Habánske stavby v Sobotišti a raritná zvonica

V obci Sobotište na Záhorí, za mestskou časťou Senice Kunov, môže návštevník nájsť prevažne historické a architektonické krásy. Určite sa však oplatí návšteva tejto obce, kedysi významného mestečka, pričom za svoj hospodársky úspech Sobotište vďačilo Habánom. Tí sú práve aj dôvodom, prečo by ste určite mali navštíviť miestne pozostatky osídlenia spoločenstva Habánov, ľudí žijúcich v spoločnom hospodárení na veľkých dvoroch. Dnes už tento dvor nie je poznať, no jednotlivé budovy z neho stále stola, niektoré zachované, iné menej. Stále však typické pre ich kultúru a aj dodnes zaujímavé.

Habánsky dvor v Sobotišti

Habáni stavali mohutné stavby s hrubými základmi a múrmi z kameňa a nepálených tehál s nesmierne vysokou strechou v ktorej dokázali poňať aj dve poschodia, zväčša skladových priestorov a spální. Na úrovni zeme boli priestory využívané na dielne a rôzne výrobne. Venovali sa množstvu remesiel, hoci najznámejšie bolo hrnčiarstvo. Tí v Sobotišti vyrábali vozy pre bežné obyvateľstvo, aj honosné koče pre pánov. Najznámejšie stavby sú miestna Klučiareň a mlyn. Tou najzaujímavejšou je nepochybne zvonica.

Sobotište zvonica

Zvonica v Sobotišti

Miestna zvonica je menšia veža, ktorá má neverejný vstup pre zvoníka z hora zo svahu cez drevené kryté schodisko. Postavili ju v roku 1751. Tento vstup si ani nevšimnete, ak sa raz zameriate pohľadom na svetlomodrú zvonicu ako stavbu. Nad jej oknami sa nachádzajú tri hodiny. Odbíjajú celé hodiny, no najzaujímavejšie je na nich to, že majú odjakživa len jednu ručičku. Hodinovú. Minútovú nepotrebujú. Šetria tak mechanizmus, ktorý ich dáva do pochybu a zároveň nie je tak tento mechanizmus náročný, aby poháňal dve ručičky. Veža celá je mierne naklonená, veď už má pár stoviek rokov.

Sobotište zvonica

Navštívte Sobotište

Doraziť do Sobotišťa nie je problém so žiadnou navigáciou a veľmi minúť ho nemôžete ani pri ceste po značení. Miestny rínok pri kaštieli s obecným úradom sa taktiež nedá minút. Na rínku nájdete pamätník padlým počas II. svetovej vojny a habánsku časť obce nájdete priamo o pár desiatok metrov po pravej strane cez Rínok mierne do svahu. Miesto nás príjemne potešilo usmievavými ľuďmi, úpravou, žiadnymi turistami napriek hodnote miestnych pamiatok, ale možno aj tým, že nikde na chodníku nebol ani jediný špak, či obal od čohokoľvek.

© foto, Tomáš G.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply