Demänovská ľadová jaskyňa už nie je ľadová, ľad sa roztopil

Demänovská ľadová jaskyňa a Dobšinská ľadová jaskyňa sú dva prírodné skvosty, ktoré nás tešia svojou unikátnou ľadovou výzdobou. Stála klíma a premenlivosť ľadovej výzdoby z nich tvorili zaujímavý priestor. No Demänovská ľadová jaskyňa už vplyvom otepľovania a zmeny klímy nie je ľadovou. Rapídny úbytok ľadovej výzdoby znej postupne tvoril bežnú jaskyňu a dnes ľadovú výzdobu môžeme vo vnútri hľadať márne. Svoj názov získala po roku 1850 keď sa premenovala z pôvodného názvu Čierna.

Ľadová výzdoba je preč predovšetkým pre slabé zimy a mrazy, ktoré v posledných rokoch nedovolili vytvoriť v interiéry dostatočný ľad, ktorý by tvoril aj potrebnú klímu na jeho zachovanie. Jaskyňa je zatiaľ pre verejnosť zatvorená, no blížiaca sa sezóna začínajúca v polovici mája, ju opäť pre návštevníkov otvorí.Zmeniť situáciu by mohlo niekoľko tuhých zím, ale je nepravdepodobné, že by sme sa dočkali návratu takej vrstvy ľadu, aká robila tento priestor jedinečný.

Demäňovská ľadová jaskyna 2017 SSJ, zdroj slovenská správa jaskýň

Fotografia pochádza zo stránok ssj.sk z roku 2017 a zachytáva interiér ešte s krásnou ľadovou výzdobou. Zdroj: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/5-demanovska-ladova-jaskyna,. / Slovenská správa jaskýň

Čo môžeme očakávať z hľadiska turizmu?

V spoločnosti môžeme vidieť náznaky a myšlienky premenovania jaskyne, ak nie je ľadovou. Niečo také by však bolo nesprávne. Z hľadiska marketingu a významu tejto prírodnej pamiatky by práve ponechanie názvu malo byť výhodou. Zámerne bez zásahov, aby paradox v názve mohol zaujať najmä ako téma otepľovania a klimatických zmien, ktoré podľa niektorých zdrojov neexistujú. Podľa iných máme jasné dôkazy priamo pred nosom. Ponechanie názvu je nevyhnutné a téma o premenovaní nie je na mieste. Aj preto, že ľad sa môže na miesto vrátiť, hoci v obmedzenej podobe. Správa jaskyne naň môže čakať, na jeho neprítomnosť upozorniť v materiáloch, na stránkach a návštevníci musia byť pripravení na to, že jaskyňa bola slávna vďaka ľadu a zostáva slávna ako tá, ktorá o ľad prišla.

Demänovská (ne)ľadová jaskyňa

Jaskyňa už ako Demänovská (ne)ľadová jaskyňa predstavuje stále unikátny, hoci smutný objekt a cieľ turistického záujmu. Ako dôkaz problému s ktorým sa budeme stretávať a aký sa týka viac, ako len situácie európskych ľadových jaskýň. Ten priestor tak však stále je, hoci sa zmenil. Zaslúži si našu pozornosť a podporu v rámci návštevnosti. Stále je to ten priestor, ktorý slúžil niekoľkým filmom, nadchol tisícky fotografov, nadšencov prírody, zahraničných turistov a pamätáme si jeho ľadovú výzdobu z magnetiek, pohľadníc, videí a z vlastných spomienok. ľad sa vytratil, ale aj napriek tomu prosím nepremenúvajme jaskyňu a ani nad tým neuvažujme.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply