Temný turizmus: Miesta na Slovensku, kde upaľovali čarodejnice

Upaľovanie žien za prejavy čarodejníctva, respektíve popravy žien, ktoré boli odsúdené za čarodejníctvo, či ak chcete bosoráctvo, neboli záležitosťou len západu. 17. storočie sa nám spája s viacerými prípadmi aj priamo v našich mestách. Sfanatizovaní cirkevní hodnostári, služobníci konali v rámci odporúčaní knihy Kladivo na čarodejnice, ktorá bola spŕškou výmyslov o tom, ako odhaľovať a usvedčovať čarodejnice, ako hrozbu proti Bohu a kresťanstvu. Tieto výmysly sa aplikovali v rôznej miere. V hornom Uhorsku a teda u nás sa konali najmä súdy v réžii mestskej rady, mestských predstaviteľov a cirkev tak nebola tou súdnou mocou, ktorá rozhodovala ako hlavná.

čarodejnice a pamiatky inkvizície

Čarodejnice a pamiatky inkvizície: pohľad na miesto, ktoré si pripomína najstarší zdokumentovaný proces s čarodejnicou v Bratislave, foto z uvedenej knihy

Hoci mohla k rozsudku prispieť. Je neuveriteľné, koľko príbehov o upaľovaní čarodejníc sa písalo v našich dejinách. Rozsiahlu výpravu do tajomných temných miest smrti, popráv a nešťastí prináša kniha Miesta zločinu a tragédií (bux.sk | martinus.sk | PantaRhei). Jej obsah môže byť znepokojujúci, ale stále aj mimoriadny pre záber, ktorým sa venuje od upírov, po konkrétne miesta organizovaného zločinu a nešťastí v modernej dobe. Vďaka knihe a jej kapitole venovanej čarodejniciam a procesom vieme, že niektoré miesta spomínajú túto temnú minulosť aj dnes. Alebo ju len nepriamo pripomínajú. Kniha ich aj priamo menuje.

Miesta na mape Slovenska spojené s čarodejnicami

Šamorín

je prekvapivé, že v tomto meste sa procesy s čarodejnicami opakovali pomerne často hlavne od konca 17. storočia. Šamorín pritom pôsobí pri čítaní knihy naozaj mimoriadne zaujímavo aj v rámci všeobecných popráv ďalších nečarodejníckych zločincov. Na miestach, kde je dnes LIDL, bližšie k poľnohospodárskym parcelám by sme totiž aj dnes našli lokalitu „Pod šibenicou“, ktorej názov nevznikol len tak. Názov zostal, pozostatky obetí honu na čarodejnice sa pominuli.

Bratislava

na Hurbanovom námestí je na chodníku pár metrov od jednej z budov a možno 10 metrov od ulice vedúcej k Michalskej bráne, neďaleko stožiaru pre električkovú trať a smetného koša nenápadná malá ceduľka na zemi. Pripomína si popravu prvej zaznamenanej bratislavskej čarodejnice. Za najstaršiu zdokumentovanú popravu čarodejnice je tá, kde v plameňoch usmrtili Agátu Tooth Borlobaschlinovú v roku 1602.

Popravovali ich v rôznych obdobiach aj neskôr. Priame pozostatky a pamiatky už však nemáme. Iba ak zmienky v archívoch. Vedeli ste, že sa popravovalo aj na Hlavnom námestí? Alebo že neďaleko nákupného centra OC Central sa v minulosti nachádzala posledná bratislavská šibenica? Práve tu sa totiž nachádzala hranica mesta a ďalej boli len polia.

Krupina

Toto mesto je v procesoch s čarodejnicami mimoriadne zaujímavé. Konali sa tu v istom období dokonca pravidelne. Ak niektorej generácii chýbalo dostatok procesov, jednoducho sa vyhlásil konkurz na podozrenia a ľudia nahlasovali. Samozrejme, úplne presne takto to neprebiehalo, no podľa historických záznamov bola výzva k nahlasovaniu neobvyklého správania a cielené vyhľadávanie čarodejníc v meste naozaj na to podobné. Rok 1675 sa považuje za „rok krvavý“, kedy na upálenie stačilo naozaj malé previnenie. Napríklad vada na pokožke, či zvláštne správanie.

História je v meste v tomto ohľade mimoriadne zaujímavá. Dodnes si pritom pripomínajú útrpné právo, ktoré v meste vládlo. Pred mestským domom sa dnes už len ako atrakcia nachádza klietka hanby.

Brezno

Mesto Brezno má na svojom Štefánikovom námestí sochu rytiera Jakuba Bomburu. Sedí na okraji vyvýšeného múriku, vedľa nohy má štít a zdvihnutú ruku, pod ktorú sa dá schovať kvôli fotografii. Na štíte je brezniansky mestský erb. Celá socha je zaujímavá tým, že samotná osoba rytiera Bomburu odkazuje na zaujímavejšiu históriu, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Zaslúžil sa totiž o vyhnanie Turkov z mesta. Je tak za hrdinu a bojovníka za Brezno. Lenže zároveň bol bojovníkom aj za očistenie mesta od čarodejníc. Mal stáť za vyhnaním škodlivej čarodejnice Flochovej. Ak bola doba, aká bola, asi sa nedá na neho celkom hnevať.

Ďalšie mestá, kde sa procesy konali

Košice: Košice sa spomínajú vrámci viacerých procesov, no azda najstarší pochádza z roku 1517, keď mešťan Ján Terjek obvinil dve ženy z čarodejníctva. To stačilo na tortúry a mučenie.

Trenčín: v roku 1716 sa na námestí v Trenčíne upaľovalo za prejavy čarodejníctva. V plameňoch skončili ľudoví liečitelia, ktorí skrátka poznali liečivú moc prírody a účinky bylín, odvarov… V Trenčíne bolo procesov naozaj veľké množstvo, ale dodnes nám zostala v meste pamiatka Katov dom. Nachádza sa na Matúšovej ulici. Tam odsúdencov kat väznil a podľa potreby mučil.

Vojka nad Dunajom: zhruba začiatkom 17. storočia bola obec známa tým, že sa tam údajne akosi veľmi rozmnožili bosorky a bolo treba náhodne vybrať niekoľké s najväčším previnením a najsilnejším podozrením. Následne začali na nich vykonávať skúšku prejavu čarodejníctva topením.

Zaujímavosťou je, že Babia hora na Orave má názov po legende o čarodejnici, ktorá počarovala chlapom. Legenda sa už síce vytratila, no názov zostáva. A mnoho ďalších s malými zmienkami, alebo ojedinelými procesmi.

Pozrite si určite knihu: Miesta zločinu a tragédií (bux.sk | martinus.sk | PantaRhei)

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply