Ceny na ostrove Bali sú nízke, vycestovať môžete s prázdnym kufrom

Otrieskať nemalé sumy na dovolenke zväčša vieme tam, kde je niečo výnimočné a bežne nedostupné. Napríklad vďaka cenám. Bali je veľmi lacnou destináciou, ktorá napriek vzdialenosti a povedomia exotickej destinácie, nepatrí medzi drahé a ak už ste zvládli nákup leteniek a hotela, môžete sa pripraviť na zásadné pozitívum vašej budúcej dovolenky. Na Bali si mnohé kúpite a len málokedy prerobíte. Niekedy je nutné hľadať tie správne miesta, no vo všeobecnosti tam môže byť naozaj lacno. Chce to len porovnávať porovnávateľné.

Na Bali s prázdnym kufrom

Na Bali prichádzajú austrálski turisti často spôsobom, ktorý u nás nepoznáme. Priletia s malou cestovnou taškou a všetko ostatné, čo si nezbalili, si jednoducho kúpia. Sú to skôr muži, alebo skúsenejšie cestovateľky. Aj niektorí Slováci poznajú spôsob cestovania, pri ktorom dokážu ušetriť za batožinu smerom tam a obohatiť svoj šatník jednoduchým nákupom priamo v cieli. Najlepšie príležitosti na nákupy máte v prípade návštevy veľkých miest. Ideálnym pre takýto spôsob dovolenkovania je Kuta. Ak celý deň holdujete teplote, poznávaniu a moru, večer vám zostane čas na spoznávanie miestnej gastronómie a pri presune nepochybne zavítate aj na nákupy.

Nákupy prebiehajú rôzne

Nákupy na Bali delíme podobne, ako v tretine sveta, na tie zjednávané u obchodníkov, alebo jasne stanovené v obchodíkoch. Potraviny nakúpite v bohatom výbere rôznych sietí marketov, niekedy dokonca na jednej ulici nájdete aj dve pobočky rovnakej siete. Ideálne sú nákupy v obchodných domoch a nákupných centrách, kde si trh žiadal a trh aj dostal prevádzky s príjemnými cenovkami. Obľúbené sú obchodné domy Matahari orientované na textil pre celú rodinu od čerstvého bábätka po starších. Nákupné centrum Discovery v Kuta vám ponúkne terasu smerujúcu až k moru, no priamo vo vnútri nájdete jeden z najširších výberov suvenírov a darčekov na ostrove vôbec a ceny po prepočítaní budú vyzerať smiešne nízke. Na jednu vec však nemožno zabudnúť. Všetci prijímajú miestnu menu, indonézsku rupiu a príjem inej meny je ojedinelý. Záleží od príjemcu. Rozšírené sú takmer na každom kroku zmenárne. Ak však meníte, skúste sa spoľahnúť na skutočné prevádzky s klimatizáciou, kamerou, kalkulačkou fungujúcou s bežnými celými číslami a hlavne miestom, ktoré viete nájsť aj na druhý deň.

Platba kartou a bankomaty sú dostupné

Takmer v každom menšom meste nájdete bankomaty, vo väčších mestečkách, alebo ak chcete dedinkách, je to úplná samozrejmosť. V obchodoch sa bežne platí kartou a pre Slováka to nie je žiadna pohroma. Nemusíte totiž očakávať žiadne zásadné poplatky, hoci závisí od slovenskej banky. V prípade „bambuľkovskej“ banky alebo modrobielej československej banky napríklad nezaplatíte pri platbe kartou, či výbere žiaden poplatok.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply