Chaty na Silvestra môžu byť ešte populárnejšie, než po minulé roky

Cestovný ruch a jeho ponuka sa počas leta 2020 výrazne zmenila. Orientácia domácich turistov a záujem Slovákov sa viac začal sústrediť na Slovensko, čo spôsobilo ešte jeden jav. Spoznávanie lokalít a služieb slovenskou klientelou ešte výraznejšie, odporúčanie dobrými referenciami a zvýšenie záujmu o podchytenie si ubytovania priamo na Slovensku aj počas takých dní ako sú sviatky. Tie najvýznamnejšie v roku. Záujem slovenských turistov je badateľný v niektorých nami sledovaných hoteloch Vysokých Tatier, Liptova aj Oravy.

Chaty a ubytovanie

Tradičný záujem o chaty na Kysuciach sa v rámci najväčších predstihov týka najmä Vianoc a Silvestra. Chaty na Silvestra sú totiž pre niekoho tradíciou a pre niekoho niečo nové, k čomu je motivovaný práve zmenami na trhu cestovného ruchu. Aj tradiční dovolenkári v Alpách, alebo v exotike tak teraz skôr uvažujú nad Slovenskom. Niet sa čo diviť, že vyhľadávanosť hesiel dovolenka Slovensko stúpla a ešte výraznejšie sa vo vyhľadávačoch objaví v hodine dvanástej, pred sviatočným obdobím.

Silvester chceme tráviť na chate. Prečo je to tak?

Silvester a oslavy príchodu Nového roka sú vždy o bujarých oslavách a ohňostrojoch. Až mestské nariadenia ten druhý prvok silvestrovských zábav trochu obmedzil. Navštíviť národný park, CHKO, alebo obec počas Silvestra si tak vyžaduje aj znalosť miestnych obmedzení. Odľahlé chaty síce môžu pôsobiť stratene, ale pre miestnych sú mnohé chaty ako bývalé usadlosti veľmi dobre známe. Prerobené rekonštruované pôvodné obydlia sú častým miestom ubytovania v súkromí, alebo penziónov. V ponukách ubytovania je však aj mnoho stavieb, ktoré sú modernejšie, plne elektrifikované a vybavené sociálnymi zariadením. Stavba, ktorá už bola vytvorená ako chata je v bežnej predstave drobnou stavbou s množstvom posteľového a provizórneho prespatia.

Interiér zariadenia Chalúpky v Pieninách

foto: Interiér zariadenia Chalúpky v Pieninách

Za dobrú chatu je však vždy považované miesto, ktoré neprináša len odpočinok, ale aj priestor pre vonkajšie posedenie, dostatok tieňa vďaka prírode, ako aj pokoj vďaka ktorému je chata a chatovanie synonymom oddychu a relaxu. Chaty na prenájom sú zväčša ubytovaním so všetkým potrebným vybavením jednoduchého varenia a bezpečia. Stále sú však aj také, ktoré sú príležitosťou na vlastné kulinárske umenie vonku na otvorenom ohni či grile, prinášajú nevyhnutnosť vlastného vykurovania a starostlivosti o oheň v krbe, či piecke.

Interiér zariadenia Zrubové chatky pri Liptovskej Mare

Interiér zariadenia Zrubové chatky pri Liptovskej Mare

Bohato vybavené chaty dnes ponúknu hosťom kúpanie v kadi, malých bazénoch, vírivky, deťom detské ihriská, či upravené krátke svahy pre „strážené“ sánkovanie. Každá chata môže mať svoje osobitné čaro a každá má svoje vlastnosti. Dve s rovnakými službami a výbavou sa hľadajú ťažko. Online vyhľadávače ubytovania zväčša umožnia priamo si vybrať podmienky.

Fotografia Salašu Žiar

POSTREHY A TIPY

  • Online vyhľadávače ubytovania veľmi dobre sledujú, čo je trend a aký dopyt sa prejavuje ako najvýraznejší. Aj preto môže byť vyhľadávanie rovno filtrovateľné, alebo len odlíšiteľné podľa toho, či sú Silvestrovské termíny voľné, alebo už rezervované. To môže uľahčiť vyhľadávanie a najmä sprehľadniť možnosti.
  • Pri rezervácii horskej chaty vždy prihliadajte na prístupnosť miesta. Cesta k chate môže byť udržiavaná, ale taktiež vôbec nemusí. Zariadenie, ktoré je pravidelne prenajímané a je súčasťou vyhľadávačov ubytovania dlhodobo bude mať nepochybne vyriešenú aj starostlivosť o príjazdovú cestu a prípadnú snehovú nádielku.
  • Informujte sa na prípadné obmedzenia použitia ohňostrojov. V lesoch a v horách bez ohľadu na to, či ide o CHKO alebo NP sa predpokladá ochrana divej zvery a teda netolerovanie svetelných a zvukových javov na oblohe nad lesom.
  • Rezervácia chaty na Silvestra má svoje osobitosti. Najväčší výber majú vždy tí, ktorí po voľných termínoch siahnu ako prví. Neraz ide o rezervácie vytvorené aj necelý rok dopredu. Pre vyhľadávanie voľného pobytu je tak najvyšší čas.
Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply