Menej známe miesta Chorvátska Seline, Tribanj a pohorie Velebit

Keď sa povie Chorvátsko a jeho skvosty, vždy si predstavíme Split, Dubrovník alebo Makarska. Ale milovníci Chorvátska vedia, že na území tejto prakrásnej rozsiahlej krajiny sa nachádza veľa nepoznaných alebo menej známych miest a zákutí. Mestá Seline a Tribanj nepatria medzi masovo navštevované a možno práve to je ich výhoda. Ak nie sú obsiahnuté v marketingových plánoch cestoviek tak veľmi ako iné známejšie,  o to viac priestoru pre vaše vlastné spoznávanie.

Seline

Ak by sme ju mohli prirovnať k niektorému z miest na Slovensku, mohli by sme ju prirovnať k Čičmanom. Táto maľovaná dedinka sa nachádza na plodnej rovine pod Velebitom, v blízkosti Starigradu – Paklenice. Zdobí ho prekrásna dlhá kamienková pláž a v bezprostrednej blízkosti sa nachádza kaňon Mala Paklenica, kde nájdeme pravú horskú divočinu.

Tribanj

Tribanj je malé sympatické miesto vzdialené asi desať kilometrov od Starigradu – Paklenice. Nachádza sa v romantických zátokách, zaručuje idylickú dovolenku v prírode.  Ponúka nám  rozmanité možnosti zoznámenia sa so starým spôsobom života na rozsiahlych  horských stráňach. Zubu času stále vzdorujú pozostatky histórie. Neďaleko sa nachádza Ljubotić. Samota so zachovalým starobylým prostredím, ktorá je aj počiatočným  bodom turistov stúpajúcich smerom k vzdialenejším krásam.  Obe miesta sú obkolesené pohorím, ktoré sa nazýva Velebit. Už ten názov znie honoste.

Velebit

Velebit sú chorvátske hory, ktoré ležia na najväčšej rozlohe (2274 km2), hlboko vtkané do priestoru života a podvedomia tohto ľudu. Vďaka dojímavej kráse krajiny, rôznorodosti reliéfových tvarov, flóry a fauny a nepoškvrnenej prírody, je označovaná za Park prírody. O stáročiach spolužitia človeka s týmito horami plných mýtov, svedčia početné horské chodníky, historické stavby, staré kráľovské cesty, aj sakrálne pamiatky.
Hory sú súčasťou Národného parku Paklenica. Spolu so svojimi monumentálnymi kaňonmi Veľké a Malé Paklenice patria do tohto horského masívu, ktorý UNESCO zaradilo na zoznam svetového prírodného dedičstva. Práve tu sa Velebit otvoril smerom k moru a tak umožnil prelínanie morského a horského vzduchu, vytvárajúc ideálne klimatické podmienky. Paklenicu si zamilujú všetci – od náhodných okoloidúcich až po horolezcov, ktorí zdolávajú zvislé steny.

Velebit

  • Vytvorené v spolupráci s CK Future, ponúkajúcej zájazdy aj do Chorvátska
Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply