Za pamiatkami na krídlach legendy: aeropotulky a Antonov AN -2

SPIŠKÁ NOVÁ VES, KOŠICE – 3. jún 2024: Krásy Košického kraja môžu oddnes návštevníci spoznávať aj z oblohy. V rámci projektu “Za pamiatkami na krídlach legendy” sa podarilo opraviť lietadlo Antonov AN -2, určené na skupinové vyhliadkové lety. Projekt bol zameraný na spoznávanie pamiatok a krajinného celku územia Spiš na legendárnom lietadle, ktoré je známe po celom svete svojou viacúčelnosťou. Pripravený cestovateľský produkt prepája históriu medzi oblohou a zemou a umožní tak originálny a nezabudnuteľný zážitok pre všetkých, ktorý ho vyskúšajú.

Spiš ako destinácia cestovného ruchu

Spiš je územím Slovenska, ktoré je tradične obľúbenou turistickou destináciou. Jeho bohatá história a prírodné bohatstvo mu dáva charakter zaujímavej, avšak turistickým ruchom stále nepreťaženej, destinácie. Na jeho území sa nachádza hneď niekoľko pamiatok UNESCO, národné kultúre pamiatky, významné hrady a zámky ako aj svetoznáme umelecké diela. To všetko je možné spoznávať pešou turistikou, cyklopotulkami, vodnou turistikou a teraz už aj z oblohy.

aeropotulky spiš antonov lietadlo

„Som rád, keď vidím, ako Spiš, aj vďaka originálnym projektom, vytrvalo rozvíja svoj historický a prírodný potenciál a stáva sa tak vyhľadávaným turistickým bodom pre nových návštevníkov z Košického kraja, ale i Slovenska a celého sveta. Je nielen regiónom, ktorému dominuje Spišský hrad, a ktorý spája štyri národné parky, ale je tiež klenotnicou umelecko-historických pamiatok a kolískou viacerých ľudových remesiel a tradícií, ktoré dnes obdivujeme na festivaloch po celom území Spiša. To, že jeho úchvatné prírodné danosti a monumentálnosť historických komplexov bude možné vidieť aj z vtáčej perspektívy vnímam ako atrakciu, ktorá si svojou originálnosťou a miernym adrenalínom určite rýchlo nájde množstvo záujemcov a Spiš sa tak stane ešte atraktívnejším, “ povedal na margo aktuálnej novinky Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Aeropotulky na Antonove AN – 2

Cieľom projektu „Za pamiatkami na krídlach legendy“ bolo zachovať historické lietadlo Antonov AN – 2 v technickom stave naďalej umožňujúcom jeho bezpečnú prevádzku a pridať do jeho ďalšieho života novú funkciu zážitkovej návštevníckej atrakcie. V rámci vykonaných servisných úkonov boli napríklad opravené poškodené plochy plátna na krídlach lietadla, či celkovo ošetrené ďalšie časti lietadla. Okrem jednotlivých opráv boli zakúpené slúchadlá určené pre pasažierov, ktorí budú počas aeropotuliek počúvať výklad o pamiatkach, nad ktorými budú prelietavať. Súčasťou projektu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj cez dotačný program Terra Incognita sumou 26 000€, bude aj zakúpenie GoPro kamier, ktoré budú zachytávať atmosféru z paluby a krídel lietadla.

Antonov AN – 2 je lietadlo, ktoré už samo o sebe vzbudzuje pozornosť, keďže ide o najväčšie jednomotorové lietadlo na svete. Tento jednomotorový vzperový dvojplošník určený pre dvojčlennú posádku a 12 cestujúcich sa momentálne využíva na rôzne účely na celom svete. Viacúčelové lietadlo kategórie Antonov bolo vyvinuté počas 2. svetovej vojny v Sovietskom zväze. Stroj je tiež známy aj pod prezývkou „Andula“.

O prevádzkovanie vyhliadkových letov sa bude starať tím dlhoročných pilotov a profesionálov v zoskokoch zo spoločnosti Compact skydive &flying v Spišskej Novej Vsi.

„Našou devízou je krásne prostredie, vlastné lietadlá špeciálne upravené na zoskoky a zážitkové lety a tím ľudí, ktorí majú na svojom konte tisícky zoskokov, medailové úspechy z majstrovstiev sveta a viac ako 20-ročné skúsenosti v tomto športe. Pri všetkých letoch sa sústreďujeme nielen o bezpečnosť, ale aj o zábavu a pohodu vo vzduchu. Keďže je našim domovským letiskom Letisko Spišská Nová Ves, naše aktivity vo vzduchu sa budú odohrávať s výhľadom na Slovenský raj, Kráľovu hoľu, historickú Levoču, Spišskú Novú Ves a Spišský hrad. To všetko sú dominanty Spiša a z lietadla vyzerajú ešte monumentálnejšie ako zo zeme. Tešíme sa, že vďaka tomuto lietadlu budeme môcť robiť aj skupinové zážitkové lety, ktoré sme doteraz robievali pre jednotlivcov,“ povedala marketingová manažérka spoločnosti Kompakt, s.r.o. Oľga Danielová.

Košický kraj z vtáčej perspektívy

Atraktívnosť a vyhľadávanie lietania, ako prostriedku na spoznávanie krajiny, je za posledné roky na značnom vzostupe, preto Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus podporuje nielen pešiu a vodnú turistiku, ale aj lietanie nad krajom a jeho spoznávanie z výšky. V roku 2024 organizácia podporila Balónovú fiestu v Košiciach a podporí opäť aj obľúbené podujatie, Letecké dni Košického kraja, ktoré spája leteckú minulosť s prítomnosťou.

Novú formu objavovania Spiša vníma pozitívne aj výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus, Lenka Vargová Jurková. „V našom kraji vnímam za uplynulé roky stále intenzívnejší dopyt návštevníkov po inovatívnych, atraktívnych, ale najmä originálnych projektoch a podujatiach, ktoré im umožnia okúsiť  zážitky, ktoré inde nenájdu. Teší ma preto, že sme mohli podporiť vyhliadkové lietanie ponad Spiš práve na tomto unikátnom lietadle, ktoré vie previezť celé skupiny návštevníkov. Možnosť vidieť krásy Spiša z vtáčej perspektívy je vďaka tomuto projektu dostupnejšia a ja verím, že to, čo návštevníci kraja uvidia z oblohy, si pôjdu pozrieť aj na vlastné oči priamo v daných lokalitách.“

Letecké cestovanie do Košíc a z Košíc je jedným z dlhodobých pilierov cestovného ruchu v celom Košickom kraji, preto je organizácia Košice Región Turizmus partnerom Letiska Košice, prostredníctvom ktorého aktívne propaguje Košický kraj na rôznych európskych leteckých linkách.

Prevádzka zážitkových letov bude prebiehať na rezerváciu podľa dostupnosti. 
Všetky bližšie informácie o tejto novej atrakcii nájdete na COMPACT Skydive & Flying

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply