Britské archeologické nálezisko Sutton Hoo hitom vďaka filmu Netflixu

Pandémia-nepandémia, v oblasti svetového turizmu sa naozaj dejú veci aj v tomto náročnom čase. Svoje by o tom mohla hovoriť lokalita Sutton Hoo vo Veľkej Británií, nachádzajú sa na ostrove pri Woodbridge v Suffolku. Len vďaka dôvere vo veľké veci a odhodlaniu majiteľky pozemku sa v roku 1939 podarilo objaviť anglosaské pohrebisko, ktoré pôvodne tvorili len záhadné kopčeky na rovnom pozemku majiteľky. Že sa na tomto mieste podarilo objaviť jeden z najväčších pokladov na území Veľkej Británie si až tak ľudia neuvedomovali.

The Dig, film 2021 v Sutton Hoo

Objavovať ich mohli v Múzeu v Londýne a lokalita už zaujímavá nebola. Všetko však zmenil film The Dig (2021) v ktorom stvárnili hlavné úlohy Carey Mulligan a Ralph Fiennes (predstaviteľ filmového Voldemorta, aj Anglického pacienta). Film z ponuky Netflixu totiž priniesol celý príbeh objavovania, neistoty, záchrany a nakoniec prekvapení.

Sutton Hoo núdzu o návštevníkov nemá

Ide o jeden z prípadov vo sveter, kedy práve film dopomohol k propagácii miesta. Hoci ten sa nakrúcal neďaleko skutočného náleziska, ľudí zaujal a prichádzajú so záujmom o toto miesto ako o miesto populárne. Sutton Hoo tak nemá istý čas o návštevníkov núdzu a dosahuje pravidelne svoje kapacity napriek pandémii. Súčasťou prehliadok na Sutton Hoo je totiž aj pohľad do domu, v ktorom pani majiteľka žila a približuje sa aj príbeh samotného objavu.

Film pomohol lokalite a múzeu

Vtedajšia majiteľka pôdy Edith Pretty požiadala menej známeho kopáča (film ho opatrne nepokladá za archeológa a iní archeológovia sa mu vysmievajú a pohŕdajú ním) Basila Browna, aby preskúmal sériu záhadných zemských kopcov na jej panstve, neďaleko rieky Deben, z ktorej museli loď presunúť. Loď neznámej osobnosti vtedajších dejín tu z rieky preniesli a stala sa jej hrobom vo vykopanej jame a v hlinenej mohyle. Objavili loď s pokladmi aj mimoriadne cennú prilbu bojovníka a rôzne kovové predmety. Malo by ísť o vládcu z obdobia 7. storočia. Existuje len predpoklad, že by mohlo ísť o kráľa Raedwalda.

Miesto je tak príkladom filmového miesta, ktoré ťaží z turizmu. Na takéto miesta v rámci Slovenska upozorňuje práve kniha Filmové miesta. Aj tu zapôsobil najmä film.

foto: netflix.com

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply