Bulharské letovisko Zlaté Piesky je v rebríčkoch najpopulárnejšie

golden sands, BulharskoZlaté Piesky, v angličtine Golden Sands, sú jedným z najznámejších bulharských dovolenkových letovísk pri Čiernom mori. Vďačí za to tesnej blízkosti historického Ivanova, ktorého zaujímavé domy vytesané do skaly patria do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ale tiež pomerne dlhej histórií ako dovolenkového letoviska a krásnej pieskovej pláži ideálnej na letné pobyty pre celé rodiny. Od centra Varny sa nachádza približne 17 kilometrov. Medzinárodné letisko Varna, inde označované aj ako Aksakovo, je približne 25 kilometrov ďaleko a niektoré autobusové zájazdy spájajú dopravu klientov aj s transferom ľudí cestujúcich sem letecky ďalej do svojich hotelov. letisko je bohato využívané z viacerých končín Európy, Ruska a v rámci Európy samozrejme myslíme aj Slovensko.

V blízkosti miestnych pláží sa môžu objavovať malé lesíky zložené z dubov, alebo bukov. Samotný názov je odvodený od zlatistého piesku, ktorý reálne v dĺžke okolo 4 kilometre pokrýva miestne pobrežie, čím ponúka hotelom dostatočný priestor na ich rozlohu. V tesnej blízkosti hotelov je viacero obchodov, kaviarní, prípadne sezónny lunapark s ´dalšími možnosťami zábavy. Požičovňa skútrov je schopná požičiať skúter aj 12 ročným deťom, ktoré preukážu, že reálne vedia ovládať toto vozidlo. Nachádza sa tu aj aquapark, ktorý je prístupný za poplatok a otvorené má približne od 10:00 ráno.

Ubytovanie na Zlatých Pieskoch v Bulharsku
Na Zlatých Pieskoch sa hotely neorientujú len na kontrakty cestovných kancelárií. Bežne sa ponúka ubytovanie aj cestujúcim na vlastnú päsť, alebo cestujúcim s rezerváciou online. Na stránkach vyhľadávania ubytovania sa orientujú podľa spokojnosti a recenzii. Medzi návštevníkmi má dobre recenzie hotel Villa White Dove v blízkosti pláže Cabacum s vlastnou prístupovou cestičkou. Panoramatické okná hotela sú zaujímavé a ponúkajú pekný výhľad na pobrežie. Pre hotelových hostí sa dokonca podľa uvedených informácií ponúka doprava z letiska a na letisko bezplatne, čo je určite plus. Bezplatne je poskytované bezdrôtové pripojenie na internet a parkovanie. Blízko je tiež 3* hotel Cabacum Beach Residence od pláže vzdialený 300 metrov. Izby disponujú balkónom, kuchynkou a kúpeľnou, pričom hotel má aj vlastný bazén. pri hotely je autobusová zastávka približujúca hromadnú dopravu do centra Zlatých Pieskov alebo Varny. Hosťom je k dispozícií hotelový bazén a reštaurácia. Internet formou WIFI a parkovanie je za poplatok. Luxusné môže byť ubytovanie v stredisku Holiday Club Riviera vo vilách, ktoré však nebudú pre bežných dovolenkárov z našich končín.

Turizmus v oblasti
Zlaté Piesky sa v Bulharsku označujú za najpopulárnejšie turistické letovisko pre turistov mieriacich za kúpaním a morom. jeho výstavba za týmto účelom začala v roku 1957 a v súčasnosti ho tvorí 100 hotelov, viliek, kasíno, aquapark a viacero atrakcií, kaviarní, reštaurácií a parkovísk. Za posledné roky letovisko veľmi nerastie, keďže jeho rozširovanie nie je možné aj pre blízkosti národného parku, kde sa snažiazachovať miestne dreviny a pôvodné živočíchy. Jedno z najväčších stavieb, ktoré v poslednom desaťročí povolili a narušili tak mierne svoj zámer nezväčšovať ho, je stavka Aquapolisu, vodného parku pre celú rodinu, ktorá je monentálne jednou z najväčších atrakcií pre milovníkov vodných atrakcií. Najväčšiu skupinu turistov tvoria Nemci, Briti, Rusi, návštevníci zo Škandinávskych krajín, Poliaci, Česi a Slováci. V blízkosti Zlatých Pieskov sa nachádzajú aj horúce termálne pramene plošiny Frangi. Ako uvádza Wikipedia v anglickom popise letoviska, od roku 2007 majú Zlaté Piesky aj repliku Eiffelovej veže, ktorá slúži ako vyhliadka.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply