Banská Štiavnica v botanickej záhrade ukrýva aj cédre americké

Ak sa povie Banská Štiavnica, zväčša poznáme historické centrum, tajchy a banícku históriu. Pri všetkom tom poznávaní Štiavnických vrchov však siahnite po odpočinku v tieni stromov. A nie len tak hocijakých. V tesnej blízkosti historického centra mesta, ktoré je zapísané na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO, sa nachádza aj budova strednej školy a jej areál je vlastne botanickou záhradou so zaujímavými drevinami. Kým škola je chránenou pamiatkou, veľmi zaujímavou stavbou, okolitá záhrada vyniká cudzími drevinami, s ktorými sa nedá stretnúť bežne hocikde na Slovensku.

Banská Štiavnica a Botanická záhrada

Stromy, kríky aj úprava

Na tomto mieste nájdete niekoľko kríkov, no hlavne stromy. Niektoré exempláre sú tu zastúpené menej, iné zas nájdete hneď niekoľko krát. Potešujúci pohľad je na veľmi zaujímavé mohutné stromy cédrovce zo Severnej Ameriky. Ide o mohutné vysoké stromy ktoré sú známe dlhovekosťou a silným drevom. Niekoľko exemplárov, ktoré tu rastú, je na toľko výrazných, že zatieňujú iné stromy. Červené drevo pôsobí pevne, no pri dotyku je jasné, že vonkajší povrch kôry je mäkký. Záhradu tvorí viacero druhov ihličnanov, listnatých stromov, turecké liesky, prípadne stromy, ktoré patria medzi drobné ozdobné kríky, no tu dosiahli zaujímavé rozmery a spevnenie kmeňa.

Banská Štiavnica a Botanická záhrada

Miesto je udržiavané a pekné. Umožňuje bezplatný vstup a prístupnosť miesta je určená otváracími hodinami pri vstupe.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply