Otvorenie a vysvätenie náučného chodníka vo Veľkom Bieli

Neďaleko od Bratislavy v tesnej blízkosti Senca v obci Veľký Biel môžete odteraz navštíviť turistický chodník so siedmymi zastávkami. Z možno doteraz neznámej obce bude razom zaujímavé miesto, ktoré vám odhalí niekoľko zaujímavostí a faktov.

Náučný chodník v obci prinesie aj zaujímavosti

Súčasťou miestneho náučného chodníka je upozornenie na pamiatky v okolí. Kým prvou zastávkou je tabuľa neďaleko obecného úradu informujúca o všeobecnej histórií a pamiatkach obce, druhá prezentuje a približuje zaujímavosti o miestnom kaštieli. Zrejme najväčší barokový kaštieľ v Strednej Európe je ukrytý v centre obce Veľký Biel a jeho dlhá strecha neunikne napríklad ani návštevníkom po D1 pri pohľade na rovné sady predajne Plantago ešte skôr, ako je v dohľade odbočka na Senec a sklady REWE. Mnoho ľudí ani netuší, aká zaujímavosť sa ukrýva tak blízko Bratislavy. Kaštieľ je však prístupný len v rámci festivalov a podujatí miestneho záhradkárskeho zväzu. V nedávnej minulosti ho poznačilo využívanie ako sanatória.

V spojitosti s diaľnicou vznikla zaujímavosť, miestne štrkové jazero, ktoré je v lete obľúbeným miestom na kúpanie. Zároveň je príležitosťou na vodné športy, posedenie a stretávky s rodinou a priateľmi. Vodná plocha vznikla po vybagrovaní štrkov potrebných na stavbu D1 ešte pred rokom 1975, kedy sa staval úsek BA – TT. Podľa miestnych úspešne konkuruje Seneckým jazerám. Minimálne vlastnou atmosférou a bezplatným vstupom. Za zmienku stojí aj zarybnenie, čím sa jazero stáva aj miestnom konania rybárskych podujatí. Jendou zo zastávok je aj socha Sv. Urbana, patróna vinárov, zrekonštruovaná studňa slúžiaca vinárom a Šalaperská hora. Tá sa nachádza ďalej, no historicky je spätá s grófom Esterházyim a Veľkým Bielom. Ako lokalita významná historickým pestovaním hrozna sa síce nazýva horou, hoci ide o malý kopček, no opradená je legendami, ktoré sa snažia vysvetliť jej názov.

Sv. Urban, otvorenie chodníka, Veľký Biel
Otvorenie chodníka, foto: P. Jancovic

Slávnostné otvorenie 17. septembra 2016

Dňa 17. septembra chodník slávnostne posvätil miestny farár Mgr. Gabriel Klenko, za účasti predsedu miestneho SZZ Jána Kalouda, republikového tajomníka RV SZZ JUDr. Juraja Korčeka, starostu obce Antona Dantera a ďalších obyvateľov obce. Na otvorenie chodníka boli vopred pozvané všetky slovenské médiá, rovnako ako na zaujímavú výstavu ovocia a zeleniny, ktorá sa konala v miestnom kaštieli nasledujúci deň 18. septembra s dobrými ohlasmi aj medzi návštevníkmi. Na zastávke č. 2, ktorý tvorí miestny kaštieľ, bolo pre návštevníkov pohostenie a po ňom sa nadšenci na bicykloch vydali spoločne s RNDr. Ivanom Takáčom ďalej po zastávkach chodníkov.
Miestny záhradkársky zväz sa v obci stará o viacero podujatí a príležitostí spoločenského a kultúrneho života. Je tak zvláštnosťou aj energia, ktorú miestni záhradkári vkladajú do organizácie hudobných festivalov, výstav a podujatí pre rodiny aj návštevníkov vrátane tých mimo obce.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply