Bystrianska jaskyňa v Bystrom pri Brezne na fotografiách

Pri potulkách v okolí Brezna v Nízkych Tatrách určite zájdite do Bystrianskej jaskyne. Patrí medzi cenovo lacnejšie, ak neplánujete fotografovať, hoci aj pre fotografie je dostatok príležitostí. Jaskyňa je totiž bohatá na rôznorodé úkazy, kvapľovú výzdobu a rôzne formácie, ktoré pre iné jaskyne nemusia byť vôbec bežné. V druhohorných vápencoch a dolomitoch ju tvorila riečka Bystrianka v katastri obce Bystré, ktorá vchádza do podzemia a ďalej vytvára toto veľkolepé prírodné dielo aj dnes. Tieto priestory nie sú prístupné.

Bystrianska jaskyňa v Nízkych Tatrách

Celková dĺžka jaskyne presahuje 2000 metrov, no prístupných je niečo viac ako pol kilometra, čo zvládnu návštevníci počas 45 minútovej prehliadky. Len pár schodov a nenáročná návšteva na pohyb je ideálna aj pre starších návštevníkov a školské výlety. Zraniť sa veľmi nedá kde, ak sa návštevník chová zodpovedne a nelezie kam nemá. Ak budete mať šťastie, narazíte na neškodných malých netopierov, ktorým sa jaskyňa stala domovom a útočiskom.

Pýchou jaskyne
Bystrianska jaskyňa je významnou chránenou prírodnou pamiatkou. Vyhĺbená riečnym tokom po milióny rokov dnes pokračuje vo vytváraní bohatej výzdoby, ktorej zmeny človek počas života nepostrehne vďaka priveľmi pomalému tempu, akým sa minerálne látky ukladajú až vytvoria kvaple, či spojenie stalagnátov. Súčasťou jaskyne je rovný chodník vďaka ktorému je prechádzka v jaskyni pohodlná. Všetky krásy sú však nad vami a vedľa vás osvetlené a jasné. Najdôležitejšie geologické a historické zaujímavosti sprievodkyne radi predstavia a poukážu aj na sintrové výplne, ktorými sa jaskyňa pýši. Ak už prechádzate celou jaskyňou nenechajte si ujsť pohľad do hlbokej rokliny za zábradlím, alebo sledujte okolie a drobné jazierka, ktoré sa môžu nachádzať kdekoľvek. Pridanou hodnotou je vzduch, ktorý v jaskyni v samostatnom priestore blízko pamätníka zavraždeného partizána, využívajú aj na liečbu astmy a dýchacích ťažkostí u detí.

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Cesta sem a prístupnosť
Do obce Bystré sa dá ľahko dostať z Brezna. Rovnaká vzdialenosť sem je z Bratislavy aj z Košíc. Ste tak v určitom strede. Z Banskej Bystrice to je niečo vyše polhodiny až necelú hodinku. V objatí kopcov, zelene a stromov v blízkosti autobusovej zastávky je bezplatné parkovisko a pár minút od neho pomalou chôdzou máte vstup do jaskyne bez rebríkov, početných schodov a nutnosti sa priveľmi skláňať a dávať pozor na hlavu. Miesto ideálne aj pre starších.

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Dĺžka prehliadky: 45 minút, trasa dlhá niečo viac ako pol kilometra.
Fotenie: 7 EUR. K dispozícii zľavnené vstupné pre seniorov, malé deti a študentov.
zdroj foto: so súhlasom ZN.SK

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply