Slovensko má smrtiace Tatry, USA má Yosemitský park

Čo sa zranení turistov a úmrtí medzi milovníkmi hôr, v USA vládne Yosemitský národný park. Na Slovensku sme si zvykli, že sa neustále v našich Tatrách niečo deje a občas dôjde aj k úmrtiu. Yosemitský národný park má nie len hornatý terén, prekrásne kopce a vodopády, disponuje aj kilometrami chodníkov, hustými lesmi a množstvom miest, kde je možné prežiť zaujímavú dobrodružnú turistiku. Každoročne láka množstvo turistov nie len z USA. V uplynulom roku tiež zaznamenáva výrazné smutné čísla.

Od začiatku roka o život prišlo 16 turistov. Najčastejšie za to môžu zbytočné a neuvážené kroky, lezenie po skalách v šlapkách, zbytočné hazardovanie. No zaznamenali aj prirodzenú smrť starších turistov. Smrteľné bolo pre niekoľkých turistov aj kúpanie sa v neznámych vodách, v riekach a v okolí vodopádov. Silné prúdy a sila padajúcej vody dokáže s človekom nepekne vybabrať. Zväčša teda ide o nezodpovednosť a frajerinu.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply