Čubrina, vrchol Vysokých Tatier súčasťou hranice s Poľskom

Čubrina je jeden z viacerých štítov hlavného hrebeňa Vysokých Tatier, ktorý má dva názvy. Slovenský a poľský a to z jednoduchého dôvodu. Nachádza sa na hranici, respektíve tvorí štátnu hranicu. Slovenská Čurbina a poľská Cubryna je štít vysoký 2376 m.n.m. Jeho vysoké steny sú v Poľsku, vyzdobené niekoľkými terasami tvorenými sutinami rozpadajúcej sa horniny. Severne od hlavného vrcholu sa hrebeň odpája zakončený Mníchom. Zo slovenskej strany vytvára časť Doliny Temných smrečín a je súčasťou hrebeňa Mengusovských štítov. Jej súčasný názov nám môže pripadať komický, no údajne to bola pôvodne čuprina, čo znamenalo účes.

Čubrina a Čubrinka, Vysoké Tatry

Pre horolezcov a turistov je to poriadna výzva aj vzhľadom na náročnosť. Vyžaduje si však prítomnosť horského vodcu. Stránky, ktoré odporúčame preštudovať v prípade plánovania trasy na Čubrinu, a zdroj fotografie, nájdete na tomto odkaze:  http://www.sprievodca.ta3.szm.com/cubrina.html

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply