Na hrade Červený Kameň historický festival od 18. do 19. mája

Historický festival na Červenom KameniDnes 18. mája sa na hrade Červený Kameň v obci Častá odohral prvý deň z dvojdňového výnimočného podujatia, ktoré láka návštevníkov nielen z blízkeho okolia, ale aj zo zahraničia. Historický festival Rottenstein prilákal aj tentoraz niekoľko tisíc návštevníkov, prevažne mladých ľudí a detí. Oproti minulému roku bol nachystaný trochu iný a predsa veľmi bohatý program. Mimo hlavné podujatia na hlavnom bojisku sa odohrávali aj malé hry na rôznych miestach bokom. Už na začiatku pred plateným vstupom sa mohli návštevníci a pocestní zastaviť na trhoch, pozrieť remeselníkov, hrnčiarov, diskutovať s odborníkmi v oblasti histórie, alebo si pozrieť bábkové divadlo pre najmenších presne také, ako za stredoveku.

Hlavný areál a lúka sú posiate stanmi s rytiermi, sedliakmi a šachticmi. Návštevníci mali možnosť vidieť súboje, vystúpenia, tance, aj ukážky zbraní buď priamo z lúky, alebo tiež z tribúny, či neďalekého svahu. Predviedli sa lukostrelci, majstri meča, tanečníci, množstvo ťažkoodencov, aj ľahkej pechoty, no určite najväčším lákadlom v prvý deň boli operené dravce a kone. Práve zvieratká dotvorili obraz stredoveku a ukázali svoju šikovnosť. Okrem jazdkyne, ktorá predviedla čísla so svojim koňom sa kone objavili aj v čísle lovcov a na záver dňa aj v hlavnom programe dňa – v rytierskom súboji, pričom na všetko dozerala z kráľovskej lóže kráľovná so služobníctvom a sudcami.

Nedeľný deň opäť v znamení festivalu
Sobotný deň sa ešte ráno zdal, že pre mračná nebude ideálny na takéto podujatie. Nakoniec však spŕchlo len pár kvapiek a vykuklo slniečko. V podobné, ak nie lepšie, počasie veria všetci, ktorí hodlajú navštíviť toto podujatie v oba jeho dni. Už zajtra 19. mája sa totiž na hrade koná pokračovanie dnešného dňa plného histórie a poučných informácií. Pokiaľ aj vy patríte medzi nadšencov pre stredovek, milujete históriu a slovenské miesta, potom na podujatí budete chýbať. Získajte viac informácií o ňom na oficiálnych stránkach www.historickyfestival.sk alebo www.zaujimavosti.net

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply