Korunami stromov, na vyhliadkovej veži nad Bachledovou dolinou

Bachledova dolina bola pred rokmi vyhľadávaným lyžiarskym strediskom, pred pár rokmi prekvapila výstavba vyhliadkovej veže. Tú nebolo vidieť z iných miest, len ak z voľnej krásnej prírody od Pienin pod Bachedku alebo z lanovky, ktorá dopravila lyžiarov hore. Do prírody však umiestnili atrakciu, ktorá nie len že umožnila zväčšiť financovanie a rozvoj lyžiarskeho strediska, ale záujem o celú atrakciu stále neupadol. Chodník korunami stromov Bachledka je stále populárny.

S čím na chodníku počítať?

Originálny názov je verný tomu, čo je aj realitou. Naozaj sa prechádzate priestorom, v ktorom sa bežne človek nepohybuje. Staršie, dospelé ihličnaté stromy a ich koruny, siahajú pod chodník, alebo priamo pod neho. Na vysokej konštrukcii sa môžete prechádzať pohodlne, pokojne aj s kočíkom. Dokonca aj vozíčkari, ak dokázali bez ťažkosti vojsť vozíčkom do kabínkovej lanovky, môžu ďalej pokračovať až sem a postupne prejsť až na vežu. Sklon jednotlivých poschodí je tak nízky, že nepredstavuje pre tlačenie kočíka a vozíka žiaden zásadný problém.

Hore sa dá dostať aj bez lanovky, pomocou strmého, miestami pokojného, chodníka v lese. Táto trasa nie je odporúčaná v prípade zlého počasia. Aj návštevu hore plánujte v čase, keď nehrozí silný vietor a mráz. Mohol by znepríjemniť návštevu a zážitok. Tým hlavným zážitkom je výhľad a zažitie niečoho nového. Druhým zážitkom môže byť prechádzka po napnutej sieti celkom hore na veži, či vôbec prechádzka po náučnom chodníku vysunutom nad stromami vôbec. Pre nadšencov rýchlej jazdy je tu tobogan, ktorý je dobrým spôsobom, ako zrýchliť cestu nadol. Stojí toľko, akú hodnotu má najväčšia eurominca a obmedzenie má len na výšku. Vstup je dovolený len návštevníkom nad 120 centimetrov.

Vyhliadka je naozaj vyhliadkou

Z vyhliadkovej veže je vidieť naozaj ďaleko. Zoberte si ďalekohľad, s ktorým sa bude dať naozaj lepšie sledovať do šíreho okolia, no tiež ide príležitosť, ako nejaký ďalekohľad vôbec otestovať. Vyjsť hore môže byť časovo náročné. Nejde o fyzickú náročnosť pre prekonávanie prekážok, ale skôr môže byť náročná len dĺžka, ktorá sa ukrýva v celom kruhu a jednotlivých poschodiach. Hore sa nenachádzajú toalety. Tie sú až na konci v obchode so suvenírmi. Samotný záver prehliadky sa končí pri ústí toboganu a pokračuje do priestoru obchodu, toaliet a haly, ktorá je spojená s veľkou novou reštauráciou. Aj tá je zaujímavá. Ponúka priestor pre rodiny s deťmi, ale tiež kohokoľvek z návštevníkov.

Bachledka, rozhľadňa chodník v korunách stromov, vyhliadka

Vyhliadka je atraktívna aj pre zahraničných turistov. Stretávame najmä českých a maďarských. Prístupnosť je pomerne dobrá, parkovanie v dolnej stanici lanovky je bezplatné a umožnené na hlavnom parkovisku, či niekoľkých vyššie, či nižšie od neho. Veľa krát nejde o spevnené plochy.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply