Rodný dom Jozefa Kronera hľadajte na Kysuciach v obci Staškov

Rodný Dom jozefa Kronera StaškovObec Staškov na severe Slovenska na Kysuciach sa môže pýšiť rodákom – najznámejším hercom a jediným držiteľom Oscara z pomedzi slovenských hercov, Jozefom Kronerom. Jozefa si v rodnej obci vážili počas jeho života a aj po jeho smrti. Úctu si nezaslúžil len ako umelec, ale aj ako človek, s ktorým bola zábava a bol k Staškovčanom vždy priateľský. K svojim koreňom sa vždy hlásil, ba dokonca sa po ňom volá aj miestna trofej futbalových súťaží Kronerov pohár. To každoročne otváral Jozef, po ňom jeho dcéra herečka Zuzana Kronerová, alebo synovec Ján Kroner. Aj tých si v obci vážia, pretože oni si vážia Staškov. Pokiaľ zavítate do tejto kysuckej obce, neďaleko koľají v blízkosti pôvodnej plochy so skladom dreva sa nachádza malý domček. Ten v minulosti opakovane chátral až kým ho v roku 2010 konečne nezískala obec Staškov od železníc do svojej správy a spoločne s rôznymi investormi, verejnou zbierkou a aj s nadačnými príspevkami sa pokúsili o opravu.

Jozef Kroner rodný dom Staškov

Rodný dom v súčasnosti
Po výraznej rekonštrukcii starej stavby z roku 1914, ktorá väčšinu svojej histórie slúžila ako domov pre strážnika a výpravcu na miestnej železnici, bolo konečne známe, kde sa slávny rodák narodil. Dovtedy mnohí chodili okolo bez toho, aby poznali históriu tejto stavby. Kysučania si domček pamätajú stále rovnaký, len zanedbaný. Dnes je zrekonštruovaný interiér aj exteriér, v okolí nájdete včelie úle, dve sochy a jednu fungujúcu studňu. Zrekonštruovaný dom obsahuje pamätnú izbu Jozefa Kronera s jeho osobnými vecami, ktoré venovala Zuzana Kronerová. Tým výrazne dopomohla k doplneniu ducha tohto malého múzea. Pri predstave, že v tomto malom domčeku žila mnohopočetná rodina Kronerovcov v skromných podmienkach, je zaujímavé, že z neho vzišlo niekoľko umelcov, stále však skromných a výnimočných ľudí.

Jozef Kroner rodný dom Staškov

Obec Staškov sa nachádza medzi obcou Raková a mestom Turzovka v okrese Čadca. Múzeum nájdete približne na GPS: 49.423144, 18.690096‎ na súradnici +49° 25′ 23.32″, +18° 41′ 24.35″ kde očakávajte nutnosť prejsť cez koľajisko peši. Dom sa totiž nachádza medzi potokom a koľajiskom a pred ním je dostatok parkovacieho priestoru. Ohľadom otváracích hodín sa vopred informujte na telefónnom čísle.

Otváracie hodiny:
PO: 08:00 – 12:00
UT: 08:00 – 12:00
ST: 08:00 – 15:00
ŠT: 08:00 – 12:00
PI: 08:00 – 12:00
SO a NE: telefón

Jozef Kroner rodný dom Staškov

Jozef Kroner rodný dom Staškov

Otvorenie, prehliadku a výklad má na starosti riaditeľ CVČ na čísle 0948 / 326 611, prípadne zamestnanec CVČ na čísle 0948 / 454 926. Číslo účtu, kde je možné prispieť akoukoľvek čiastkou pre fungovanie, údržbu a dokončenie ďalších úprav je 7715493031/5600 alebo priamo na obecnom úrade Staškov v hotovosti.
O Kysuciach a zaujímavostiach v tomto regióne informujú aj stránky www.kysuce.info. Foto so súhlasom autora Zaujimavosti.net

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply