Ako vyhotoviť cestovateľskú fotografiu a niekoľko rád k fotografovaniu

Lákajú vás neznáme diaľky a omamná vôňa exotiky? Zvečnite svoje zážitky z ciest a prežívajte ich na fotografiách znova a znova. Nechajte si poradiť od odborníkov a dajte svojim obrázkovým spomienkam život pomocou fotografických trikov a dobrých rád – od optimálneho času dňa na snímanie krajiny, až po rozmiestnenie osôb na fotografii. Nezabúdajte tiež na rešpekt ku kultúrnym zvykom, na ktoré by ste mali pamätať pri stretnutí s ľuďmi z odlišných častí sveta a ich fotografovaní.

Nikon fotografia

Objavte prírodné divy Európy
Od pyrenejských pohorí po nemecký Čierny les, Európa nie je len o veľkolepej architektúre a dávnej sláve kráľovských miest. Vyberte sa po neprebádaných chodníčkoch a na cestách z juhu na sever a späť dostanete možnosť fotografovať prírodnú pestrosť, ktorá vám vyrazí dych! Rovnako rôznorodí pritom budú aj ľudia, ktorých stretnete.

Z globálneho hľadiska majú Európania k fotografovaniu jeden z najvoľnejších postojov, ako všade na svete však aj tu musíte byť zdvorilí a pred fotografovaním príslušnej osoby ju požiadať o dovolenie – hoci len kývnutím hlavou a ukázaním fotoaparátu. Pri komponovaní záberu tiež dávajte pozor, aby ste na objekty neukazovali prstom, ale celou rukou. Ukazovať na niekoho prstom sa v mnohých častiach Európy považuje za neslušné gesto.

Tip Michaela Juráka, školiteľa spoločnosti Nikon:
Pri fotografovaní portrétov by ste mali pamätať na oči fotografovanej osoby.Dbajte na to, aby sa v nich niečo odrážalo – portrétovú fotografiu oživí aj malé trblietanie alebo lesk.

Náboženská mozaika Ázie vo vašom hľadáčiku
Ak chcete zachytiť ducha krajiny, skvelým východiskovým bodom sú svätyne a posvätné miesta, najmä vo veľkých mestách. Pri fotografovaní osôb zúčastňujúcich sa náboženských rituálov však buďte zvlášť ohľaduplní. V južnej Ázii sa napríklad počas mnohých hinduistických obradov fotografovanie považuje za svätokrádež, pretože ruší bohoslužbu.

V Indii, a to hlavne jej chudobnejších častiach, je zase živá diskusia o správnych zvykoch týkajúcich sa odmeňovania, resp. „prepitného“ osobám na vašich fotografiách. Mnoho ľudí tu uznáva pravidlo, že prepitné by ste mali dať napríklad obchodníkovi alebo robotníkovi, ktorých ste fotografovaním vyrušili pri práci. Najlepším riešením je však improvizácia a ak niekoho žiadosťou o fotografovanie zdržíte, veľmi vhodný je malý darček.

Tip Michaela Juráka, školiteľa spoločnosti Nikon:
Najmä pri fotografovaní rôznych obradov či v chrámoch, kde sa modlia ľudia, je nie vždy vhodné a možné pristupovať blízko, ak chcete zachytiť atraktívny detail. Ak na dovolenku balíte kompaktný fotoaparát, skvelým riešením je trieda tzv. ultrazoomov, ako napríklad COOLPIX P600 s objektívom vybaveným až 60-násobným optickým priblížením, ktoré možno pomocou funkcie Dynamic Fine Zoom rozšíriť dokonca až na 120-násobok.

Afrika – kolíska kultúr
Afrika je kontinent plný dych berúcich prírodných úkazov – od slávnej saharskej púšte a Viktóriiných vodopádov po úžasný horský masív Kilimandžáro a Stolovú horu. Keďže je však čierny kontinent zároveň čoraz dostupnejším turistickým cieľom, mnoho oblastí Afriky môže byť preplnených turistami, čo fotografovanie nedotknutej divočiny značne sťažuje. Ak preto chcete zachytiť skvelé snímky, skúste sa vyhnúť davom alebo navštívte Afriku mimo hlavnej sezóny.

Čo sa týka miestnych špecifík, ľudia väčšinou nie sú nadšení, ak sa na snímkach snažíte zachytiť negatívnejšie, kontroverzné a turbulentné aspekty ich krajiny. Ak teda nechcete nikoho uraziť, zamerajte sa na zobrazovanie pozitívnych stránok Afriky.

Tip Michaela Juráka, školiteľa spoločnosti Nikon:
Základom dokonalej snímky je osvetlenie, pričom najlepším nástrojom na objavenie dobrého svetla je vaša dlaň. Stačí ju podržať na mieste, ktoré chcete fotografovať – ak svetlo vyzerá dobre na vašej pokožke, pravdepodobne bude dobre vyzerať aj na portréte. Pri fotografovaní krajiny sa však niekedy nemožno vyhnúť prenikavým tónom vytváraným priamym slnečným svetlom.Ak chcete v Afrike zachytiť dokonalé snímky, snímajte skoro ráno alebo neskoro popoludní, keď je svetlo najjemnejšie.

Spoznajte autentickú Severnú Ameriku
Kultúru a ducha Severnej Ameriky zažijete jednoducho – stačí zastaviť a sledovať, ako sa pestré osobnosti miestnych ľudí miešajú pred vašimi očami. Jednodenné sledovanie surfistov na pláži v L.A. alebo prechádzka po montrealských bulvároch pomedzi tucty kolieskových korčuliarov tak môžu byť rovnako zaujímavé a fotogenické ako Grand Canyon alebo Yosemitský národný park.

Ani v USA nezabúdajte na rešpekt pre rôznymi kultúrnymi zvyklosťami. Indiáni, teda „pôvodní Američania“ môžu fotografovanie odmietnuť, pretože veria, že zrkadlo neodráža skutočnosť, ale dušu príslušnej osoby. Snímka zhotovená zariadením, ktorého fungovanie je vo veľkej miere založené na zrkadlách, preto môže dušu uväzniť a zotročiť. Toto obmedzenie sa niekedy vzťahuje len na dojčatá a deti, pretože ich duše sú krehké a môžu ľahšie opustiť telo. Obyvatelia Mohavskej púšte sa zase nechávajú fotografovať len veľmi neochotne, pretože ich zvyky vyžadujú po smrti telo aj celý majetok mŕtveho spopolniť. Uchovávanie fotografií sa považuje za obzvlášť neprípustné porušenie tohto pravidla, pretože zachováva „tieň“, čiže dušu mŕtveho.

Tip Michaela Juráka, školiteľa spoločnosti Nikon:
Portréty vyzerajú oveľa príjemnejšie, ak z nich vyžaruje pocit dôvery fotografovanej osoby voči fotografovi. Ak dokážete získať sympatie svojho objektu, môžete sa pokúsiť o jeho nasnímanie v akcii alebo zhotovenie snímky, kým sa smeje.

Južná Amerika a Karibik
V odľahlých oblastiach Južnej Ameriky, napríklad v Amazónii alebo v Andách, je život úzko prepojený s prírodou. Dobrým nápadom je preto zachytávať miestnych ľudí v tejto harmónii – snímky človeka a prírody žijúcich ako jeden celok sú totiž v západnom svete už zriedkavosťou. Dbajte na správny výber fotoaparátu a ak sa chystáte do náročnejších podmienok, zvoľte odolnejší model – napríklad COOLPIX AW120 vybavený GPS modulom, vodotesný, odolný voči pádom a mrazuvzdorný až do –10 °C.

Južná Amerika je pre fotografa veľmi príjemné miesto a ľudia sú tu veľmi priateľskí. Buďte vždy pripravení ukázať im svoje snímky – ľudia radi vidia výsledky a sú potom fotografovaniu často oveľa prístupnejší. Mnoho ľudí v chudobnejších oblastiach si však nemôže zhotoviť a vytlačiť vlastné snímky, dobrou radou pri fotení s nimi je preto poznačiť si ich adresy, aby ste im mohli poslať niekoľko vytlačených kópií. Takéto gesto sa určite stretne s veľmi pozitívnou odozvou.

Pozor si všal dávajte v neďalekom Karibiku. Niektoré kultúry tu veria, že fotka osoby sa môže použiť pri „imitačnej mágii“ na počarovanie kúzlami voodoo. Pred zhotovením snímky sa preto pýtajte – najmä v turistických oblastiach, kde sa bez ohľadu na kultúrne presvedčenie mnoho ľudí nechce dávať fotiť už jednoducho preto, že sú z neustáleho fotografovania turistami unavení.

Tip Michaela Juráka, školiteľa spoločnosti Nikon:
Pri fotografovaní sa používajú magické čísla a tým najdôležitejším, ktoré si treba zapamätať, je číslo tri.Či už fotografujete objekty, alebo ľudí, najpôsobivejšie výsledky dosiahnete, ak budú na snímke presne tri objekty alebo traja ľudia.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply