Vysoké Tatry vo filme: 2. diel knihy Filmové miesta má čo povedať

Že sú naše veľhory lákadlom pre filmárov, už vieme. Kniha Filmové miesta z roku 2021, ale aj mnoho záberov v ktorých Tatry spoznať, sú toho dôkazom. Vysoké Tatry sú nádherné, rôznorodé, ponúkajú zelené aj skalnaté kopce a vrcholy. Holé bez známok života, aj také, ktoré si držia svoju typickú flóru aj faunu. Videli sme ich v pôvodnej rozprávke Soľ nad zlato, v krátkosti v Perinbabe, opakovane vo filmoch ako Medená veža, Orlie pierko, alebo Pacho Hybský zbojník. Filmov, ktoré sa v Tatrách nakrúcali, je naozaj mnoho. Vďaka spomenutej knihe sme sa mohli dozvedieť aj o spojeniu niekoľkých českých zimných komédií, alebo napríklad o známom diely v ešte známejšom seriály 30 prípadov Majora Zemana. Tam v diely Tatranské pastorále vidieť Bilíkovú chatu a okolie Starého Smokovca. Tu sa však filmové zmienky nekončia.

Filmové miesta 2 pokračujú aj s Tatrami

Druhý diel knihy síce siaha po lokalitách v Slovensko raji, na západnom Považí (Papradno, Súľovské skaly, Manínska tiesňava), Žiline a množstve miest v srdci Slovenska. No opäť sa vracia aj do Tatier. Nálož s ktorou kniha Filmové miesta 2 prichádza tak môže prekonať aj prvý diel. O nakrúcaní najnovšieho vydania Fantastických príšer zo štúdia Warner Bros, sme sa napríklad ani nemali odkiaľ dozvedieť. Príjemným prekvapením je aj nakrúcanie filmu Chlapec, ktorý sa volal Vianoce (A boy called Christmas), ktorý rovnako tak vznikal mimo iných miest v Európe aj v Tatrách.

Štrbské pleso

Pripomeňme si, že Náčelník Veľký had, známy western z pred 4 desaťročí sa nakrúcal na Štrbskom plese, ktorého brehy na jednom mieste lemuje hotel Kempinski. Ten nedávno preslávila komédia Šťastný Nový Rok. V Tatrách sa nakrúcali aj scénky rozprávky Neboj sa, Mahuliena Zlatá Panna, aj novší netflixový seriál Marco Polo. Zásadnou zaujímavosťou je slovenská svadobná komédia so zaujímavým hereckým obsadením s názvom Láska hory prenáša. Nakrúcali ju totiž, ako kniha uvádza, takmer výlučne len v hoteli Hubert. Bolo to v čase prísnych pandemických obmedzení, uzáver a s dôrazom na ekológiu. Kniha to popisuje ako príležitosť výraznej úspory, ktorá môže byť pekným príkladom spôsobu nakrúcania, ktoré využije na maximum jeden priestor so všetkým. Veľký hotel je na to ako stvorený.

Vo filme aj letisko s najkrajším možným výhľadom

Kniha však pripomína jeden zaujímavý Netflixovský film, horor Red Blood Sky, u nás uvádzaný aj ako Krvavo červená obloha. Upírsky horor nakrúcali vo filmových štúdiách, Dusseldorfe, ale aj na letisku Poprad priamo pod Tatrami. Miesto s naštrbeným imidžom pre problematické vzťahy na pracovisku a vedenie, sa možno v nasledujúcich mesiacoch ukáže ako úspešnejšie. Leto 2023 to môže ukázať. Lyžiarska sezóna, ktorá pomáhala popradskému letisku, je však skôr nepravdepodobná. Prílev ruských turistov lyžiarov je nereálny a prílev turistov z iných strán je už len otázkou nového riadenia a stratégie.

poznávanie - Vysoké Tatry

Prílet na letisku Poprad môže byť zážitkom. Aspoň ho tak označujú tí, čo ho mali možnosť zažiť. Medzi inými aj kráľovná Alžbeta II. pri svojej návšteve Slovenska. Tatry sa mihnú aj v leteckých scénach filmu niekoľkých slovenských filmov s tematikou SNP a II. svetovej vojny a tiež sa objavia v ešte väčšom zástupe filmov, pretože záujem o ne neutícha. Sú krásne, v prístupnej krajine a na mnohých miestach nedotknuté. Miesto ako stvorené pre filmovanie.

Kniha Filmové miesta 2 je v ponuke každého dobrého kníhkupectva, alebo na Martinus.sk, v PantaRhei.sk a BUX.sk

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply