Bratislave sa toho nakrúca každý týždeň dosť. V ateliéroch, štúdiách, aj v exteriéroch. Červený Kapitán podľa Dominika Dána napríklad pred pár rokmi niekoľko krát uzatváral celé ulice, a na chvíľu aj most SNP. Medializované správy o uzávierkach pre účely filmovania boli ale možno výraznejšie ako film samotný. Napríklad taký Kandidát sa tiež nakrúcal na mnohých miestach Bratislavy. Hlavne v Petržalke a v historickom centre mesta.
Slávny Mierotvorca George Clooney nakrúcal priamo pred Divadlom SND ako aj v Primaciálnom paláci. Dokonca aj nová filmová Mária Terézia na chvíľu pobudla v Dóme sv. Martina. Nakrúcala sa u nás scéna korunovácie. Presne na tom istom mieste, kde korunovali aj skutočnú Máriu Teréziu. Je toho však oveľa viac. Kniha Filmové miesta uvádza aj ďalšie filmy. Napríklad Skalní v ofsajde, Bambuľka, Na krásnom modrom Dunaji, Utekajme už ide a aj viacero seriálov. Veľkou vecou bola určite Červená volavka a Jennifer Lawrence. Film nakrúcali pri Istropolise, v Petržalke aj v obrátenej pyramíde, budove rozhlasu.
Naše filmové ateliéry na bratislavskej Kolibe by mohli byť slávnou pripomienkou toho, aké významné diela slovenské aj zahraničné tu vznikali a hlavne mali kde vznikať. Lenže ako sprivatizované, rozložené na drobné diely, zničené a zabudnuté dnes nemôžu svedčiť o svojej histórii a všetkom, čo by mohli ponúknuť v rámci archívu a pamätí. Už nezdružujú pri sebe schopných rekvizitárov, kulisárov, technikov… ani pamätníkov.
Mnoho ďalších filmov už spomína kniha Filmové miesta (aj na martinus.sk).
You must be logged in to post a comment Login