Vycestovanie starých rodičov s vnúčatami na dovolenku a súhlas rodiča

Starí rodičia a vnúčatá, to sú zážitky a spomienky na celý život. Najmä ak ide o spoločné prázdniny. Nie je to síce stodola, polia, práca na poli ako kedysi, ale je to more, dovolenka, či poznávací výlet. V tejto chvíli bude jedno, koľko majú vnúčatá rokov, pokiaľ ide o menšie deti a všetky tri strany vrátane rodiča si navzájom dôverujú, nemusí dovolenku prekaziť nič. Možno ak na štátne hranice a pasovú kontrolu. Nie všetky vnúčatá sa volajú presne ako starí rodičia. Vnúčatá cez dcéru sa budú zrejme volať inak, rovnako ako sa môžu starí rodičia volať inak pre druhú svadbu. Nezrovnalosť v dokladoch a v menách sprevádzajúcej osoby môže byť problém.

Súhlas rodiča

Viacero krajín môže vyžadovať súhlas rodiča napísaný v angličtine a podpísaný oboma rodičmi. Ide o dokument, ktorým sa v prípade opýtania vedia starí rodičia preukázať, že dieťa vycestovalo s vedomým a súhlasom rodiča a nejde o únos. Ide samozrejme len o formalitu, tá má však veľké opodstatnenie pre množstvo prípadov reálneho únosu detí, hoci len dočasného „únosu“ bez vedomia matky, čo sa naozaj stáva najmä pri hysterických ženách no s vedomým otca, alebo opačne. Taktiež prípad aj z našej blízkosti, kedy v čase dovolenky rodiča si naplánovali starí rodičia svoju vlastnú tajnú dovolenku. Hlavný dôvod je však obmedzenie obchodovania s deťmi. Prípady, kedy sa vnúčatá celkom odlišujú od starých rodičov nie len menom a výzorom sú najčastejšími oslovenými pasovou kontrolou v zahraničí.

Dokument má obsahovať v angličtine napísané znenie:

Consent to travel
I agree with traveling my son/daughter (meno dieťaťa), date of birth (dátum narodenia), and with adress: (adresa), passport number (číslo cestovného pasu dieťaťa) with grandparents (mená starých rodičov), date of birth (dátum starých rodičov), and with adress: (adresa starých rodičov), passport number (číslo cestovného pasu starých rodičov)
To destination (názov krajiny v angličtine) in (dátum a rok.).

Pod tento súhlas sa uvádzajú čitateľne napísané obe mená rodičov a pod nimi jednotlivé podpisy rodičov. Pre bežné turistické destinácie nie je nutné potvrdenie notárom. Pre Spojené Arabské Emiráty, USA, Kanadu a vzdialenejšie miesta sa odporúča potvrdenie notárom. Cestovanie do nestabilných krajín a krajín s menším záujmom turistov len so starými rodičmi sa neodporúča, prípadne sa informujte priamo na stránkach ministerstva zahraničných vecí a na konzuláte danej krajiny.

V rýchlosti nájdete názvy krajín v angličtine:
Egypt – Egypt, Tunisko – Tunisia, Turecko – Turkey, Bulharsko – Bulgaria, Kapverdy – Cabo Verde

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply