Vajíčka ako symbol Veľkej Noci aj v takých krajinách ako Bali

Vajíčka sú symbolom jari a hlavnej Veľkej Noci vďaka Keltom, Germánom a Slovanom. Tieto zvyky nám v dávnej minulosti vládli a nemajú nič spoločné s kresťanstvom. Len kresťanstvo sa ich snažilo potlačiť a preto nasadili svoje sviatky na pôvodné, ako im hovorili šíritelia viery, pohanské. Kolonizátori z Británie, Portugalska a Španielska niektoré prvky rozniesli po celom svete a až pôsobenie marketingu, literatúry a miešania ľudí po celom svete, rozšírili sa aj ich zvyky. Aj tak sa vajíčka, ako symboly jari a Veľkej Noci dostali do USA, kde vajíčka deti hľadajú v prakoch a záhradách predtým poschovávané rodičmi, alebo v iných krajinách sú len na dekoráciu.

Aj Bali

V nákupnom centre LIPPO by ste teraz narazili na zaujímavú výstavu. Každá krajina má svoju zvláštnosť. Na Bali môžete nájsť maľované vajíčka s naozaj originálnou podobou. Je to už druhé miesto, kde by sa Vám v lokalite Kuta podarilo nájsť takto pomaľované vajíčka. Pevné a inštalované na piedestáli. Zachytávajú motívy národných legiend, rozprávok a rôznych príbehov. Veľkonočné vajcia tak majú aj svoju indonézsku podobu.

Nie len na Bali

Bali je hinduistický ostrov, hoci Indonézia je prevažne moslimská. Aj napriek tomu, hoci veľkonočné vajcia ani nie sú symbolom kresťanských tradícií, nájdete na ostrove viacero prvkov, ktoré používajú vajíčka ako symboliku. Na ostrove však žije výrazná kresťanská populácia a aj v Kute na juhu môžete nájsť kresťanský kostol postavený hneď vedľa mešity. O žiadnej nenávisti tu nemôže byť ani reč. Na letiskách sú inštalácie, v obchodných centrách sú dekorácie, kuriatka, či zajace. Dekorácie bohaté na farby, takmer ako u nás. Chýba už len korbáč, taktiež symbol znovuzrodenia. Korbáč upletený z mladých výhonkov mal ženám priniesť plodnosť. Také niečo sa však už do Indonézie nedostalo. Aj v Číne pritom nájdete inštalácie a pripomienky tohto dňa. Je tak ťažké povedať, čo sa vlastne oslavuje. Už fakt, že pre nás neznámy Deň Sv. Patrika sa vo svojej typickej zelenej farbe šíri u nás len preto, že ho tlačia bary a marketing niektorých podnikateľov, hovorí za všetko. Kde sú peniaze a záujem ľudí, tam je dôvod použiť vajíčka a „EASTER EGG“ či „EASTER DAY“.

© ako na všetok inak neoznačený fotomateriál, všetky práva vyhradené

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply