Chorvátsko je od 1. júla 2013 členom Európskej únie: Čo to znamená?

Jedna z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Chorvátsko, je nám zase o niečo bližšie. Spôsobila to snaha o ekonomický rast krajiny a pripojenie k Európskej únií, čo sa naplnilo od žiadosti v roku 2003 dnes. Práve dnes je totiž prvý deň pre túto krajinu, kedy ju môže svet pokladať za člena európskej únie, hoci ešte stále nie používateľa eurovej meny. Naďalej Chorvátsko zostáva pri svojej pôvodnej mene a na EURO zatiaľ neprestupuje. Stáva s atak druhou krajinou po Slovinsku, ktorá sa z bývalej Juhoslávie dostala do EÚ.

Čo začlenenie Chorvátska do EÚ znamená pre nás?
Pre slovenských dovolenkárov, ktorí majú svoje obľúbené miesta, neraz v HR podnikajú, vlastnia nehnuteľnosti, alebo len v krajine trávia viac času, prinesie členstvo v EÚ nepochybne viacero výhod. Slováci ako členovia EÚ nebudú mať problémy pri zotrvaní v krajine dlhšie ako 90 dní. Komplikácie sa zmiernia aj v prípade zdravotnej starostlivosti. Hoci naďalej sa odporúča klasické cestovné poistenie, základné ošetrenie je možné získať už vďaka európskemu zdravotnému preukazu. Lepšia á byť aj situácia na hraniciach, kde sa výrazne zrýchlia hraničné kontroly a tak aj presun k moru. Pobrežie a pláže tak budú ešte viac dostupnejšie, než doteraz. Zlacňuje aj Roaming, na čo sú pripravení mobilní operátori, ktorí by i tak priniesli zľavnenie, ktoré teraz tak vo veľkom propagujú. Pri ceste do Chorvátska padá aj povinnosť preukazovať sa konkrétnou hotovosťou.

Obavy aj očakávania
Chorvátsko samotné si od vstupu do EÚ sľubuje zlepšenie ekonomickej situácie, lepšie podnikateľské prostredie, lepšie sprístupnenie turizmu ostatným členom EÚ. V každom prípade rybári, ktorí tvoria podstatnú časť prežitia a živobytia najmä v pobrežných oblastiach sú proti EÚ a obávajú sa, že prísne normy a nariadenia ohľadom rybolovu môžu potiahnuť ceny vysoko nahor a zhoršenie situácie pre nich môže znamenať stratu zamestnania. Nárastu cien sa obávajú aj niektorí prevádzkovatelia reštaurácií a podnikov na pobreží, rovnako ako skalní návštevníci Dalmácie a chorvátskych ostrovov. Mnoho Slovákov sem meria cestu najmä pre dostupné ceny, príjemné prostredie a blízkosť mentality Chorvátov, či inej Slovače všade naokolo.

Informácie prinieslo aj Chorvatsko.pro

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply