Letisko Emirates v Dubaji: názory, hodnotenie a výbava letiska

Vyskúšali sme si opakovane na vlastnej koži jedno z najznámejších letísk Ázie, to v Dubaji – Dubai International Airport. Dostanete sa sem pravdepodobne len v rámci leteckých spojení cez leteckú spoločnosť Emirates, alebo ešte cez FlyDubaj a nejakú tú výnimku. V každom prípade sa však sem dostávate, pretože prichádzate objavovať Dubaj, najznámejší Emirát z Arabských Emirátov krajiny známej ako UAE – United Arab Emirates (po slovensky SAE – Spojené Arabské Emiráty). Čo ponúkne letisko svojim návštevníkom?

dubai emirates airport

Prílety a pocit

Priletieť na toto letisko znamená chápať ho ako miesto, ktoré je pripravené na medzinárodného návštevníka. Na presnejšie dva typy. Na toho, čo tu svoju cestu končí, chce svoju batožinu a pokračuje ďalej pri východe k taxíkom, alebo hľadá spojenie v rámci dopravy, či k svojmu miestu (cestovná kancelária, prepravca, priatelia). Je to na vás, kto po vás príde a ako máte ďalej dopravu z letiska vyriešenú. Určite sa však nevyhnete ešte nejakej tej kontrole hneď po prílete. Pre rozľahlosť letiska je možné, že nepriletíte k tunelu, ktorý sa na lietadlo „nacucne“, ale transfer bude robený letiskovým autobusom. Kontroly bývajú rýchle. Občas dokonca platí, že ten najdlhší rad je najrýchlejší, preto skúste situáciu sledovať a až potom sa správne rozhodnite. Určite však hneď v nejakom rade stojte. Pocit nemusíte mať hneď bezpodmienečne ovplyvnený tým, že ste v arabskej krajine. Hoci je tu trestné držať svoju vlastnú ženu za zadok, akosi to na letisku neplatí.

Tranzitná zóna

Ak čakáte na prestup, alebo ste sa nechali skontrolovať a čakáte na svoj let, čaká vás spoznávanie obrovskej plochy plnej obchodov, kaviarní, reštaurácií, rôznych vymožeností a sedadiel. V tranzitnej zóne je naozaj vybudované jedno obrovské nákupné centrum plné obchodov takzvaných DUTY FREE SHOPS značkového tovaru, cigariet, alkoholu, hračiek, kabeliek, ale aj šperkov. Po okrajoch podlhovastej budovy sú architektonicky vyriešené rozľahlé okná cez ktoré je možné v diaľke pozorovať Dubaj a v úplnej diaľke aj takú známu budovu ako je Burj Arab. Na niektorých miestach určených pre čakanie na odbavenie letu pri sedadlách sa obrňte extrémnou odolnosťou pred opakujúcim sa hlásením začínajúcim „TEHERANE IMARAT“.

Žena-automat, ktorý to vyhlási vždy pred každým hlásením vlastne upozorňuje týmito slovami na hlásenie samotné, no keď to za hodinu počujete tak 100x, pustite si radšej do slúchadiel niečo príjemnejšie, no nezmeškajte svoj let. Ak si neviete rady, kde a čo, zväčša palubnú vstupenku stačí len ukázať slečne v modrom stánku, ktorý môže byť aj voľne stojaci a je z nej evidentné, že ide o informácie k odletu. Spoznáte ju aj podľa toho, že môže byť náhle obklopená ľuďmi z vášho lietadla a jej výbava je len počítač. Bude vás navigovať kam ísť. V každom prípade je však miestne označovanie sektorov dostatočne jasné a bezproblémové. Pre moslimov je dostupná aj modlitebňa. Iné náboženstvá tu svoj stánok zrejme nemajú. Čo je však bežné aj inde vo svete, napríklad v Prahe.

Sociálna vybavenosť

Toalety sú všade. Dokonca sú tu k dispozícií aj sprchy pre tých, čo to sami so sebou už nedokážu viac zvládnuť. Toalety mužov a žien sú striktne oddelené a občas v nich čakáte. Je nemysliteľné, aby ženy navštevovali mužské toalety, ako je tomu u nás, keď je na ženských plno a u mužov odchádza (niekedy len zdanlivo) posledný návštevník. Vyslúžila by si priveľké pohoršenie. Návštevníci sú z rôznych krajín, no môžu byť aj priamo domáci a z blízkeho okolia. Viac menej ide o čisté toalety, aj keď asi len skôr s porovnaním s bežnými toaletami reštaurácií a stredných hotelov.

Deti

Ak prichádzate s malými deťmi, na viacerých miestach je možnosť si bezplatne požičať detský golfový kočík. Niektoré príletové miesta tieto kočíky majú priamo pred sebou výrazné a plné v červených regáloch. Deťom je tiež hore v hlavnej hale venované väčšie detské preliezkovo-neviem čo zariadenie, no ideálnejšie skôr pre deti okolo 6 rokov.

Starší ľudia

Pre menej pohyblivých ľudí a starších ľudí je tu prevoz elektromobilom, alebo na vozíčku. Nedokážem však dať informácie k tejto možnosti a jej využívaniu.

Internetové pripojenie

WIFI je bezplatná na jednu hodinu, inak po vyčerpaní je ju možné za poplatok predĺžiť. To je okolo 6 dolárov. Na niektorých mobiloch je sprevádzkovanie WIFI pripojenia umením, na iných je celkom v poriadku. Problémom je kliknutie voľby FREE WIFI a následná obrazovka s potvrdením a odpočítavaním tej minúty. Ak sa neobjaví, nepôjde vám. Ak sa objaví, nechajte si ju v pozadí a surfujte. Pri voľbe, či chcete stiahnuť bezplatnú aplikáciu na akési blokovanie reklám dajte nie, čo je menšie riziko.

Spánok

Viac hodinové prestupy si žiadajú dobehnúť spánok bez opuchnutých nôh. Do Dubaja sa letí od nás okolo 6 hodín a je tak opodstatnené, že si chcete poležať a mať nohy vyššie. Nie, zväčša sa vám to nepodarí. Museli by ste byť naozaj trpezliví hľadači vysielajúci ľudí na prieskum, aby ste v rozľahlej hale našli miesto na ľahnutie pre dvoch, či troch ľudí, hoci zázrak je už pri jedinom človeku. Miesta na ležanie sú tvorené niekoľkými rôznymi typmi od plastových stoličiek s výklopným miestom na nohy, cez celé plastové ležadlá, okrúhle kreslá, či pomerne luxusné a v hale „dostupné“ váľandy vyvýšené do vzduchu tvarované do vlnovky. Obsadené všetky, či prichádzate v noci, cez deň, nad ránom, či poobede, je to celkom jedno.

Počet takýchto miest je veľmi slabý oproti tomu, čo sa na letisku nachádza. Ľudí je priveľa. Keďže budova letiska v skutočnosti na niektorých miestach siaha hlboko pod zem, niekde v týchto priestoroch sa môžete ocitnúť po prívoze transferom z lietadla prilietavajúceho mimo hlavnú budovu, sem na kontrolu a nájdete tu pár miest na sedenie či ležanie. Lenže tu ľudia nezostávajú a pokračujú ďalej. Ak by ste predsa len zostali, alebo sa z horného poschodia vrátili sem zo skúsenosti, že hore ste si nemali kde ľahnúť, či dokonca sadnúť, nemusíte byť vítaným ležiakom na tomto mieste.

Budú vás posielať hore do sektoru XY, kde sa dá vyspať. Zabudnú však povedať, že miesta na spanie v sektore XY sú za poplatok a nie malý. Odporúčam zamestnancovi, ktorý vás posiela inam, spýtať sa, či vie nájsť aj iné voľné bezplatné miesto na spánok, či horizontálnu polohu, ktorú potrebujete, pretože hore nie je žiadne. Keď už potrebujete horizontálnu polohu, dá sa to v podstate aj priamo na zemi, no najlepšie tam, kde majú koberec, čo je naozaj veľmi málo miest.

Jedlo

Nachádza sa tu niekoľko reštaurácií, aj tých, ktoré si Slovák nemôže dovoliť a diví sa, že v nich vôbec bledé tváre môžu jesť. Dubaj. Narazíte však aj na kaviarničky a rôzne snacky. Zastúpenie tu majú viaceré známe siete fast foodu Burger King, McDonald´s, niekoľko rôznych variácií, chýba KFC a Subway. Stánok s ovocnými mliečnymi smoothies sem tam ponúkne pred stánkom drobnú bezplatnú ochutnávku a to je asi jediné, čo vám udrie do chuťových pohárikov bez toho, aby ste museli tasiť peňaženku. Pochopiteľne. Pri dlhšom čakaní ako 4 hodiny na medzi prestup vám Emirates dá poukaz – voucher na jedlo, ktorý môžete uplatniť vo viacerých reštauráciách na nejaké menu z ponuky.

Poukaz sa dostáva už pri získavaní BOARDING PASSov – čiže leteniek s ktorými sa vstupuje na ODBAVENIE a vôbec do lietadla. Minimálne jedna reštaurácia ponúka aj príjemné posedenie vo vyššie položenom mieste v prítmí. Drahšia luxusnejšia nachádzajúca sa v miestnom hoteli výťahom na poschodí, kde nájdete aj wellness, má ešte príjemnejšiu atmosféru a pohodlné kreslá. Ale žiaľ ani to nie je pre bežného slovenského cestujúceho.

Čistota a vzduch

V podstate nemožno nijako veľmi kritizovať čistotu tohto miesta, pretože ak aj narazíte na rozsypané čipsy a vyliaty nápoj, môže za to niekto ako vy. Len a len návštevník, ktorý bol na danom mieste pred vami. Upratovacie čaty chodia, no ak neporiadok zakrývate kufrom, za kufor vám nepôjdu. Nerozčuľujte sa a takéto miesto nekritizujte. Ovzdušie je príjemne klimatizované, nepreháňa sa to s teplotou a oproti tomu, čo je vonku je to naozaj teplota telová, o ktorej nemožno povedať, že je chladná, či teplá. Vo vzduchu nie sú žiadne pachy, ani prímesi voňaviek.

Technológie

Nečakajte žiaden informačný terminál s perfektným systémom, v ktorom si nájdete čo potrebujete a systém vás bude navigovať, ani premakaný systém pre pohodlie, ľahnutie si k mobilu s elektrickou zástrčkou. Ľahnúť si je len málokedy kde. Ale zástrčky sú na mnohých miestach dostupné. S našim typom zásuvky si tak môžete nabiť mobil, či notebook aj na stojanoch. Tie pre stojacich nabíjačov môžu byť celkom voľné, Nachádzajú sa napríklad pri odbaveniach B1 alebo B2 a viac, no nájdete ich všelikde. Ideálne sú tie, ktoré stoja pri menej zasedenými GATE – odbavovacími bránami. Na viacerých miestach sa nedozviete čas. Hodinky akosi chýbajú. Spomenuté bezplatné WIFI sa dá chytiť po celej hale, takže sa nemusíte báť, že signál prechádzkou stratíte.

Chodenie si môžete len na niektorých dlhších miestach na okrajoch skrátiť pomocou pásov „Traveller“, bežiaceho pásu na spôsob eskalátora, ktorý prechádza horizontálne dlhšie úseky. Kyvadlová doprava na spôsob „vláčika“ je len pre imobilných návštevníkov.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply