Situácia v Tunisku: atentát na politika, zrušené lety a domýlené médiá

tunisko ilustračná fotografia ťavyV piatok 26. júla opäť médiami otriasa situácia v niektorej z dovolenkových krajín. Tentoraz médiá plnia informácie o včerajšom atentáte na tuniského opozičného politika, ktoré rozpútali demonštrácie v Tunise. Tunis Air, letecká spoločnosť zrušila svoje lety a v obmedzenej prevádzke je letisko v hlavnom meste. Žiaľ pre neschopnosť slovenských a ďalších európskych médií odlíšiť hlavné mesto Tunis od krajiny menom Tunisko vzniklo niekoľko výrazne klamlivých informácií, ktoré doplietli aj skúsených cestovateľov. Slovenské médiá totiž informujú klamlivé informácie o tom, že Tunisko zrušilo všetky lety a že slovenskí dovolenkári zostali uväznení na letiskách, alebo že nepokoje zasiahli celé Tunisko. Z neistej situácie sa zatvorilo aj letisko v Monastire, pričom sa doprava odklonila na letisko Enfida, novšie a dostatočne vybavené letisko, ktoré sa čoraz viac využíva aj na spojenie so Slovenskom pre rýchlu dostupnosť známych dovolenkových miest. Pritom žiadne lety neboli zo Slovenska zrušené, dovolenkári obmedzení, či vystavení akémukoľvek nebezpečenstvu.

Situácia v dovolenkových letoviskách je pokojná
Skutočná pravda je však taká, že podľa rozpisov letov letiska v Bratislave aj v Košiciach bolo len dnes niekoľko letov, ktoré bez problémov dorazili do cieľového letiska v Tunisku a dovolenkári sú podľa našich informácií už aj ubytovaní. Dovolenkové destinácie pri pobreží sú bez akýchkoľvek nepokojov a zrušené lety sa týkali len jednej leteckej spoločnosti. Predpokladá sa, že celé novinárske fiasko vyvolalo zrejme práve nerozlišovanie hlavného mesta od názvu krajiny a ignorácia novinárov čo i len základného vyhľadávania reálnych informácií a pojmov. Niektoré články informujú naozaj dopletenými informáciami.

Na udalosti reagujeme ihneď ako sme získali od našich zdrojov pracujúcich v oblasti cestovného ruchu s Tuniskom potrebné informácie.

Doplnenie 26. júla 2013, 11:50: Vysvitlo, že nesprávne informácie pochádzajú zo zahraničných agentúr, ktoré sa postarali o rozruch a ďalšie preberanie inými agentúrami, vrátane tých našich. Tie zas distribuujú články do slovenských médií, ktoré len preberajú informácie bez výraznej snahy situáciu overiť. mnohé slovenské médiá informujú o zrušení všetkých letov, hoci to nie je pravda. Nový čas výnimočne informuje len o komplikovanej situácií a vyhýba sa slovnému spojeniu „zrušené všetky lety“.

Doplnenie 26. júla 2013, 12:10: Cez Facebook som kontaktoval pár Tunisanov, ktorý popreli, že by pri pobreží v dovolenkových častiach krajiny boli akékoľvek zmienky o narušení pokoja, zrušených letoch, alebo nebodaj evakuácie dovolenkárov. Aj podľa nich je okolo Port el Kantaui až k Djerbe rovnaký pokoj ako pred týždňom, či pred mesiacom.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply