Americká divočina v 6 národných parkoch

Pokiaľ plánujete navštíviť USA, možno dostanete chuť navštíviť miesta divokej prírody a zvierat vo veľkých a známych parkoch, rezerváciách ale aj v oblastiach nedotknutých ľudskou činnosťou. Práve toto sú totiž miesta, ktoré ako posledné útočiská poskytujú prežitie ohrozeným druhom a nie len im. Veľká plocha USA v púštnych oblastiach aj v miestach s hustým lesným porastom ponúka stále dostatok priestoru pre život a pohyb zvierat. 10 z takýchto miest si spomenieme. Samozrejme, že takýto miest môže byť viac. My spomenieme 6.

Miami, Everglades a Gator park
Na Floride je takmer celá juhozápadná časť polostrova jedným veľkým močiarom, ktorý poskytuje domov obrovskému množstvu vtákov, hmyzu a predátorov na čele s najpočetnejším – s aligátormi. Gator Park je prírodnou rezerváciou a verejnosti prístupným upraveným parkom v blízkosti centra Miami. Dopraviť sa do centrály dá aj taxíkom. Odtiaľ potom môžete vyraziť na výlety na vznášadlách na miesta, kde aligátory žijú, lovia a kde inak ľudská noha nevstúpi, než na vznášadle.

Channel Islands California a slonie tulene
Slonie tulene, alebo inak nosále, sú chráneným druhom plutvonožcov. Ich domovinou sú brehy v okolí Kalifornie ale práve na ostrovoch sa nachádza prírodná rezervácia zaoberajúca sa ochranou týchto neobyčajných zvierat. 3 izolované ostrovy sú domovom viac ako 50 000 týchto tvorov. Pokiaľ máte možnosť s poznávacím výletom navštíviť tieto ostrovy, zamerajte sa na San Miguel a západný cíp ostrova.

Great Smoky Mountains národný park v Tennessee
Na východnom pobreží je to najväčší park s čiernymi medveďmi. Čierny medveď americký je ohrozený druh, ktorému sa tu darí a jeho populácia sa rozrástla na 1500 kusov. Park poskytuje medveďom rozľahlú voľnú hornatú plochu pokrytú lesom, hornatým terénom aj lúkami. Na medveďa pri návšteve parku nepochybne natrafíte, báť, že ste prišli zbytočne sa určite nemusíte.

Big Bend Národný park v Texase
Národný park Big Bend láka na horských levov, alebo inak povedané pumy, ktoré sa tu voľne pohybujú a dodnes žijú aj vo voľnej prírode v divočine USA. Puma je mačkovitá šelma, ktorá pripomína rôzne iné z Afriky. Pumy možno hľadať počas jazdy chráneným džípom, nečakajú na ceste, aby si ich mohol každý odfotiť a ich teritórium sa rozprestiera na obrovskej ploche, do ktorej sa zahŕňa aj púšť Chihuahuan Desert a hory Chisos.

Yellowstone národný park v štáte Wyoming, Montana a Idaho
Yellowstone v tomto zozname nie je pre slávneho medveďa Yogiho. Nezabúdajme na iného obyvateľa prérie, ktorý pôvodne obýval obrovské pastviny, no vyčíňanie prisťahovalcov zapríčinilo prudký úbytok prirodzenej populácie týchto majestátnych tvorov. Bizóny sú považované za najväčších suchozemských cicavcov. Yellowstone nie je jediné miesto, kde od praveku žijú generácie týchto tvorov, je však azda najväčšie. Dnes je v parku asi 3000 jedincov. Bizóny sú neustále v pohybe. Orientujte sa na údolie Hayden, alebo v blízkosti rieky Madison či Gibbon.



Denali národný park na Aljaške

V centre Aljašky, Kanadou deleného zvyšku USA, sa nachádza park Denali. Ten je poskytovateľom útočiska prísne chráneného orla amerického, ktorý je svojou mohutnou stavbou tela, bielou hlavou a silným zobákom typickým vtákom politiky a vlastenectva. Rovnako tak je miesto domovom orla zlatého a ďalšej divej zvery. Oba druhy orlov sa najčastejšie zdržiavajú v blízkosti vodných plôch, ktorú vyhľadávajú aj iné zvieratá. Aljaška je svojim spôsobom výnimočným miestom so stále ešte bohatými zásobami dreva a slušnou populáciou lesnej zvery.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply