Brhlovce, slovenská rarita, obydlia vyhĺbené do skaly

Obec, ktorá je mimo bežné trasy slovenských turistov, vyniká zaujímavou pamiatkou. Na jednej z ulíc tejto obce, v ktorej na prvý pohľad dominantu tvorí zaujímavý kaštieľ a kaplnka, sa nachádza za miestnymi domami skalná stena. Z mäkkého sopečného tufu z obdobia treťohôr tvorená skalná stena umožnila ľuďom bez veľkej námahy vysekať do skaly priestory. Údajne už v čase nájazdu Turkov, pričom malo ísť o úkryty pred nimi, v ktorých mohli skrývať svoj majetok, aj ľudí.

brhlovce, rezervácia architektúry

Postupne však skaly umožnili vybudovať celú stenu využitú na hĺbenie priestorov. Obytných, ale isto iste skôr skladových. Stála teplota, v lete príjemný chládok a „pozemok“ navyše boli nepochybne pre miestnych na ulici Šurda prínosom. Dodnes však ide o raritu, keďže nič podobné sa na celom Slovensku už nenachádza. Bežné boli pivnice vyhĺbené do hliny vo svahoch. Do skalnej steny však nie, nieto ešte na bývanie. V minulosti tieto obydlia naozaj slúžili aj na bývanie.

Dnes múzeum, alebo súkromné vlastníctvo

Dnes je skalné obydlie za usadlosťou č. 142 súčasťou Tekovského múzea v Leviciach. Verejne prístupné za malé vstupné ponúkne pohľad aj do jednej staršej budovy s ukážkou skromného bývania. Dvor rozprestierajúci sa medzi stavbami je miestom s výhľadom na dvojpodlažné skalné obydlie s prístupom na poschodie pomocou schodiska po ľavej strane dvora. V skalách je tu vyhĺbený prístreľok, horná miestnosť dnes slúžiaca ako rozhľadňa a menšia vedľajšia miestnosť. Dole sa nachádza ešte miestnosť slúžiaca ako letná kuchyňa a ďalšia skladová miestnosť v ktorej je expozícia nástrojov na spracovanie ľanu. V tesnej blízkosti je slušne hlboká studňa.

brhlovce, rezervácia architektúry

Ďalšie vyhĺbené obydlia, prístrešky a komôrky sa nachádzajú viac ďalej po ulici, avšak za domami v súkromnom vlastníctve. Sú naďalej využívané ako letné kuchyne na spracovanie napríklad plodov poľnohospodárskej činnosti, či plodov vlastnej záhrady.

  • Múzeum so sprístupneným obydlím je k dispozícií od apríla do októbra každý deň do 16:00 hodiny. Iná prístupnosť je k dispozícií na stránkach Tekovského múzea.
  • Prehliadka nie je na dlhšie ako 10 minút vo vlastnej réžii, prípadne môžete využiť výklad sprievodkyne.
  • Miesto je od 80-tych rokov Rezerváciou ľudovej architektúry, chránenou zákonom.

Miesto môžete navštíviť východnejšie od mesta Levice, za obcou Krškany alebo južne od obce Žemberovce. Miesto sa dá spojiť s výletom na Krupinu, Banskú Štiavnicu, Dudince, alebo iné miesta v okolí.

Foto © všetky práva vyhradené, v spolupráci so ZN.SK

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply