Bulharské mesto Plovdiv naláka aj na rímske pamiatky a dostupné ubytovanie

plovdiv - BulharskoPlovdiv je druhé najväčšie bulharské mesto, ktoré ponúka naozaj krásne miesta na poznávanie, bohatú históriu a ešte ďaleko viac. Slováci ho príliš nepoznajú, vďačí tomu najmä pre fakt, že ide o vnútrozemské veľké mesto, ktorému chýba more. Poznávania chtiví a návštevníci prichádzajúci individuálne bez cestovných kancelárií tvoria najväčšiu časť Slovákov, ktorí sem zavítajú a určite nemusia nič ľutovať.

Z histórie
V dávnych dobách ešte za čias, kedy bolo mesto tráckou osadou, sa volalo Eumolpias. V roku 342 p.n.l. sa jej zmocnil macedónsky kráľ Filip II. a premenoval ho na Philippolis. Počas rímskej nadvlády získalo mesto názov Trimontium, čo v preklade znamenalo mesto troch kopcov a stalo sa hlavným mestom vybudovanej rímskej provincie Trákia. Práve toto obdobie prinieslo mestu mnoho zaujímavých pamiatok, ktoré stoja do dnes a tvoria významnú časť turistických lákadiel. Mesto bolo niekoľko krát zničené nájazdami, Húnmi a v piatom storočí ho osídlili Slovania. V 14. storočí bolo mesto súčasťou Osmanskej ríše a to až do 19. storočia. Keď vznikalo samostatné Bulharsko, mesto sa usilovalo o postavenie hlavného mesta krajiny. Od roku 1878 bolo mesto hlavným mestom osmanskej provincie Východná Rumélia a v roku 1885 sa provincia spojila so zvyškom Bulharska. Mesto tak zažilo nesmierne bohatú históriu plnú zmien, rôznych vplyvov, nadvlád a národov.

Ubytovanie v Plovdive
S ubytovaním v tomto meste to nie je v ničom komplikované. Je síce pravdou, že viac ako angličtina môže byť ruština, no stále je mnoho hotelov reálne zvyknutých na medzinárodnú klientelu a tak nie je problém ani niektorý zo svetových jazykov. Hotely približuje aj nejeden vyhľadávač ubytovania v prípade cestovania na vlastnú päsť. Priamo v centre mesta nájdete 4* hotel Leipzig (nemecké mesto Lipsko je tiež partnerským mestom Plovdivu), v blízkosti je železničná stanica aj historické centrum. Internet aj parkovanie je bezplatné. S pozitívnymi hodnoteniami nájdete aj hotel Alliance nachádzajúci sa neďaleko medzinárodného výstaviska Plovdiv asi 10 minút autobusom a historické centrum je v pešej dostupnosti do 15 minút. Od roku 2010 je zrekonštruovaný a poskytuje bezplatný bezdrôtový internet, parkovisko za poplatok. Pre náročnejších je zaujímavý 5* hotel Restaurant Hebros v samotnom starom centre v historickej budove z čias konca nadvlády Osmanov. Luxusné izby sú zariadené nábytkom v antickom štýle a hostia nemajú dôvod šetriť pozitývnymi spokojnými recenziami aj na viacero ďalších oblastí, ako personál, služby a poloha. Bezplatný je bezdrôtový internet aj parkovacie státie.

Čo objavovať?
Najznámejšou pamiatkou mesta Plovdiv je určite amfiteáter, ktorý tu dal vybudovať ešte v 2. storočí pred našim letopočtom rímsky cisár Marcus Aurélius. Dodnes sa tu hrávajú niektoré vystúpenia využívajúce jeho akustiku a dobrú viditeľnosť na pódium. Ide o najvyhľadávanejšiu atrakciu mesta z pomedzi historických pamiatok. Zaujímavý je aj pravoslávny chrám Sveta Marina z roku 1853 so zaujímavým dreveným interiérom. Ďalší pravoslávny chrám sa volá Sveti Konstantin a sveta Helena z 19. storočia. Z čias osmanskej nadvlády sa tu tiež nachádza niekoľko pamiatok. Najznámejšia je moslimská mešita Imaret Džamilja. Dal ju postaviť v 15. storočí sultán Bajezida. Slúži ako moslimský chrám dodnes.

Partnerskými mestami Plovdivu sú slovenské Košice, české Brno, turecká Bursa, alebo talianský Rím.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply