Objavte Stockholm, mesto plné múzeí

Stockholm môže byť prekvapivo zaujímavým miestom, ktoré môže veľa ponúknuť aj slovenským turistom. Netreba sa báť jazyka, Švédi vedia veľmi dobre po anglicky, ceny nemajú tak strašné ako v Nórsku a cestu sem nemôžete oľutovať. Nájsť tu totiž môžete naozaj rôzne poklady architektúry, prírody, či histórie. Stockholm, hlavné mesto Švédska je tiež miestom udeľovania Nobelových cien, to sa koná v radnici. Za spomenutie stojí kráľovský palác tvorený rôznymi stavebnými slohmi, kráľovská koniareň so vzácnou zbierkou kráľovských vozov, brnení a šiat. Natur Historiska Museet je múzeum uchovávajúce dôkazy o živote Vikingov, ale aj stredoveku a kresťanstva na tomto území. Krásnym je múzeum Vasa Museet, ktoré zachováva kompletnú loď Vasa, ktorá vyplávala pred 300 rokmi na more a pri brehoch Švédska sa pre chybu konštrukcie aj s nákladom potopila. Celú ju vyzdvihli a preniesli sem. Pre milovníkov histórie, zvierat a prechádzok môže byť zaujímavá návšteva skanzenu spojeného s akváriom a zoo. Tu môžete naraziť na množstvo zvuierat, primátov, aj vysokej a vodnej zvery. Všetko toto na veľkej ploche bývalého kráľovského poľovného parku. Nachádzajú s atu zachované staré švédske budovy, statky, ohrady aj škola. Autenticky zachovaný pôvodný spôsob života.

Nemožno zabudnúť na Nordické múzeum s množstvom zbierok a cenných predmetov bežného použitia, východné múzeum s cennými zbierkami čínskej literatúry a keramiky. Bohaté galérie a pre milovníkov zábavy vyhliadková veža Kaknastornet a Tivoli Park.

Vo švédsku funguje výborne hromadná doprava, metro. Dohovoríte sa všade. Ľudia sú tu milí a ochotní. O Švédsku a Stockholme ešte budeme hovoriť podrobne.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply