Naozajstný adrenalín? Býčie preteky v Pamplone

Každoročne sa v severošpanielskej Pamplone koná festival na počesť svätého Fermína. Od 6. do 14. júla sa toto dvesto tisícové mesto ležiace na úpätí Pyrenejí zaplní turistami, dobrodruhmi a zvedavcami, aby sa stali svedkami najznámejšieho bodu celého programu – chaotického behu ulicami pred býkmi a následnej koridy.

Býčie preteky v Pamplone

Ak máte radi španielsky temperament, nočný život a ste milovníkom adrenalínových zážitkov, pamplonský festival je pre vás ako stvorený. Festival má svoju nezameniteľnú atmosféru španielskej fiesty, kde si budete pripadať ako na pomedzí sna a reality. Asi najlepšie sa tieto pocity podarilo vystihnúť Ernestovi Hemingwayovi vo svojej novele Slnko aj vychádza. Za takmer sto rokov od Hemingwayových zážitkov sa síce mnoho zmenilo, pamplonský festival ale akoby zastal v čase.

Netreba príliš dlho špekulovať, čo privádza do Pamplony najviac návštevníkov. Dobrodruhov, milovníkov adrenalínu, novinárov, ale aj protestujúcich ochrancov zvierat. Býčie preteky, ktoré sa konajú každé ráno počas trvania celého festivalu, a býčie zápasy, konajúce sa popoludní. Láka aj vás predstava úteku pred šiestimi rozzúrenými býkmi? S trochou cynizmu by sa dalo povedať – bez cestovného poistenia do Pamplony nejazdite.

Ako to celé začalo?

Prekvapujúco skoro a z prekvapujúco praktických dôvodov. Tradícia, ktorej sa zúčastňujú tisícky ľudí, má pôvod v obyčajnom zháňaní býkov z pasienkov mimo mesta do arény, kde sa porážali. Pravdepodobne mladíci, ktorí sa chceli predvádzať, skákali pred býkov a týmto provokačným aktom celý proces presunu urýchľovali. Zároveň pútali pozornosť nevyspytateľných zvierat, ktoré sa tak nerozutekali do mestských uličiek.

Dnes je praktická funkcia celých pretekov zabudnutá a stratená v minulosti. Z hry pastierov sa stala tradícia, ktorá sa stala najpopulárnejším programom celotýždenného festivalu konajúceho sa na počesť pamplonského prvého biskupa, svätého Fermína. Kedysi sa pretekov zúčastňovali len obyvatelia Pamplony. Neskôr sa popularita akcie začala šíriť do sveta a okrem Španielov začali skúšať šťastie aj cudzinci. Leví podiel na popularite pamplonskej fiesty má práve spomínaný Hemingway, ktorý festival navštívil, a dokázal ho neuveriteľne sugestívnym spôsobom priblížiť svetu.

Ako preteky v Pamplone prebiehajú dnes?

V roku 1910 sa začali zaznamenávať štatistiky. Jedná – tá najsmutnejšia – hovorí, že počas týchto viac ako sto rokov zahynulo na takmer kilometer dlhej trase v uliciach Pamplony 16 ľudí. Najmladší mal 17 rokov, najstarší 62. O stovkách zranených nehovoriac. A vôbec pritom nejde o dávne úmrtia spôsobené nedostatočnými bezpečnostnými opatreniami v minulosti. Posledný bežec podľahol fatálnym zraneniam minulý rok. Napriek tomu je odvážlivcov, ktorí si to chcú vyskúšať, viac ako dosť. Niektorým stačí jeden beh, iní sa na štartovú čiaru vracajú už desiatky rokov. Od roku 1974 si krkolomný útek úzkymi uličkami Pamplony môžu vyskúšať aj ženy. A aj to robia.

Väčšina účastníkov je oblečená v tradičnom kostýme, pozostávajúcom z bielych nohavíc a košele s červeným šálom alebo vreckovkou. Tento dress code ale nie je povinný. Zopár pravidiel ale spĺňať musíte. Vyžaduje sa minimálny vek osemnásť rokov, musíte bežať po vytýčenej trase, nesmiete provokovať býkov a byť pod vplyvom alkoholu. Riziku sa ale aj tak nedá vyhnúť.

Napriek všetkým rizikám sú býčie preteky zážitkom na celý život. Spojené s býčími zápasmi tvoria svetoznámu show, ktorú si každoročne nenechá ujsť množstvo ľudí z celého sveta, Slovákov nevynímajúc. Treba ale brať do úvahy, že je to jedna z akcií, nad ktorými by ste bez cestovného poistenia ani nemali uvažovať. A nejde len o vysoké riziko zranenia pri behu pred býkmi. Určité riziko prináša aj samotný festival. Leto, uvoľnená atmosféra a alkohol otupujú pozornosť, čo je voda na mlyn rôznych vreckárom a zlodejom. Ak sa teda chystáte do Pamplony, venujte chvíľku výberu správneho cestovného poistenia.

V prípade, že sa chystáte pomerať si vytrvalosť a rýchlosť s býkmi, cestovné pripoistenie úrazu by malo byť samozrejmosťou. Poistite si aj batožinu. Ak necestujete do zahraničia často, a nemáte celoročné poistenie, zvoľte si poistenie len na dni, ktoré budete v Pamplone. Toto všetko si dokážete nastaviť na Superpoistenie.sk. Dokážete si tak nájsť poistenie, ktoré bude ako šité na mieru vašim zážitkom na pamplonskej fieste.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply