V Bardejovských kúpeľoch bude 23. augusta Alžbetínsky deň

Bardejovské kúpele usporadúvajú každý rok tradičný Alžbetínsky deň. Rok 2020 napriek koronakríze nebude výnimkou. Dňa 23. augusta ho Bardejovské kúpele usporiadajú vo svojom areáli. Spomienková slávnosť sa koná na počesť návštevy cisárovnej Alžbety- Sisi, ktorá sa v minulosti v kúpeľoch liečila. Slávnosť začína o 15.00 v parku pred hotelom Alžbeta, pri pamätníku Sisi.

Súčasťou spomienkovej slávnosti bude cisárovná Sisi jej manžel František Jozef (Franz Jozef) I. v dobových kostýmoch. Aj tentokrát sa budú prechádzať po areáli kúpeľov a fotografovať sa s návštevníkmi. Chýbať nebude ani sprievodný program, voľný vstup do muzeálneho apartmánu Sisi, výstava fotografií v priestoroch Kúpeľnej kolonády, promenádny koncert a predaj spomienkových suvenírov v hoteli Alžbeta.

Slávnosť sa bude konať vo vonkajších priestoroch bez obmedzení, samozrejmosťou je však dodržiavanie odporúčaných odstupov medzi účastníkmi. V interiéroch sú rúška naďalej povinné.

Úcta k tradíciám

            V roku 1985 strávila cisárovná Alžbeta v Bardejovských kúpeľoch tri týždne. Sisi sem prišla ako päťdesiatosemročná a do Bardejova pricestovala vlakom po novovybudovanej železničnej trati. Bola ubytovaná v hoteli Deák. Liečila si nielen zdravotné problémy, ale aj dušu po úmrtí svojho syna Rudolfa, ktorý krátko predtým tragicky zahynul. V hoteli bol pre cisárovnú vybudovaný špeciálny bočný vchod a bývala v izbe (dnes 218) s krásnym výhľadom na kúpeľný areál. V rovnakom apartmáne sa môžu ubytovať hostia aj dnes. Bardejovské kúpele si jej návštevu ctia dodnes a každoročne si to pripomínajú Alžbetínskym dňom.

Viac informácií na: www.kupele-bj.sk

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply