Zima na Severovýchode Slovenska môže začať,upravili turistické chodníky

Na severovýchode Slovenska začali s úpravou turistických trás, chodníkov a singletrackov pred nastávajúcou zimou. Značnú časť prác majú za sebou Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) ,,ŠARIŠ“ –Bardejov v spolupráci s miestnymi združeniami a aktivistami. V exteriéri neplatia žiadne obmedzujúce pravidlá napriek bordovej farbe covid automatu okresov Bardejov a Svidník počas októbra 2021. Výlet do prírody je najlepší pre oddych a načerpanie síl. Informuje o tom Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR.

„ Využili sme pekné počasie a pred prichádzajúcou zimou sme navozili štrk a opravili  úseky turistických chodníkov a liečivých singletrackov, ktoré to potrebovali. Veľká časť práce spočívala v prerezávke stromov a kríkov. Okrem toho sme opravovali aj infraštruktúru a značenie chodníkov. Do konca roka ešte máme v pláne obnoviť archeologické nálezisko Kláštorisko – Mníchovský potok a ohnisko s dreveným altánkom tzv. “Komínek” Mihaľov v Bardejove,“ konštatuje R.Jančošek.

Dodáva, že sa tu nachádza sieť piatich navzájom prepojených liečivých singletrackov – Napoleon, Rodinný, Herkules, Kráľovský a Čerešenka. Na ne nadväzujú dve cyklotrasy Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. Tie majú spolu dĺžku takmer 10km.

Platné obmedzenia

Platné obmedzenia počas októbra 2021 v bordovej farbe covid automatu (okres Bardejov a Svidník) sa týkajú najmä interiérov. Obmedzenia sa týkajú wellness, fitness, reštaurácií, konaní hromadných podujatí, či vstupov do múzeí. Vo Svidníckom okrese platí v aquaparku Aquaruthenia dlhodobo podľa automatu vstup do interiéru iba pre OTP návštevníkov a pre interiér len v obmedzenom počte.

BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. sú pre svojich klientov naďalej otvorené, fungujú v režime OTP (očkovanie, negatívny test na covid, prekonané covid ochorenie). Wellness spa, fitness, procedúry a stravovanie sú prístupné iba ubytovaným klientom.

Vhodná je cykloturistika, vojnová turistika, ale aj pamiatky

Práve teraz je ten správny čas vyraziť do prírody. Napríklad poľské a slovenské kúpeľné mestečká spája cyklookruh Aquavelo, ten má 230 km cyklistických trás. V slovensko-poľskom pohraničí sú to – Bardejovské Kúpele, Krynicu, Muzsynu, Szczawnicu, s bodmi záujmu, pamiatkami, faunou a flórou.

Vhodný tip, predovšetkým pre rodinné výlety s deťmi, sú  miesta bojov oboch svetových vojen na severovýchode Slovenska. Nikde na Slovensku nie je toľko pamätníkov a pamätných miest na obe svetové vojny ako v okolí Dukly a Svidníka. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky.

Mesto Bardejov sa právom hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska.  Bolo zapísané v zozname UNESCO. Tu môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou.

Viac je na: www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk, www.visitbardejov.sk

Projekty a ich aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply