Prázdniny na Floride: Ulice v Miami

Ako sa žije v USA si nepochybne vieme predstaviť z osobných skúseností, z niektorých filmov, dokumentov a všeobecnej mienky. Je niečo iné osobne sa vydať do ulíc a pozrieť si, ako to vyzerá naozaj. Boli sme si pozrieť ulice Miami, tie majú osobitú atmosféru. V mnohom pripomínajú ulice známe z počítačovej hry GTA Vice City.

Miami street

Oblasti pri Miami Beach sú napríklad na miestach známych ako Art Deco štvrť plné hotelov, ale aj vnútro ostrova, na ktorom leží Miami Beach, je plné rôznych hotelov, výškové budovy sú zväčša apartmány bohatších. Sem tam sa tu nachádza aj nejaká škola a škôlka. V Miami Beach sa nachádzajú aj štvrte s chudobnejším obyvateľstvom a to aj napriek tomu, že sa nehnuteľnosti (skôr pozemky, kde sú bytovky postavené) a ich hodnota nepochybujú v malých sumách. Ide skôr o ľahšie stavby, takmer pripomínajúce papier. Keďže v celom Miami žije viac ako 60 percent španielsky hovoriaceho obyvateľstva, nemožno sa diviť, že práve španielčinu je tu toľko počuť. Môže za to aj blízkosť Mexika, alebo napríklad blízkosť Kuby. Množstvo utečencov práve tu začína svoj americký sen. To potvrdia aj miestni.

Centrálne Miami je plné širokých ciest a hustej premávky. Akonáhle sa stane dopravná nehoda, polícia uzatvára takmer celú cestu, poriadny kus vpredu aj vzadu. Akoby im bolo v tej chvíli jedno, že doprava kolabuje na obchádzkach. Všade sa však je možné dostať, taxíky a taxikári poznajú celé mesto. V centre je viacero výškových budov, hoci sa nepodobajú na New York a podobné veľkomestá. Obchodné centrum sa miesi s väčšími budovami na bývanie. A to je to celkom luxusné, pekné apartmány sú neustále niekde na predaj. V okrajových častiach ale lokálne aj viac v centre možno naraziť na malé či väčšie kolónie rodinných domov aj starších sídiel. Pokiaľ sa stavia rodinné bývanie, je to stále viac a viac mimo centrum. Zaujímavý je pohľad na milionárske domy v okolí vody. Oblasti, ktoré ležia na ostrovoch s pobrežím, sú často obstavané domami s vlastným mólom, kde majú majitelia aj nejaký ten čln, alebo lodný domček. Sú aj takí, ktorí majú svoj krásny biely typický „miami-dom“ na pobreží, ale neholdujú člnom. Ak dostanú chuť, svoje plavidlo zaparkuje v niektorom z desiatok parkovísk v prístaviskách.

V oblastiach medzi Miami Beach a centrom, vo vodách a južnejšie, sa nachádzajú viaceré priemyselné zóny, ale napríklad aj miesta, odkiaľ vyrážajú dovolenkári na okružné plavby po Karibiku. veď práve Karibik je krásna oblasť, len na skok odtiaľto. Priemyselná zóna plná kontajnerov a obrovských žeriavov nie je príliš obývaná, takmer výlučne sa v nej nachádzajú len obchodné a skladové priestory. Bezdomovcov najviac možno nájsť v centrálnom Miami, no mnohých nájdete aj v turisticky najobľúbenejšom MIami Beach až k severu na Fort L. Na roziahlej pláži sa nachádza pitná voda so sprchou na niekoľkých miestach, ako aj kokosové palmy, ktorých orechy niektoré skupinky bezdomovcov zbierajú a predávajú na pláži. Takýto ľudia majú svoje miesta, kde prežívajú. Sú tu veľké rozdiely medzi chudobnými a bohatými. Tí žijú na rovnakých miestach len samozrejme v iných podmienkach. Slnečné počasie, nie príliš veterno sú dobrým predpokladom na nie príliš depresívny život. Aj preto je toľko usmievavých ľudí. Napríklad v uliciach nenájdete žiadne cudzie nápisy bez anglickej podoby, aj napriek väčšiny španielsky hovoriacich ľudí. V obchodoch je tu celkom draho, jedlo v reštaurácií na slovenské ceny vychádza podobne len asi v Burger Kingu a McDonalds.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply