Po stopách filmu: V Košickom kraji otvárajú Chodník filmových lokalít

V Košickom kraji vzniká unikátna turistická atrakcia, ktorá prekvapivo nikde inde na Slovensku nedosiahla doteraz takýto rozmer a podobu. Otvára sa interaktívny chodník, ktorý návštevníka sprevádza po filmových lokalitách v celom kraji. Aktuálne predstavitelia kraja pozývajú na jeho slávnostné otvorenie. Obsahovým autorom projektu je Tomáš Galierik, autor kníh Filmové miesta.

Pri príležitosti 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu ART FILM 2024, sa krajská organizácia Košice Región Turizmus pustila do špeciálneho projektu aby návštevníkov zoznámila s lokalitami Košického kraja, ktoré boli použité pri natáčaniach rôznych domácich, ale aj zahraničných filmov a seriálov.

košický filmový chodník filmových lokalít

V rámci tohto projektu vznikol chodník 80 filmových lokalít. Tieto lokality sú zmapované v tlačenej podobe na mapke v slovenskom a anglickom jazyku. 15 lokalít bolo označených aj priamo v teréne info tabuľkami s tematickým filmovým motívom (tvar filmovej klapky). Tieto klapky okrem základných informácií o filmovej lokalite a filme, obsahujú aj QR kód, ktorý návštevníkov presunie na audiosprievodcu v rámci bezplatnej aplikácie Smart guide. Aplikácia obsahuje filmové lokality s detailmi o filmoch/seriáloch, ktoré sa v nich natáčali. Autorom textov pre aplikáciu bol známy slovenský autor a odborník na filmový cestovný ruch – Tomáš Galierik. Projekt vznikol aj v spolupráci s Filmovou kanceláriou Košického kraja. Aplikácia tento text automaticky premieta aj do audio verzie a teda dopomáha návštevníkom vychutnať si danú filmovú lokalitu naplno bez nutnosti čítania. V Košickom kraji si každý cestovateľ nájde to svoje.

Projekt podporil Košický samosprávny kraj cez dotačný program Terra Incognita sumou 5000€. 

košický filmový chodník filmových lokalít

Foto: Informačná tabuľa vo forme filmovej klapky umiestnená v lokalite Silická ľadnica.

Filmovo najvýznamnejšími lokalitami v rámci Košického kraja sú lokality ako Spišský hrad – 9 filmov, Tomášovský výhľad – 8 filmov, Košice – 6 filmov alebo Jaskyňa Domica – 5 filmov. Rovnako populárny a vyhľadávaný v očiach filmárov je Zádiel a jeho Zádielská tiesňava či celkovo oblasť Slovenského raja. Rovnako zaujali filmárov aj kaštiel v Betliari, hrad Krásna Hôrka ako aj Zemplínska šírava.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply