Zabudnite na Mŕtve more, skúste kráter sopky na kapverdskom Sale

Salinas ostrov Sal, KapverdyKapverdský ostrov Sal, kam sa už nejaký čas dá vybrať aj priamym letom z Bratislavy, ponúka svojim návštevníkom malý tropický raj s originálnou čiernou Afrikou. Návštevníkom ponúka niekoľko zaujímavých miest, no za zmienku určite stojí aj neobyčajné miesto po geologickej, zážitkovej aj historickej stránke. Čo by ste povedali na kúpanie v obrovskom krátery starej vyhasnutej sopky a užívanie si nadnášajúcej vysoko mineralizovanej vody? Áno, niečo na spôsob Mŕtveho mora a pritom na ostrove v Atlantickom oceáne si môžete užiť práve na Sale. Nebude vás pritom obťažovať žiaden predajca suvenírov ani colnica.

Sopka Salinas a kúpanie na ostrove Sal, Cabo Verde

Pedra de Lume a Salinas
Pedra de Lume je mestečkom na ostrove Sal na jeho severovýchode. Nachádza sa v tesnej blízkosti starej vyhasnutej sopky. Dnes ho tvorí menší počet budov, niektoré staré historické stavby a až do krátera vedúca stará lanovka, po ktorej sa prevážali vrecia so soľou. V kráteri sa totiž už minimálne od roku 1805 ťažila morská soľ. Tá sa vyvážala vo veľkom aj do Brazílie dovtedy, kým táto portugalská vtedy ešte kolónia nezaviedla clo. Význam ťažby a predaja síce pre ostrov upadol, no stále pokračuje. Do krátera, ktorý je na rovnakej úrovni ako oceán okolo ostrova, totiž neustále pomaly preteká voda. Tá sa tu ľahšie vyparuje a vysoká koncentrácia soli z miesta spravila aj druhé „Mŕtve more“.

Sopka Salinas a kúpanie na ostrove Sal, Cabo Verde
Sopka Salinas a kúpanie na ostrove Sal, Cabo Verde

Turistická atrakcia – plávanie v mineralizovanej vode
Neobvyklým zážitkom môže byť pre mnohých kúpanie vo vysokomineralizovanej vode. Výsledný efekt je porovnateľný na zážitky z Mŕtveho mora. Ak si spomeniem na komplikácie na jordánskych hraniciach a zážitky aj iných návštevníkov na zvláštne jednanie colníkov, v porovnaní vyhráva Sal. Aj tu sa dajú čítať noviny, nedá sa plávať a ponoriť sa pod vodu je riziko. Vysoká slanosť vody poriadne štípe na očiach a ranách. V každom prípade ide o zábavný zážitok, najmä ak sa nájde partia priateľov, ktorí sa rozhodnú sami seba navzájom púšťať ako lodičky na vodu a ťahať čo i len na jednom prste.

Foto: autor magazín Zaujímavosti, v spolupráci s Megafoto.sk

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply